Spermiogram vysvětlení

Marek  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den,
dostal jsem výsledky spermiogramu. Zajímá mě jestli jsou hodně špatné nebo mohu partnerku otěhotnět ?
Celkem 4,9ml, makroskopicky typické šedobělavé opalescentní zbarvení, normální viskosita a kolikvace ejakulátu, ph7,8 cca normozoo na dolní hranici normy( 27mln/ml) asthenospermia (26-27% dobře linearně propuls.pohyb. pohyblivých spermií 14-15% nelineární, slabě propuls. pohyb, 9% kývavé pohyby na místě ostatní nepohyblivé bez přítomnosti agregátů spermií v nativním preparátu. 78% teratoformních spermií. Děkuji za odpověd.
MUDr. Vladimír Kubíček CSc.  |  Basic member  |  České Budějovice
  • 65 odpovědí
  • 11 Likes
Dobrý den,
v nálezu je dostatečný počet spermií (nad 15 milionů/ml), dostatečné % normální stavby spermií (nad 4%), je snížená progresivní pohyblivost spermií (pod 32 %). Hodnocení pravděpodobnosti přirozeného otěhotnění nebo doporučení asistované reprodukce na základě jednoho vyšetření spermatu není správný postup (WHO 2000, 2010). Poruchu tvorby spermií je možno léčit, příčinu poruchy je nutno zjistit při správné diagnostice.
Je třeba provést alespoň ještě jednu analýzu spermatu. Bude-li potvrzena porucha spermiogeneze, je třeba provést vyšetření hormonálního stavu muže, klinické a ultrasonografické vyšetření nadvarlat a varlat s hodnocením objemu tkáně varlat (volumometrie), hodnocení cévního zásobení tkáně varlat, termografii šourku, vyšetření prostaty a vývodných semenných cest. Podle nálezů je třeba zvolit vhodný léčebný postup, který může zlepšit funkce varlat, tvorbu spermií a dát šanci spontánnímu otěhotnění. Porucha pohyblivosti spermií patří mezi lehčí postižení, správná léčba má většinou velmi dobrý efekt. Pokud však lehčí stupeň poruchy není správně léčen, může docházet ke zhoršování funkcí varlat v čase s větší poruchou spermiogeneze, s postižením hormonální aktivity varlat a celkového zdravotního stavu muže.
Doporučuji vyšetření muže na andrologickém pracovišti, které má zkušenosti s léčbou mužské neplodnosti.

S pozdravem
MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.
primář
Centrum andrologické péče Androcare

Související recenze a zkušenosti
Anonymous
Spermiogram a léčba neplodnosti
Stanovení spermiogramu
  Spokojený/á
Tuto ordinaci navštěvuji s manželem s cílem vyšetření a léčby naší plodnosti. Pan doktor se nám opravdu velmi věnuje, je příjemný a seznámil nás podrobně s výsledky vyšetření a doporučil nám léčbu.... Více 
Doktor ve Vašem okolí