Nemoc ruce-nohy-ústa

Nemoc ruce-nohy-ústa

anonym  |  návštěvník  |  Praha
  • 6 odpovědí
Dobrý den, náš vnuk onemocněl dle paní kožní lékařky nemocí ruce-nohy-ústa. Prosím o sdělení, zda a jakým způsobem je tato nemoc přenosná. Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné, že se tato nemoc bude opakovat
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.  |  Basic member  |  Pardubice
  • 195 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
nemoc rukou, nohou a úst (angl. Hand, foot and mouth disease - HFMD) je virové onemocnění, odborně označované také jako virová vesikulární stomatitida s exanthémem. Původcem jsou enteroviry, nejvíce Coxackie viry skupiny A (typ 16, ale také 4, 5, 9, 10) a Enterovirus 71. Nemocný vylučuje virus sekrety dýchacích cest, nachází se také v slzách, ve stolici a v obsahu puchýřků. Šíří se proto jak přímo, kapénkovou cestou, tak kontaktem, nebo přes kontaminované předměty (viry jsou poměrně odolné). V riziku infekce jsou hlavně děti a mladí dospělí. Inkubační doba se udává 1 - 15 dní, průměrně 3 - 8 dní. Dítě by nemělo přijít během nemoci do kolektivu a je vhodné po dobu 1 týdne nepouštět do kolektivu ani děti, které s nemocným přišly do styku. Je třeba dbát na zvýšenou osobní hygienu, mýt a desinfikovat si ruce, individualizovat osobní pomůcky (ručníky apod.). Opakované infekce jsou možné, především jiými sérotypy a původci.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák
  • 6 odpovědí
Děkuji mnohokrát za vyčerpávající odpověď. S pozdravem Lenka Šmídová
  • 6 odpovědí
Dobrý den, navazuji na předešlou korespondenci. Vnuk jž má puchýřky pryč, ale na místech kde byly - na nohou a rukách se mu loupe kůže - vypadá to jako když se udělá puchýř, propíchne se či praskne a kůže zůstane kolem tvrdá a je nutné ji ostřihat. Prosím tedy o radu, čím toto mazat, aby nedocházelo k zatržení kůže a hlavně aby to bylo co nejdříve pryč. Děkuji za zprávu Lenka Šmídová
Cindy  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Prosím, jaká je léčba tohoto virového onemocnění, případně jde léčba nějak urychlit?
Předem děkuji za odpověď
Sindy Kněžíčková
anonym  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 2 odpovědí
DObrý den,hledám nějaké informace týkající se této nemoci a našla jsem tuto diskusi. Snad se něbudete zlobit,když do ní vstoupím. . . Moji kluci se nakazili od našich známých v době, kdy oni už měli jen zbytky puchýřků (loupající se kůže). koupali se spolu v bazénku, takže je to asi jasné... jen si chci ověřit, že to může být tato nemoc. Horečky a vřídky mají kluci na dlaních,chodidlech, ale i v tříslech a na zadečku, což mi tam moc nepasuje...

Reakce na anonym

riana  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Cituji ze stránek Světové zdravotnické organizace www.who.cz:

"Onemocnění ruka - noha - ústa (Hand, foot and mouth disease HFMD) je virové onemocnní způsobující běžené dětské nachlazení a vyrážku na nohou, rukou a kolem úst. Vyrážka se může objedvit i na hýždích, či genitálu. Ačkoli se jedná o onemocnění postihující zejména u malých dětí, není výjimkou ani u dospělých."

