Neurologické vyšetření

K základnímu neurologickému vyšetření, jehož účelem je ověření funkcí nervového systému, slouží lékaři pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem a dále pak už jen jeho zrak a série jednoduchých úkonů. Orientační neurologické vyšetření by mělo být součástí každé lékařské prohlídky. Důkladnější zhodnocení stavu nervového systému (centrálního a/nebo periferního) je třeba vždy v případě podezření na poruchu jeho funkce, např. při náhlé ztrátě citlivosti končetiny. Naopak vždy se neurologické vyšetření provádí při každé ztrátě vědomí či prodělaném úrazu hlavy.

Motorické nervy (nervy, které zásobují svaly) se testují tak, že lékař pacienta vyzve k provedení jejich funkce. Senzitivní nervy otestuje jemnými dotyky štětičky na kůži pacienta. Také se snaží vyvolat i řadu tzv. šlachových reflexů. Jde o automatické odpovědi nervového systému a svalů na podráždění. Mezi nejznámější patří patelární (češkový) reflex, který si asi vybaví téměř každý pacient v souvislosti s neurologickým vyšetřením. Lékař provede lehký úder kladívkem na podkolení vaz, čímž dojde k reflexnímu stažení stehenního svalu a vykopnutí končetiny vpřed. Každý reflex vypovídá o funkci konkrétní oblasti míchy. Během vyšetření lékař ověřuje také všech pět základních smyslů, tedy zrak, sluch, hmat, čich a chuť. Mozkové dráhy se testují pomocí zvláštních manévrů.

Podle odchylek od normálního stavu dokáže lékař-neurolog lokalizovat místo pravděpodobného poškození a zaměří se na ně při dalších následných vyšetřeních, sleduje tak vývoj v dané oblasti.

Orientační neurologické vyšetření trvá přibližně 40 minut a údaje při něm získané vytváří dohromady obraz případného poškození centrálního a/nebo periferního nervového systému. Porucha zraku, sluchu, hmatu, čichu či chuti ukazuje na poruchu příslušných nervů. Jelikož všechny reflexy mají svůj anatomický podklad, jejich oslabení nebo dokonce vymizení může ukazovat na poškození míchy nebo poruchu přenosu v daném nervu. Poruchu mozkových drah odhalí pozitivita nebo negativita příslušných manévrů.

O výsledku vyšetření je pacient informován okamžitě po jeho ukončení, z vyšetření odchází se zprávou a závěrem neurologa, který ho vyšetřoval. Lékař také může, na základě nálezu, doporučit další vyšetření. Obvykle jde o některou zobrazovací metodu (RTG, CT, MR) nebo elektrofyziologické vyšetření EEG, EMG.

Publikováno: 7.7.2015

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

kuxinka 16.2.2020
Spokojený/á

Pana Dr.France jsem již několikrát musela navštívit v ohledu několika let.Vždy jsem se setkala ze strany doktora s naprostou profesionalitou.Vyšetření podrobné ,profesionální a přístup velmi milý.Není to doktor ke kterém... Více 

Spokojený/á

Mám bolesti páteře od 20 let. Chování a přístup pana primáře Neurologického oddělení Nemocnice Strakonice MUDr. Pavla Houšky se nedá slovy popsat. Mám jen samá pozitiva. Odborník na svém místě. Prvně jsem si nepřišla jak... Více 

Neurologické vyšetření - Ceny

Ceny od 3 000 Kč
obvykle do 6 000 Kč
Klinika GHC Praha
Ceny od 850 Kč
obvykle do 1 000 Kč
Mgr. Michal Joshua Frána

Neurologické vyšetření

79% spokojeno. 64 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí