Neuralgie trojklanného nervu

Neuralgie trojklaného nervu je bolestivé chronické onemocnění tohoto nervu provázené intenzivními záchvatovitými bolestmi obličeje nebo jeho části. Jde o bleskově vznikající bolesti, které postihují pouze jednu polovinu obličeje a které mohou být vyvolané z různých příčin: anatomických, infekcí i poraněním. Neuralgie trojklaného nervu se často projevuje především bolestí v oblasti ústní dutiny a zubů, což může někdy vést k chybné diagnóze.

Příčina tohoto záchvatovitého bolestivého onemocnění souvisí s anomálním kontaktem některé z mozkových cév se vstupní zónou trojklanného nervu, kde nervová vlákna přenášející bolestivé vjemy z obličeje vstupují do mozkového kmene. Bolestivé stavy při neuralgii trojklanného nervu bývají tak intezivní a nesnesitelné, že mohou pacienta dohánět až k sebevražedným úmyslům a často je nutná kromě neurologické péče, i konzultace psychologická.

Pomoci lze operativním řešením, tzv. mikrovaskulární dekompresí. Díky malému otvoru lebky za uchem lze tento anomální kontakt cévy s trojklanným nervem nalézt a cévu od nervu oddálit. U přibližně 85% nemocných po tomto výkonu potíže trvale zcela odezní.

Publikováno: 7.7.2015

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

Marketing 6.9.2019
Spokojený/á

Roky jsem se léčila s neuralgií. 3 neurologové pardon, ale k ničemu...Ten čtvrtý a naštěstí poslední byl Mudr. Stránský. Konečně lékař, který mě POSLOUCHAL. Díky panu doktorovi se opět cítím výborně, opět sportuji, jsem ... Více 

Spokojený/á

Pan doktor mi zajistil léčbu Gama nožem v Praze Na Homolce a pomohl mi od ukrutných bolestí způsobené neuralgií Trojklanného nervu. Děkuji

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí