HFMD a těhotenství

HFMD a těhotenství

k.alena  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, byla jsem se svým tříletým synem na dětské oslavě a večer zjistila, že oslavující holčička má HFMD, chtěla bych vědět jak velké je riziko, že se nakazil můj syn, když spolu pili z jedné láhve. A také jestli je nemoc nebezpečná i pro mně, jsem ve 35 týdnu těhotenství....Předem děkuji za odpověď Alena K.
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.  |  Basic member  |  Pardubice
  • 195 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
přenos pitím z jedné lahve je docela možný. Přesto Váš syn nemusí nutně onemocnět, nebo může prodělat jen bezpříznakovou formu onemocnění. Inkubační doba je 1 - 15 dní.
HFMD nepředstavuje riziko pro těhotné. Pokud byste však onemocněla krátce před porodem, mohl by se novorozenec nakazit během porodu. Taková situace by si vyžadovala zvláštní pozornost porodníků a pediatrů.
Na druhou stranu je onemocnění HFMD u dospělých poměrně vzácné.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák
k.alena  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 2 odpovědí
Moc děkuji za odpověď, pokud mohu, chtěla bych se ještě zeptat, syn už má druhý den horečku (39) jinak si na nic nestěžuje, jí, pije, rýmu ani kašel nemá, puchýřky ovšem taky ne, jen chvilku měl drobnou kopřivku na nohou a rukou.....je možné, že je to počátek HFMD? Když je inkubační doba až 15 dní znamená to že by 15 dní neměl chodit mezi děti? Ještě jednou děkuji! Alena K.
anelyr  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,u dcerky dnes byla diagnostikována nemoc nohy,ruce,ústa,...má aftíky v krčku,čekáme ještě na výsledky stěru z krčku,...ale chci se zeptat,jestli může být ohroženo mé těhotenství,jsem 30+6 týden,protože během těhotenství jsem měla již dvoje antibiotika,na záněty v krku a mám strach z dalších nemocí o miminko.Děkuji Janoušková Alena
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.  |  Basic member  |  Pardubice
  • 195 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
v případě, že jste se od dcery nakazila, existuje určité riziko přenosu infekce na novorozence zejména v průběhu porodu. Je proto dobré, aby o riziku věděl Váš porodník a pediatr. Specifická léčba ani prevence tohoto onemocnění žádná není, takže jde jen o to, aby na novorozence po této stránce dohlédli a dokázali všas řešit případné projevy jeho onemocnění.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák