Vyšetření spermiogramu. Zlepšete kvalitu vašich spermií!

Autor:

Pokud se již nějakou dobu pokoušíte o miminko, a to stále nepřichází, objednejte se na vyšetření spermiogramu. Analýza ejakulátu je prvním krokem k zahájení úspěšné léčby neplodnosti. Dokud není spermiogram partnera znám, nemá význam provádět jakákoliv podrobná vyšetření plodnosti u ženy.

AdobeStock 165325143 1

 

Jak vyšetření spermiogramu probíhá?

Preventivní vyšetření spermatu může absolvovat každý muž i ten, který dítě zatím neplánuje. Pokud předložíte žádanku od lékaře a máte platné zdravotní pojištění v ČR, je toto vyšetření pro vás zdarma. Bez žádanky za něj zaplatíte 800Kč.

Odběr ejakulátu se provádí masturbací do speciální sterilní nádobky po dvou až tří denní pohlavní abstinenci. Delší, než tří denní abstinence není žádoucí a nemusela by přinést adekvátní výsledek. Vzorek je získáván v odběrové místnosti na příslušné klinice. Po předchozí domluvě jej můžete, v nádobě vydané klinikou, dovézt i z domu, musíte to však stihnout do hodiny.

Stanovení objemu, pH, zkapalnění, dále pak stanovení počtu spermií, jejich pohyblivosti a tvaru řadíme mezi základní parametry vyšetření spermatu.

Jaký by měl být objem ejakulátu? Co je to normospermie?

Pokud je muž zdravý, tak se v 1 ml jeho ejakulátu vyskytuje asi 50 milionů spermií. Za normospermii pak označujeme takový výsledek spermiogramu, který ukazuje všechny výše uvedené parametry v normě. Objem ejakulátu by měl být více než 1,5 ml, což představuje asi polovinu čajové lžičky. Koncentrace spermií v 1 ml vzorku musí být nejméně 15 miliónů. Ve vzorku by se mělo vyskytovat alespoň 32 % progresivně pohyblivých spermií a více než 4 % spermií s normální stavbou.

Vylepšete si váš spermiogram. Vyhněte se stresu, jezte tučné ryby a běhejte.

Stejně jako stres neprospívá vašemu psychickému zdraví, nedělá dobře ani vašim spermiím. Pokud toužíte po miminku, vyřaďte stres, cigarety, alkohol a drogy ze svého života. Vašim spermiím může škodit i nezdravé pracovní prostředí a častý styk s chemikáliemi. Blahodárný vliv na váš organismus i spermie naopak má dostatečný pohyb na čerstvém vzduchu, běh, konzumace tučných ryb, libového hovězího a vepřového masa. Každý den si rovněž dopřávejte ovoce (banány) a zeleninu (rajčata), nenasycené mastné kyseliny, vitamíny A, C, D a minerály, jako jsou hořčík a zinek. Pijte hodně vody. Pokud budete trpět dehydratací, bude to mít vliv na počet vašich spermií, ty jsou totiž tvořeny z vody.

Nepřehřívejte se!

Pokud chcete, aby se vaše spermie ve varlatech správně vyvíjely, nevystavujte tuto část těla příliš vysokým teplotám. Ideální je pro ně teplota okolo 35 stupňů Celsia. Vynechte dlouhé horké koupele, časté saunování, příliš těsné a teplé kalhoty a těsné spodní prádlo. Pokud máte sedavé zaměstnání nebo trávíte hodně času v autě, najděte si vždy chvilku času na protáhnutí.

Váš spermiogram je v pořádku! Co dál?

Přestože se ukáže, že je váš spermiogram v pořádku, není to záruka, že jste skutečně plodný. Bez genetického vyšetření vašich pohlavních buněk i pohlavních buněk partnerky nelze vyloučit možnost genetických onemocnění, které mohou zabraňovat oplození vajíčka. Mezi základní genetické vyšetření řadíme stanovení karyotypu.

Aktualizováno: 21.6.2018

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí