Poruchy příjmu potravy spojené s obezitou

Autor:

Pravděpodobných příčin, proč poruchami příjmu jídla trpí častěji lidé s obezitou, je řada. Svou roli hrají opakované diety, kterými se obézní lidé snaží zhubnout a to častěji a větší množství kilogramů než lidé s normální váhou nebo nadváhou. Po každé další dietě nebo spíše po každém dalším jojo efektu (tzn. opětovném nárůstu váhy po dietě a to na původní nebo dokonce vyšší hmotnost než před dietou) prožívají zklamání, pocit vlastní neúspěšnosti a neschopnosti.

Pro vznik poruchy příjmu potravy je rizikové ženské pohlaví a vztah k vlastnímu tělu. Ženy se více a aktivněji zabývají svým fyzickým vzhledem. Ženské, nikoli mužské, časopisy jsou plné zaručených diet vedoucích k „lepšímu, plnějšímu a atraktivnějšímu“ životu. I pomoc specializovaných obezitologických pracovišť vyhledávají ze 2/3 ženy a pouze z 1/3 muži.

Dalšími rizikovými faktory poruch příjmu potravy je vyšší BMI (body mass index), u žen procento tělesného tuku a jeho gynoidní rozložení (typ hruška – tuk hromadící se zejména v oblasti stehen a hýždí), raný začátek obezity, epizody záchvatovitého přejídání a přítomnost obecné psychopatologie (například deprese, úzkosti). Zároveň většina těchto příznaků se častěji objevuje i u 2. a 3.stupně obezity. Společný výskyt obezity a poruch příjmu potravy se ve výzkumech liší, ale většinou se pohybuje mezi 4-30%, jejich komorbidita roste s vyšším BMI a to hlavně při přechodu na 2. a 3.stupeň obezity.

Aktualizováno: 21.10.2015

Poruchy příjmu potravy spojené s obezitou

Doktor ve Vašem okolí