Rizika dialýzy

Rizika dialýzy

FAQ
FAQ
  • 155 Likes
Musím pravidelně docházet na dialýzu, jsem diabetik a mám špatné ledviny. Má dialýza nějaká rizika-přenos infekce apod.?
MUDr. Jaroslava Marková  |  Basic member  |  Vnitřní lékařství  |  Praha
  • 1648 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den, hemodialýza má mnohé nevýhody a komplikace, jedná se však o život zachraňující výkon. Častý vstup do žilního systému vede k většímu nebezpečí infekce. Před zahájením dialýzy budete očkován proti hepatitidě B. V průběhu samotné hemodialýzy může dojít k posunu jehly v shuntu nebo k jeho prasknutí. Další častou komplikací je pokles tlaku způsobený především příliš rychlým odstraňováním vody z těla. Ke konci dialýzy s také mohou objevit někdy křeče, hlavně v lýtkách. Hmotnostní přírůstek mezi dialýzami by neměl přesáhnout 5% hmotnosti (to je 3,5 kg u 70-kilového nemocného), protože pak je pacient po dialýze ohrožen nejrůznějšími komplikacemi, např. mozkovou příhodou nebo infarktem. Při prvních dialýzách se někdy objevují mírné bolesti hlavy. Někdy také nemocné trápí bolesti zad z dlouhého ležení, svědění nebo syndrom neklidných nohou. Častou komplikací je také špatný průtok krve shuntem způsobený jeho zúžením nebo ucpáním. Většina komplikací se dá řešit a dodržováním léčebného režimu lze zabránit jejich vzniku.

Související recenze a zkušenosti

Pavel 30.1.2015
Spokojený/á

Při své práci v Dialcorpu Rychnov n.Kněžnou projevila Dr Mokrejšová vždy velký zájem o pacienty včetně základního vyšetření. Po osmi měsících se mi funkce ledvin natolik zlepšily, že jsem dialyzování mohl ukončit a dochá... Více 

Spokojený/á

Jeden z mala doktoru, ktery dela svou praci s laskou a obrovskym zajmem o cloveka, pacienta. Moc mi pan doktor pomohl. Moc dekuji Jaromir N.

Doktor ve Vašem okolí