Pohyblivost spermií

Pohyblivost spermií

danka  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
Dobrý den,
před 2 dny jsem s partnerem podstoupila inseminaci, při které nám byly sděleny i výsledky spermiogramu. Koncentrace i morfologie byly v normě, ale progresivní pohyb byl pouze 18 %, celkový 28 %. Přitom manžel byl před 2 týdny na spermiogram na stejném pracovišti a progresivní pohyb byl 44 %, celkový 78 %. Stejně tak před měsícem na jiné klinice byl pohyb v pořádku. Chtěla bych se zeptat, jak je možný takový rozdíl během relativně krátké doby. Manžel neprodělal žádnou virozu, akorát už přes týden bere léky na spaní Stilnox, které mu předepsal praktický lékař. Myslíte, že by tyto léky být příčinou snížené pohyblivosti a pokud je manžel vysadí, zlepší se spermiogram? Děkuji za odpověď.
MUDr. Vladimír Kubíček CSc.  |  Basic member  |  České Budějovice
  • 66 odpovědí
  • 11 Likes
Dobrý den,
pokud je v nálezu Vašeho partnera je dostatečný počet spermií (nad 15 milionů/ml), dostatečné % normální stavby spermií (nad 4%), a je snížená progresivní pohyblivost spermií (pod 32 %) je správný postup analýza spermatu s časovým odstupem 3 měsíce (WHO 2000, 2010). Pokud se bude v čase nález opakovat či zhoršovat, je příčinu poruchy nutno zjistit při správné diagnostice - je třeba provést vyšetření hormonálního stavu muže, klinické a ultrasonografické vyšetření nadvarlat a varlat s hodnocením objemu tkáně varlat (volumometrie), hodnocení cévního zásobení tkáně varlat, termografii šourku, vyšetření prostaty a vývodných semenných cest. Podle nálezů je třeba zvolit vhodný léčebný postup, který může zlepšit funkce varlat, tvorbu spermií a dát šanci spontánnímu otěhotnění. Zlepší také šanci na úspěch případné asistované reprodukce. Porucha pohyblivosti spermií patří mezi lehčí postižení, správná léčba má většinou velmi dobrý efekt. Pokud však lehčí stupeň poruchy není správně léčen, může docházet ke zhoršování funkcí varlat v čase s větší poruchou spermiogeneze, s postižením hormonální aktivity varlat a celkového zdravotního stavu muže.
Doporučuji vyšetření muže na andrologickém pracovišti, které má zkušenosti s léčbou mužské neplodnosti.

S pozdravem MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.
primář
Centrum andrologické péče Androcare

Související recenze a zkušenosti

anonym 2.7.2012
Spokojený/á

Ve zdejší ordinaci jsem byla maximálně spokojena a nic nenamítal ani partner. Ono svěřovat se s intimnostmi není nikdy příjemné, ale tady to šlo jaksi samo, vyšetření i léčba. Dnes jsem mamina a dívám se na věci s nadhle... Více 

Doktor ve Vašem okolí