Je Vaše dítě často nemocné?

Nemocné dítě - problém pro celou rodinu Je-li dítě opakovaně nemocné, doléhá to v první řadě na matku. Probdí řadu nocí a, pokud je zaměstnaná, mohou jí časté absence přinášet potíže na pracovišti. Snížení nebo ztráta výdělku matky pak znamená nemalý ekonomický problém pro rodinu.

Při zvládání zánětů mají v těle zvláštní význam takzvané proteolytické enzymy. Pomáhají nám zajišťovat rovnováhu imunitního systému tak, aby záněty proběhly pokud možno bez následků. Jestliže však máme oslabenou imunitu nebo nás ohrožuje silný zánět, je žádoucí podpořit náš obranný systém podáváním takových enzymů zvenčí. Zabývá se tím speciální oblast medicíny - systémová enzymoterapie. Nejznámějším a nejpoužívanějším lékem je zde Wobenzym.

Příklad z praxe

Na 14 pracovištích v České republice bylo provedeno vyhodnocení podpůrné léčby Wobenzymem u 346 dětí s opakovanými záněty dýchacích cest. Kolikrát dítě stonalo a kolikrát muselo užívat antibiotika v průběhu 12 měsíců po zahájení léčby Wobenzymem bylo srovnáváno s počtem onemocnění a četností nasazení antibiotik v období 12 měsíců před zahájením této léčby. Průměrná doba podávání Wobenzymu byla 13 týdnů.

V roce po zahájení podpůrné léčby Wobenzymem poklesl ve srovnání s předcházejícím rokem průměrný počet onemocnění na jedno dítě z 5,3 na 2,2 (o 58%) a četnost nasazení antibiotik z 2,7 na 0,8 (o 68%). Léčba byla účinná v 95% případů.
U bakteriálních zánětů Wobenzym nenahrazuje léčbu antibiotiky, vhodně ji však doplňuje a zlepšuje její účinnost. Wobenzym je vhodný i při virových onemocněních, kde léčba antibiotiky nemá své opodstatnění.

Dávkování

Děti užívají 1 dražé Wobenzymu na 6 kg hmotnosti denně, dospělí dávku 3x5 dražé. Užívat do odeznění klinických příznaků, dospělí mohou s ústupem obtíží postupně snižovat na dávku 3x3 dražé denně.
Wobenzym je nutné užívat nalačno v dostatečném odstupu od jídla - to znamená alespoň 1/2 hodiny před jídlem a nejméně 2 hodiny po posledním předcházejícím jídle. Nerozkousané tablety je třeba vydatně zapít 200 ml tekutiny (voda, čaj, minerálka, nikoliv mléko!) Nesprávné užívání snižuje účinnost léku.
Z textu tohoto článku nesmí vzniknout dojem že vždy postačí užívat pouze Wobenzym. Ten je často používán jako součást komplexní léčby, společně s jinými léky a postupy.

Publikováno: 5.10.2010

Doktor ve Vašem okolí