Endoskopická léčba obezity

Autor:

Endoskopická léčba obezity patří mezi alternativní možnosti jak se na přechodnou dobu, obvykle dobu 6 měsíců naučit správným stravovacím návykům. V současné době je možno využít několik možností.

vaha

Nejstarší a tedy i nejvíce vyzkoušenou je metoda intragastrického balonu plněného tekutinou. Další možností je opět intragastrický balon plněný tekutinou, ale tento se v nejprve plní menším množstvím tekutiny, a to proto, aby adaptace na cizí těleso v těle byla snadnější. Dále se postupně dle potřeby a citlivosti pacienta endoskopicky adjustuje – tedy doplňuje. Předposlední možností je intragastrický balon plněný vzduchem – tyto typy intragastrických balonů se zavádějí ambulantně během gastroskopie. Posledním typem je adjustabilní intragastrický balon, který se zavádí během celkové anestezie a adjustace - doplňování se pak děje přes podkožní port, který je umístěn v podkoží na břiše. Endoskopické balony jsou indikovány již od BMI indexu 28, pokud má pacient přidružené z obezity plynoucí komplikace. Je pravdou, že váhové úbytky získané během doby zavedené balonu nejsou celoživotní a po extrakci balonu může docházet k recidivě obezity, pokud pacient nepokračuje v naučené změně stravování a nedodržuje i následně redukční dietu.

Před bariatrickou operací je indikováno obezitology snížení nadváhy (snížení BMI indexu) a zmenšení objemu jater. Redukce váhy už před operací výrazně snižuje operační rizika,

Aktualizováno: 21.10.2015

Endoskopická léčba obezity

Doktor ve Vašem okolí