Odstranění nosní mandle plazmou

Autor:

Nosní mandli definujeme jako nahromaděnou lymfoidní tkáň, která široce nasedá na strop a přilehlou část nosohltanu, v blízkosti Eustachovy trubice. Je přirozenou a důležitou součástí imunitního systému. Společně s krčními mandlemi je součástí tzv. hltanového lymfatického okruhu, do kterého dále patří i mandle jazykové a drobné ostrůvky lymfatických tkání na sliznici hltanu. Společně obsahují významné množství bílých krvinek a představují tak důležitou bariéru pro možnou infekci vstupující do těla nosem nebo ústy. Nosní mandle bývá největší u malých dětí (batolat) a dětí předškolního věku. S věkem se postupně zmenšuje a u dětí dorostového věku se již vyskytuje jen velmi zřídka.

matka1

V případě svého zvětšení (zduření), nosní mandle nabývá polokulovitého tvaru, její povrch je členitý, na povrchu zarudlý a pokrytý hlenem. Zvětšená nosní mandle způsobuje ztížené dýchání nosem - dítě často dýchá ústy, jeho dýchání je povrchní, dítě často i chrápe, což činí jeho spánek a odpočinek neklidným a nekvalitním.

Ztížené dýchání nosem, též narušuje hlavní funkci nosní dutiny spočívající ve zlhčování a ohřívání vdechovaného vzduchu. Takto zhoršená ventilace nosní dutiny, má pak za následek i zhoršenou funkci vedlejších nosních dutin a oblasti středouší. Děti pak trpí opakovanými a častými záněty středoušních i vedlejších nosních dutin, často nedoslýchají či mívají huhňavou řeč a vlivem špatného povrchního dýchání celkově špatně prospívají.

V takovém případě opakovaných infektů dýchacích cest, zánětů vedlejších nosních dutin a zánětů středouší, je vždy na místě vyšetření odborným lékařem z oboru otorinolaryngologie. Pokud se nosní mandle stává opakovaně ložiskem infekce, ORL specialista může doporučit odstranění nosní mandle.

V současné době nejmodernější a k dětskému organizmu nejšetrnější metodou odstranění nosní mandle, je její odpaření plazmou.

Plazmové skupenství, vzniká na konci speciální sondy, která postupně, zcela bez krvácení, nosní mandli odstraní. Jde o tzv. koblaci (Coblation = Cold Ablation), kde nevzniká vysoká teplota a není zde proto žádné riziko tepelného poškození nervů a svalů v oblasti krční páteře, jako v případě použití klasické elektrokoagulace (pálení) nebo laseru.

Laserem, lze velmi dobře řešit dluohodobě ucpaný nos, chronickou rýmu, některé poruchy sluchu u dětí i u operací hlasivek. Někdy v určitých fázích odstraňování nosní mandle může být jeho použití i vhodnější než plazma.

Jde o to, aby operatér měl možnost použít pro každého pacienta tu nejvhodnější operační techniku dle jeho specifických potřeb.

Odstranění nosní mandle asistované plazmou má dvě velké výhody:

  • výkon vůbec nekrvácí
  • po operaci pacient nemá bolesti

Jak operace plazmou - odstranění nosní mandle - u dítěte probíhá?

Jde o ambulantní výkon, kdy je dítě nejprve v doprovodu rodičů uspáno na operačním sále. Posléze je operace provedena pod kontrolou kamery speciální sondou, na jejímž konci vzniká plazmové skupenství - za nízké teploty dojde k odpaření nosní mandle, bez jakéhokoli krvácení. Po výkonu je pacient umístěn na pooperační pokoj, kde je pečlivě sledován přístroji (rodiče dítěte mohou být již opět přítomni). Po uplynutí hodiny od výkonu, může malý pacient odejít v doprovodu rodičů domů.

Plazma má pro svoji šetrnost (nízké riziko tepelného poškození nervů a svalů v blízkosti operované oblasti) a absenci krvácení po celou dobu průběhu výkonu výhodné uplatnění i při další ORL operativě, jako je např. operační odstranění chrápání a syndromu spánkové apnoe.

Publikováno: 21.7.2015

Související recenze a zkušenosti

Odstranění nosní mandle plazmou

Doktor ve Vašem okolí