Takže Vás popis sedí. Díky za informaci o nakažlivosti.
vikina  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer,moje dcera školačka má toto onemocnění a tak i muj syn batole.Dcera byla ve styku s mojí sestrou která je 14 dní těhotná a má to rizikový,tak jsem se chtěla zeptat zda je sestra i dětičky v ohrožení.Děkuji za odpověd
Jitka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
v sobotu se syn osypal a dnes paní doktorka učila HFMD. Dnes v odpoledních hodinách mi začalo být zvláštně, bolest hlavy jako u nachlazení, motá se mi hlava, žaludek na vodě, bolest rukou a nohou. Během odpoledne jsem i 2 x měla pocit silného bušení srdce. Může to s tím souviset?
Děkuji za odpověď
Jitka
  • 6 odpovědí
Vážený pane doktore, ještě jednou děkuji za včerejší odpověď k nemoci ruce, nohy, ústa. Mám jen ještě jeden dotaz - je možné, že by po 12 dnech od zjištění nemoci toto dítě nakazilo děti další? Děkuji za zprávu Lenka Šmídová
  • 6 odpovědí
Dobrý den, prosím o sdělení, zda je možné, aby dítě nakažené HFmd nakazilo 12 dní od zjištění nemoci další děti? Děkuji za zprávu Lenka Šmídová
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.  |  Basic member  |  Pardubice
  • 195 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
záleží na tom, v jakém stavu dítě bylo. Pokud ještě mělo obtíže (puchýřky apod.), pak zcela jistě ano. Jinak odborná literatura uvádí přetrvání viru ve stolici několik týdnů od začátku příznaků. Přesnější údaj se mi nepodařilo zjisit.

S pozdravem
MUDr. Pavel Slezák

Reakce na anonym

kacka  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
ráda bych navázala na diskusi výše.Chtěla bych se Vás,pane doktore,zeptat na 3 věci:
1)zda je nakažlivý i člověk,který je v inkubační době,tj.zatím bez příznaků nemoci "nohy,ruce,ústa",ale vir je již v těle.
2)včera jsme byli na koupališti s kamarádkou,která se dnes ráno puchýřky na nohou a rukou obsypala.Když by se jednalo o nemoc "nohy,ruce,ústa",je voda v celém koupališti infikovaná a je lepší se tomuto koupališti vyhnout?
3)dcera (15 měsíců) byla včera očkovaná(priorix),den předtím byla v kontaktu s dítětem s puchýřky(teprve včera se zjistilo,že jde o výše zmíněnou nemoc).V případě,že by i u dcery nemoc propukla,snižuje se tím účinnost očkování do budoucna?

Na tytéž dotazy se zeptám v pondělí také našeho pediatra,avšak Vaše odpovědi výše na mě působily přesvědčivě.Přitom ze zkušeností okolí jen málo doktorů ví o této nemoci,nebo ví informace,které jste tady o nemoci již napsal.

Předem Vám velmi děkuji za odpověď,
Kateřina Šindlerová

Reakce na kacka

• 195 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
ad1) odborná literatura neuvádí konkrétní dobu nakažlivosti před začátkem příznaků. Vzhledem k tomu, že část infikovaných může vylučovat původce nemoci a být infekční, aniž by měli jakékoli příznaky, nelze dost dobře tuto dobu ani přesně stanovit.
ad2) Přenos přímo vodou v koupališti je dost nepravděpodobný. Z tohoto pohledu je rizovější přímý kontakt s nemocným, nebo třeba sdílení společných předmětů, jako jsou ručníky, hračky, toaletní potřeby apod. Vyloučit to nelze, ani ověřit, protože testování vody v koupalištích na viry se běžně neprovádí (bylo by to příliš nákladné). Epidemie však bývají spíše v rodinách a dětských kolektivech. Neslyšel jsem o žádné epidemii tohoto onemocnění, ve které by hrálo roli veřejné koupaliště.
ad3) Nemyslím, že by byla nějak výrazně snížena účinost očkování v případě onemocnění HFMD. Rozhodně to není důvod k opakování již aplikované dávky.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Reakce na Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.

Katka S.  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
u mého syna se včera objevila nemoc ruce, nohy, ústa. Chtěla jsem se zeptat, zda i já bych se měla vyvarovat kolektivu, zejména s malými dětmi, i když nemám žádné příznaky této nemoci? Malý ji měl již jednou asi před 9 měsíci a ani tehdy jsem se od něj nenakazila.

Předem děkuji za odpověď.

Kateřina Sommerová

Reakce na Katka S.

• 195 odpovědí
  • 2 Likes
Dobrý den,
u dospělých propuká toto onemocnění relativně málo často. Může to mít několik důvodů. Jednak se člověk v průběhu života setkává s různými mikroorganismy a vytváří si tak průběžně imunitu vůči nim. Takže čím je člověk starší, tím širší imunitu mívá. Další důvod je ten, že původci nemoci rukou, nohou a úst (je jich více) vyvolávají i jiná onemocnění a nebo jejich infekce vůbec probíhají bez příznaků.
Zcela vyloučit, že nemůžete být zdrojem infekce pro jiné vnímavé osoby (děti) nelze, příliš pravděpodobné to ale není. Protiepidemická opatření se většinou týkají jen dětských kolektivů.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

• 6 odpovědí
Vážený pane doktore, děkuji za odpovědi na všechny mé otázky ohledně nemoci ruce-nohy-ústa. Věřím, že i pro ostatní diskutující byly poučné a zcela objasňující průběh této ne příliš mezi lidmi známé nemoci. Zdravím a přeji Vám příjemné prožití zbytku léta. Lenka Šmídová

maja  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
bohužel patřím k těm dospělým , kteří se nakazili. Je mi 41 let. Právě teď prodělávám...nejdříve to měla dcera (14) , potom syn (4) a prakticky po třech dnech já a dnes si stěžuje i poslední syn na bolení v krku. Vůbec jsem netušila , že něco takového existuje a normálně jen tak nic nechytím. Začalo mě bolet v krku a teprve asi po 2 dnech se mi od ráno vysypalo množství půchýřků - dlaně, chodidla, ale i nos, nohy ...přiskakují během chvilek a nejprve jsem se lekla, že se jedná znovu o neštovice . Lékařka mě vyvedla z omylu , ale myslím, že něco společného to mít bude, protože před 5 lety jsem prodělala neštovice ( v 35 letech) a úplně si vybuji to trnutí hlavy , které u toho bylo a před dvěma dny jsem měla ten samý nezapomenutelný pocit , jen slabší. A to jsem ještě o žádném HFMD netušila a ani o puchýřcích. Starší dcera měla pouze afty a mladší syn afty a úplně normální kopřivku( ruce, nohy,zadeček) alespoň to tak vypadalo, jen měl více "olezlou" pusu.....musím říci, že takové bolení v krku jsem snad ještě nezažila ...takže i dospělý může dostat, dokonce moje lékařka to měla . Chytila to od pacienta .

Reakce na maja

anonym  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,taky jsem to od synů chytla a zrovna se s tim peru. Začalo mě bolet v krku a mudr diagnostikoval angínu a dal mi atb. Ale po 24hodinách se mi vyrojily ty puchejře na dlaních a chodidlech.Mám to jen málo,ale aftů mám plnou pusu. Teď nevím,jestli vysadit atb,páč angína to asi není. Ale zase sousedů malej to měl souběžně s angínou,kdo ví,jestli to nemá něco společnýho. . .Každopádně souhlasim, ta bolest je hrozná! Ty děti musí dost trpět. . .

Reakce na anonym

anonym  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,syn také začátkem srpna prodělal nemoc pusa-ruce-nohy a měl opravdu velké puchýře na nohou a rukou okolo úst jen dva puchýřky.Tedˇ mu také slézají nehty.Docela mě to vyděsilo.Sháním informace o souvislosti této nemoci a těch nehtů.Budu ráda za nějaké informace nebo zkušenosti s touto nemocí.Děkuji Blaschková

Reakce na anonym

Miroslava  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, nosím každodenně kontaktní čočky, proto bych se ráda zeptala, jestli je možné v souvislosti s touto nemocí, kdy si do očí sahám prsty s puchýřky, zanést si puchýřky i do očí? Dnes mi čočky nešly ani nasadit, oči slzely a řezaly, což se normálně vůbec nestává, proto mám obavy, že by to s tím mohlo nějak souviset. Děkuji za odpověd.

Reakce na Miroslava

Pavlína Bubeníčková  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den...mám dotaz,syn má asi také tuto nemoc ,,Ústa,nohy ,dlaně a má jít dnes do tanečních.je to pro něho nebezpečné?při kontaktu s partnerkou bude mít rukavičky.Může se z toho vyklubat něco horšího?

Reakce na Pavlína Bubeníčková

Zuzana
Zuzana  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Dobry den, u nas to mala najprv dcera (3 roky) potom ja a teraz syn (8 rokov). je to virusove ochorenie a infekcne.u nas to prebieha uz 3. tyzden.kazdy z nas to mal cca 7 dni.Priebeh nie je nic strasne, skor bolia tie vyrazky ked sa "zbieraju", a jedine ja som mala aj zvysenu teplotu.Ochorenie sa siri vzduchom.
Petr  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Přeji dobrý den. Jmenuji se Petr 22let. Od Uterka mě pobolívala levá mandle, ve čtvrtek mi bylo ráno divně po pár hodinách silné bolesti v krku, točil se mi svět okolo a byl jsem rád že jsem stál na nohách. Přítelkyně si mě odvedla domů po zavolání. V Pátek jsem navštívil obvodní doktorku, která diagnostikovala Akutní angínu nasadila PenBene 1500 000 první dva dny 2tablety po 8h. V Sobotu ráno spíše k odpoledni jsem pociťoval nepříjemné pocity na nohách první vysemení puchýřků. Téhož dne k večeru ruce a v ústech jen 2afty. V Neděli plně zmizel otok krku (především uzlin a patra) a stím spojená bolest. Dnes v Pondělí při podezření na alergickou reakci na léky jsem byl odkázán na kožní, tam mi doktorka okamžitě určila diagnozu: Nemoc rukou,nohou a úst. Protože se věnuji alter. med. Zařadil jsem ve Středu a Čtvrtek chlordioxid viz: (http://www.czmms.net/index.php/ucinnost-mms)
Zuzana
Zuzana  |  návštěvník
  • 2 odpovědí
Dobry den,len pre zaujimavost,co sa tyka inkubacnej doby, ja som tuto chorobu dostala od mojej 3-rocnej dcery,cca po 1 tyzdni od kedy sa prejavila u nej.Mam 41 rokov, chora byvam velmi zriedka,napriek tomu som to tento krat dostala.
Dcerka uzivala fenistil, inak nam lekarka nepredpisala nic.Mala velmi dobry priebeh, bez teplot.Trvalo to cca 1 tyzden.
romchatka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobry den, dcera si vcera vecer stezovala na skrabani v krku, dnes rano na bolest hlavy, snidani vyzvratila a behem dopoledne ji vystoupala teplota na 38,6 + se ji na ploskach nohou udelaly cervene flicky. Vloni v srpnu si z dovolene privezla onemocneni HFMD. Je mozne, ze jej opet dostala?? Nemela by si po predesle nakaze utvorit nejake obranne latky?? Jiz tyden bere kazdy vecer lek Castispir 4mg zvykaci tablety montelukastum, predpokladam, ze vyrazka a vyse uvedene symptomy by nemely byt nejakou reakci na leky po 7 dnech uzivani... Mam jeste dceru 9,5mesice, pri prvni nakaze to nechytila (byly ji skoro 2 mes.).Mohlo to byt tim, ze byla plne kojena a tim ochranena?? Nakazena dcera se vratila a nemoc jiz mela 2-hy den. Ja take nic nechytila ani otec, ktery byl s dcerou v zahranici. Predem dekuji za reakci. S pozdravem Romana G.
Lin  |  návštěvník  |  Attiki
  • 1 odpovědí
Dobry den,muj syn onemocnel nemoci hfmd,mam doma take 2mesicni dceru,plne kojenou.Jak velke je riziko prenosu?dekuji predem za odpoved.