Syndrom spánkové apnoe

Autor:

Obstrukční syndrom spánkové apnoe vzniká, jestliže se během hlubokého spánku svalové napětí jazyka nebo jiné části krku uvolní, a tím dojde k uzávěru dýchacích cest. Taková blokáda dýchacích cest vede k poklesu množství kyslíku v krvi, a tudíž k tomu, že se člověk musí probudit natolik, aby mohl jazyk opět posunout dopředu a nadechnout se.

Tíže OSAS je určena počtem blokád dýchacích cest během spánku

  • Mírný OSAS 5-15 blokád za hodinu

  • Středně těžký OSAS 15-30 blokád za hodinu

  • Těžký OSAS nad 30 blokád dýchacích cest za hodinu

Pacient si taková probuzení v noci nepamatuje, ale tělu je odepřen potřebný hluboký spánek. Jestliže se dýchací cesty uzavírají během spánku příliš často tj. více než pět až desetkrát za hodinu, lékař (nejčastěji plicní specialista) často předepíše ventilátor neboli CPAP, aby se zlepšilo dýchání a obnovil se nerušený spánek. CPAP je zařízení, které žene přes masku vzduch pod tlakem do dýchacích cest tak, aby dýchací cesty zůstaly v noci otevřené. CPAP je obvykle účinný ve 30- 70% případů, mnoho pacientů s dýchací maskou nemůže spát, některým činí obtíže při cestování, jiným způsobuje nepříjemné pocity v krku a nose. Mnozí jej odmítají ze společenských důvodů.

30% mužů mezi třicátým a šedesátým rokem věku má syndrom spánkové apnoe. Evropská Respirační Společnost odhaduje, že 5% Evropanů trpí těmito opakovanými krátkými zástavami dýchání s blokádou dýchacích cest během spánku. Pokud trpí pacient  syndromem spánkové apnoe, zvyšuje se riziko srdečního infarktu nebo mrtvice nejméně na dvojnásobek.

Současná léčba OSAS

Vedle používání CPAP ventilátorů jsou zde chirurgické klasické i laserové postupy, které zmenšují objem nebo odstraňují tkáň, která způsobuje uzavření dýchacích cest. 50% pacientů CPAP netoleruje, neužívá nebo úplně odmítá. Naštěstí je tu chirurgická terapie – viz video. Řešením pro většinu pacientů je multilevlová (víceúrovňová) chirurgie.

Jiné způsoby léčby syndromu spánkové apnoe

  • operace měkkého patra laserem, klasicky, radiofrekvenčně

  • plastika hltanu v oblasti patrovým mandlí

  • posun jazyka

  • redukce objemu jazyka

  • posun horní a dolní čelisti

  • operace na jazylce

Jakým způsobem se syndrom spánkové apnoe diagnostikuje?

Základem je vyšetření u spánkového chirurga. Druhým krokem je monitorace spánku, kterou je nutno provést asi v 90% případů. Nejmodernějším a nejpříjemnějším způsobem diagnostiky je monitorace spánku v domácím prostředí. Aby byla taková monitorace provedena kvalitně, musí přístroj být schopen rozpozná fáze spánku (REM, non REM), množství kyslíku v krvi, poruchy dýchání atd. Další možností je vyšetření ve spánkové laboratoři jeho výhoda je v přesnosti měření, pokud je provedena tzv polysomnografie. Nevýhodou je pobyt v nemocnici dlouhé objednací doby a také to, že i při hospitalizaci někdy jsou provedena méně kvalitní vyšetření místo plné polysomnografie. Nejlepší diagnostický přístroj a také např v USA neběžnější je tzv WatchPat. Umístí na předloktí ruky pacienta na noc. Ten dokáže v domácím prostření pohodlně změřit vše potřebné včetně mozkové aktivity, aniž by bylo nutno pacientovi připevňovat elektrody a pásy na hrudník, snímače na končetiny a hlavu...

Jsou některé skupiny lidí k tomuto syndromu více náchylné?

Muži trpí spánkovou apnoí 2 x častěji než ženy, mírně se na jeho vzniku podílí nadváha. Incidence roste s věkem.

Je chrápání jedním z příznaků syndromu spánkové apnoe?

Ano je. Jsou ovšem i apnoici, kteří nechrápou. Naprostá většina apnoiků intenzivně chrápe.

Může se syndrom spánkové apnoe objevovat nárazově?

Ne OSAS (syndrom spánkové apnoe) je přítomen každou noc do konce života, pokud se neléčí. Konec života pak OSAS velmi přibližuje. Chirurgické řešení má ovšem 100 komplianci a tudíž je účiné v každém okamžiku spánku (šlofík po obědě, spánek v noci, usnutí ve vlaku atd). CPAP (ventilátor), kterým se apnoe léčí bohužel neužívají pacienti po všechen čas spánku…

Může mít syndrom spánkové apnoe psychickou příčinu?

Nemůže.

Je možné se syndromu zbavit svépomocí?

Ne. Jde o mechanistické onemocnění, při kterém v dýchacích cestách něco překáží a proto se člověk v noci dusí či chrápe.

Má na výskyt syndromu nějaký vliv alkohol, prášky na spaní, nadváha nebo kouření?

Ano, všechny zmíněné faktory mají vliv na výskyt syndromu spánkové apnoe.

Má chrápání nějakou souvislost se syndromem spánkové apnoe?

Ano, chrápání je první fází vývoje syndromu spánkové apnoe. Tíži onemocnění dělíme dle počtu přestávek v dýchání za hodinu spánku v průměru. Pokud je přestávek méně než 5 pak jde o čisté chrápání, 5-15 mírná syndrom spánkové apnoe, 15-30 středně těžký SAS, nad 30 težký OSAS.

Aktualizováno: 13.5.2015

Související recenze a zkušenosti

MonikaM 14.12.2018
Spokojený/á

Dobry den, trpela jsem neprimerenou unavou, bolestmi hlavy a oci, posleze mi manzel sdelil, ze chrapu a spatne dycham ve spanku. Snazila jsem se zjistit, co muze byt pricinou spatneho dychani a docetla jsem se , ze se p... Více 

1 Like  
balzerka 22.3.2016
Spokojený/á

V jedné fakultní nemocnici na Moravě mi nedokázali pomoci. Obrátila jsem se na MUDr. V. Pavelce a nelituji. Pan doktor je sympatický, vstřícný, ale hlavně profesionál. Po několika specifických vyšetřeních s monitoringem ... Více 

1 Like   3 Komentářů  

Syndrom spánkové apnoe - Ceny

Ceny od 1 000 Kč
obvykle do 3 500 Kč
MUDr. Radan Vidura, Ph.D. - RVmedCentrum
Ceny od 1 000 Kč
obvykle do 3 500 Kč
RVmedCentrum privátní klinika s.r.o.
Ceny od 4 000 Kč
Klinika GHC Praha
VS LASERA s.r.o.
Karlovy Vary
Ceny od 1 900 Kč
VS LASERA s.r.o.
Ceny od 1 900 Kč
as. MUDr. David Slouka

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí