Odstranění chrápání chirurgicky

Autor:

Chrápání definujeme jako zvuk vibrací pocházející z dýchacího ústrojí během spánku. Jde často o zvuk rušivý a obtěžující jak pro osobu, která během spánku chrápe, tak i pro její blízké. Chrápání však není jen obtěžující, ale velmi často sebou přináší i velmi vážnou zdravotní komplikaci v podobě poruchy dýchání, tzv. syndromu spánkové apnoe.

Syndrom spánkové apnoe

Apnoe se projevuje úplnou zástavou dechu během spánku, která trvá déle jak deset sekund a opakuje se častěji než desetkrát za hodinu. Nemocný trpící apnoí nikdy nedosáhne hladiny hlubokého spánku tolik potřebné pro nutnou regeneraci celého těla. Jakmile totiž tvrdě usne, přestane dýchat, čímž se začne dusit a dýchání nastartuje teprve po sekundovém procitnutí. Tento moment si ale člověk nepamatuje – okamžitě znovu upadá do spánku a situace se opakuje mnohokrát za noc.

Spánková apnoe postihuje až 6% populace, včetně dětí. Nejvíce postiženými bývají muži nad 50 let (až 25% z nich) a lidé trpící výraznou nadváhou. Nejde o onemocnění, které by nastalo náhle. Syndrom spánkové apnoe se vyvíjí a zhoršuje v řádu let, nikoli měsíců či dní.

chrapani postel muz zena spanek

Pacienti velmi často trpí bolestmi hlavy, ranním pocitem nevyspání, mají potíže s nespavostí či nadměrnou spavostí během dne. Časté jsou i potíže spojené s poruchami paměti a vysokým krevním tlakem.

Problematiku chrápání řeší odborné ORL ambulance. V případě podezření na syndrom spánkové apnoe jsou pacienti odesíláni pro sledování a další diagnostiku na specializovaná pracoviště, tzv. centra poruch spánku a spánkové laboratoře při neurologických klinikách fakultních pracovišť. Operační řešení odstranění chrápání provádí odborná ORL pracoviště.

Plastika měkkého patra - Uvulo-palato-pharyngo plastica dle Hörmanna

Nejprve se v celkové anestezii provede oboustranně odstranění krčních mandlí. Po té se snese dolní třetina čípku, zbytek se následně otočí a přišije k měkkému patru. Oba patrové oblouky /přední a zadní/ se na obou stranách sešijí. Krvácení se při operaci staví elektrokoagulací. Během operace se kromě krčních mandlí a části ovuly nic dalšího neodstraňuje.

U dětí se často používá výkon, který se nazývá Tonsilotomie = snesení polovin velkých krčních mandlí. U dětí se Tonsilotomie provádí velmi často, protože je tento problém spojen s velkou nosní mandlí, děti se nemohou pořádně nadechnout a nejen že chrápou, ale často v důsledku potíží s nadechnutím se i ve spánku pomočují, atd.

Operace asistovaná laserem či radiofrekvencí

Průběh operace je stejný jako u chirurgické metody s tím rozdílem, že laser či radiofrekvenční sonda je současně nástrojem pro řez i stavění krvácení, kdy ohřátím tkáně dojde k jejímu popálení, které se následně hojí jizvou.

U Tonsilotomie je také možné místo skalpelu a koagulační pinzety použít laser, operace je však časově náročnější.

Režim po operaci a rekonvalescence

Režim pacienta po operačním zákroku závisí na rozsahu operace a hojení rány. Doba rekonvalescence je individuální, bolesti v krku odeznějí obvykle po 7 dnech po výkonu. Výkon je prováděn ambulantně nebo za hospitalizace, individuálně dle potřeb pacienta, povahy a rozsahu výkonu a použité operační metodě.

Rizika a možné komplikace

I při správném postupu mohou vzniknout v souvislosti s výkonem jisté komplikace, např. krvácení, výrazná bolestivost s vystřelováním do uší, omezení příjmu potravy, poranění patrových oblouků a měkkého patra se vznikem huhňavosti, porucha chuti, zatékání potravy do nosohltanu či přetrvávání chrápání.

Publikováno: 14.11.2014

Odstranění chrápání chirurgicky - Ceny

Ceny od 7 000 Kč
obvykle do 17 000 Kč
MUDr. Radan Vidura, Ph.D. - RVmedCentrum
Ceny od 7 000 Kč
obvykle do 17 500 Kč
RVmedCentrum privátní klinika s.r.o.
Ceny od 15 450 Kč
obvykle do 25 300 Kč
Klinika GHC Praha
LaserPlastic
Praha
Ceny od 11 500 Kč
LaserPlastic
Ceny od 11 500 Kč
obvykle do 17 000 Kč
MUDr. Josef Pokorný - RVmedCentrum

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí