Výsledek spermiogramu a přirozené početí

Výsledek spermiogramu a přirozené početí

karolina  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o vysvětlení výsledků spermiogramu, zda je možné s těmito hodnotami přirozeně otěhotnět.
Makroskopický typické šedobělavé opalescentni zbarvení,viskosi a kolikvace v normě,pH 7,4-7,5 cca.
Normozoo(68 mln/ml),asthenospermia(22-23% dobře lineárně propuls.pohybl.spermií,10-11% nelineární,slabě propuls.pohyb 2% kyvave pohyby na místě,ostatni nepohyblivé. Bez přítomnosti agregátů spermií v nativním preparátu. V barevném preparátu dle Papanicolaua: 69% teratoformnich spermií,1-2% spermií, nepřítomný adjuv.bb. bílé řady .
Re: tě. V nálezu asthenospermie, při normálních ostatních nálezech ve spermiogramu. Snížená plodnost, oplodnění partnerky však možné.
Doc. MUDr. Aleš Sobek, CSc.  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Olomouc
  • 195 odpovědí
  • 11 Likes
Vážená paní Karolíno. Takového muže Vám může ledaskterá závidět. Norma v počtu spermií je dnes 15 milionu a Váš partner jich má 68. Pohyblivost je opravdu nižší, ale s velkým procentem kvalitního dopředného pohybu. Pokud se přesto nedaří, je vhodné doplnit toto vyšetření o další parametry (protilátky proti spermiím, přežívání spermií ve Vašem těle) a pomoci spermiím k vajíčku metodou inseminace.
Pěkný den.
Doc.MUDr. Aleš Sobek, CSc.
www. fertimed.cz, Olomouc/Polanka nad Odrou
MUDr. Vladimír Kubíček CSc.  |  Basic member  |  České Budějovice
  • 65 odpovědí
  • 11 Likes
Dobrý den,
v nálezu Vašeho partnera je dostatečný počet spermií (nad 15 milionů/ml), dostatečné % normální stavby spermií (nad 4%), je snížená progresivní pohyblivost spermií (pod 32 %). Doporučení asistované reprodukce (inseminace doporučená gynekologem) na základě jednoho vyšetření spermatu není správný postup (WHO 2000, 2010). Poruchu tvorby spermií je možno léčit, příčinu poruchy je nutno zjistit při správné diagnostice.
Je třeba provést alespoň ještě jednu analýzu spermatu. Bude-li potvrzena porucha spermiogeneze, je třeba provést vyšetření hormonálního stavu muže, klinické a ultrasonografické vyšetření nadvarlat a varlat s hodnocením objemu tkáně varlat (volumometrie), hodnocení cévního zásobení tkáně varlat, termografii šourku, vyšetření prostaty a vývodných semenných cest. Podle nálezů je třeba zvolit vhodný léčebný postup, který může zlepšit funkce varlat, tvorbu spermií a dát šanci spontánnímu otěhotnění. Porucha pohyblivosti spermií patří mezi lehčí postižení, správná léčba má většinou velmi dobrý efekt. Pokud však lehčí stupeň poruchy není správně léčen, může docházet ke zhoršování funkcí varlat v čase s větší poruchou spermiogeneze, s postižením hormonální aktivity varlat a celkového zdravotního stavu muže.
Doporučuji vyšetření muže na andrologickém pracovišti, které má zkušenosti s léčbou mužské neplodnosti.

S pozdravem MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.
Centrum andrologické péče Androcare
Doktor ve Vašem okolí