Časté změny dioptrií u dětí

Časté změny dioptrií u dětí

Jirka  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, chci se zeptat zda jsou normální časté změny dioptrií u dalekozrakosti u dětí? Synovi se mění při každé prohlídce a to chodíme po půl roce. Mění se mu to většinou jen o kousek někdy na vyšší někdy na nižší dioptrie ale při poslední prohlídce mu to poskočilo o dost nahoru, což nás dost vylekalo.

Brýle začal nosit v pěti letech +3,25 D na obě oči, po půl roce dostal +5 D což byli dvě největší změny, pak před nástupem do školy se mu to zvedlo na +6 D, v 6,5 letech na pravé +6,5 D, na levé +6,25 D. V sedmi se mu to na pravém snížilo na +5,75 D a naopak na pravém zvedlo o čtvrt dioptrie na +6,5 D, v sedmi a půl se mu to na pravém oku vrátilo zase zpátky na +6,5 D a na levém se mu to nezměnilo, takže měl obou očích stejně. V osmi na pravé oko zase slabší +6,25 a na levé naopak silnější +6,75 D, v osmi a půl letech mu dioptrie zlepšily ale přibyly mu cylindry, měl PO +6 cyl +0,75 x110st. a LO +6,25 cyl +0,5 x30st. a teď v devíti po poslední kontrole mu to poskočilo o více jak dioptrii sklo na PO +7,75 cyl -1 x 20st a LO +7,5 cyl -0,75 x 140st.

Chci se zeptat zda jsou takové výkyvy v doptriích normální a hlavně ta poslední změna je poměrně velká, moc nerozumím těm hodnotám, úplně se změnily hodnoty úhlů a navíc změnilo znaménko u dioptrií na mínusové, přitom na dalekozrakost by měly být plusové?

Syn nemá s brýlemi žádné obtíže a i s těmi staršími si neztěžoval, že by viděl špatně, má týden ty nové se silnějšími skly se kterými taky neměl problém si na ně zvyknout a když se ho zeptáme, jestli vnímá nějaký rozdíl tak říká, že ne. Proto by mě zajímalo proč jsou nutné o tolik silnější dioptrie když vidí stejně s nimi i se slabšími. Ne že by nějak záleželo na hodnotě dioptrií jestli je to o jednu méně nebo více, protože je stejně musí mít stále, důležité je že dobře vidí, ale zase si říkám aby si oči zbytečně silnějšími skly nezkazil a nemusel mít pak ještě silnější protože už nyní sklíčka v některých místech o pár milimetrů přesahují tloušťku rámečku a dražší tenčená skla nepřipadají v úvahu kvůli častým změnám.
MUDr. Petra Teplanová  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 32 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den, změna hodnoty dioptrií u dětí je skutečně velmi častá. Poslední hodnoty, co uvádíte, jsou stejné, jen jinak proveden zápis cylindrické hodnoty, tj,. poprvé je zápis v plusových a podruhé v minusových číslech, tím se i mění stupně osy. Plusový zápis se používal dříve, minusový je více používán v současné době. Více se bohužel nemůžu vyjádřit, aniž bych syna vyšetřila.
Hezký den, MUDr. Petra Teplanová
Jirka  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, děkuji za odpověď a uklidnění. Mohl bych vás ještě poprosit o bližší vysvětlení toho jiného zápisu? Tedy ty hodnoty z předposledního a posledního vyšetření jsou stejné? To by pak vysvětlovalo že syn nepozoruje žádný rozdíl, mám ale dojem že nám v optice říkali že nová skla jsou trochu silnější.

Reakce na Jirka

MUDr. Petra Teplanová  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 32 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den, hodnota je jen mírně jiná, změněna je hodnota cylindru. V prvním případě je zápis cylindrické hodnoty +, v druhém - a tím se mění i hodnota osy a první hodnoty - tj. dioptrické.

Reakce na MUDr. Petra Teplanová

Jirka  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, díky za odpověď chápu že se asi ptám z odborného hlediska ne úplně správně ale jestli to chápu dobře tak jde o to že v jedné ose je potřeba více dioptrií než v ose na ní kolmé , tedy v našem případě na jednom oku v jedné ose +7,75 dioptrie a kolmo na ní jen +6,75 dioptrie a druhého oka je to +7,5 a v druhé ose taky +6,75 dioptrií, takže se buď zapíší slabší plusové dioptrie a k tomu s přičtou plusové cylindry o které je sklo silnější v kolmé ose, nebo se zapíší silnější plusové dioptrie a k tomu se odečtou v kolmé ose mínusové cylindry, ale tím že je základní hodnota přes sedm a odečtu jenom jedna, tak stále zůstává i slabší hodnota v plusových dioptriích pro dalekozrakost. Takže pro jedno a to samé sklo jsou dva různé zápisy podle toho jestli cylindr odečítám nebo přičítám? Omlouvám se asi za nepřesné a velmi laické pochopení, ale bylo mi divné proč má syn pro dalekozrakost v předpisu mínusové dioptrie, když měl vždy plusové ale jestli jestli to chápu dobře tak je to jen jiný zápis pro to samé sklo, které má v obou osách stále plusové hodnoty pouze v jedné ose je sklo o dioptrii resp. u druhého oka jen o 3/4 silnější.

Související recenze a zkušenosti

IrenaM 12.2.2018
Spokojený/á

Paní doktorka je velmi vstřícná velmi operativní a s každým problémem ať už jsou to nvé brýle dcery či synova oční vada vždy velmi rychle a lidsky našla cestu k řešení a vše nám vysvětlila. Po hrůzném jednání ze strany p... Více 

Doktor ve Vašem okolí