Krátkozrakost a šilhání u dítěte

Krátkozrakost a šilhání u dítěte

Vlasta  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den,
chtěla bych se s Vámi poradit ohledně problémů mého syna. Synovi je 10 let a od 2. třídy nosí brýle do dálky. V současné době má -2,75 na levém oku a na pravém oku -2,5 a -0,75 cylindr (20 st.).
Dědeček (manželův otec) vidí opravdu špatně, má hodně silné brýle do dálky a v dětství byl operován kvůli šilhání. Já i manžel jsme oba krátkozrací, takže syn po nás tuto vadu zřejmě zdědil.
Někdy v průběhu 2. třídy jsem si všimla, že syn začal mírně šilhat. Potvrdila mi to i oční lékařka (při zakrytí a poté odkrytí oka utíká levé i pravé oko lehce směrem ven) - trochu mu kvůli tomu zvýšila počet dioptrií a řekla, že má syn několikrát denně cvičit. Cvičili jsme opravdu poctivě (zaostřování na předmět v blízkosti nosu a na předmět v dálce) a po nějaké době se zdálo, že šilhání se spravilo. V loňském roce jsem si ale znovu začala všímat, že syn trochu šilhá vždy při pohledu vlevo a vpravo. Bylo to opravdu nenápadné, nikdo z rodiny to neviděl a dokonce i naše oční lékařka řekla že se mi to asi zdá. Při další návštěvě ale už připustila, že mám pravdu a že syn začal znovu trochu šilhat. A opět nařídila cvičení, úpravu dioptrií tentokrát už ne. Řekla mi, že pokud nepomůže zmiňované cvičení, přichází v úvahu už jenom operace.
Chtěla bych se zeptat na Váš názor, zda je to opravdu tak jak říká naše lékařka, nebo zda jsou ještě nějaké další možnosti. Například zakrytí vždy jednoho oka okluzorem tak, aby se to druhé trénovalo?
Předem děkuji za odpověď.
Vlasta
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 294 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den,
okluzi bych určitě nedoporučovala, úprava dioptrií by byla možná, ale nevím jestli syn nemá již i tak zesílené brýle.
Tento typ šilhání se bohužel projevuje takto postupně a vzhledem k menším a nestabilním odchylkám se řeší právě spíše konzervativně - silnějšími brýlemi (tzv. antikorekcí) a cvičením, možné je zkusit i ortoptické cvičení na speciálním pracovišti (s doporučením od očaře, v místě bydliště)
S pozdravem

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Kliniku odporúčam, nejde im o biznis, ale o zdravie pacienta. Ja som mala smolu zákrok mi nebol doporučený. Vlastne mi len potvrdili názor mojej očnej lekárky.

1 Like  
Pavel.P. 28.2.2017
Spokojený/á

V roce 2004 jsem byl paní docentkou reoperován ještě za jejího působení v nemocnici U Svaté Anny. Paní docentka byla jediná lékařka, která si na reoperaci troufla. Díky ní jsou moje oči v jedné rovině. Ten, kdo se musel ... Více 

2 Likes   3 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí