Nová chrupavka vyroste díky kolagenovému implantátu

Autor:

Do České republiky dorazila unikátní metoda, která konečně dokáže pomoci pacientům s defektem chrupavky kloubu. Ten vzniká často díky úrazu u aktivních sportovců, kteří pak trpí velkou bolestí a šance vrátit se k aktivnímu životu je téměř nulová.

Koleno orp centrum Nyní aplikaci kolagenového implantátu do kolenní chrupavky provádí také MUDr. František Picek, ortoped a operatér ORP CENTRA. Hned po unikátní operaci provedené v Brně, se tak stává prvním v Čechách, kteří kolagen implantují.

Co je to kolagenový implantát?

CaReSimplantatSeda Jde o biologický implantát CaReS-1S na bázi kolagenu typu I, který má kruhovitý tvar a velikost 11, 22 nebo 34 mm(dle rozsahu defektu). Jeho výhodou je téměř okamžité použití a je velmi snadno implantován během krátkého operačního zákroku.

Kam lze kolagen implantovat?

Během operačního zákroku, který trvá asi 45 minut, umístíme kolagen přímo do defektu chrupavky na kolenním kloubu. Defekt je tímto zcela biokompatibilním materiálem vyplněn a během 6 týdnů od operace dojde k přihojení implantátu k pacientově chrupavce a během 6 měsíců ke kompletní přeměně v chrupavku.

Jak poznám, že jsem vhodným kandidátem na kolagen?

IMG 5493 podiatrie vysetreni I. Ideální pacient by měl být v produktivním věku, cca od 18 do 50 let a bude mu diagnostikován defekt chrupavky většinou způsobeným ve sportu, důležitou roli pro úspěch celé metody hraje i celkový stav a stabilita kloubu. Laicky řečeno, na větší či menší části vašeho kloubu je již jen kost, bez chrupavky. Proto je váš pohyb velmi bolestivý a návrat ke sportu nemožný.

V čem je kolagenový implantát jedinečný?

Především v tom, že vaše vlastní tělo není schopno vytvořit si samo chrupavku. Díky 3D kolagenové výplni dojde však už po 6ti týdnech k přihojení ke kloubu a po půl roce ke kompletní přeměně ve chrupavku. Nejenže máte šanci vrátit se do plného a bezbolestného pohybu, ale ušetříte si tím několik dalších operací.

Za jak dlouho se vrátím k aktivnímu sportu?

Nejdříve za rok, nicméně považte, že bez implantátu by to nebylo nikdy. Po operaci vás čeká individuální rehabilitace se zkušeným fyzioterapeutem a po dosažení plné zátěže můžete začít s postupným tréninkem, se kterým vám fyzioterapeut také může pomoci. V ORP Centru je to například plně vybavená tělocvična, kde pacienti mohou využívat různé trenažéry, nestabilní plošiny atd.

Histologie6tydnu   Histologie12tydnu   Histologie52tydnu
Histologie v 6. týdnu   Histologie v 12. týdnu   Histologie v 52. týdnu

Jak na operaci?

Nejdříve je nutné objednat se na konzultaci k ortopedovi, který operační zákrok provádí. S ním prokonzultujete, zda jste vhodným kandidátem a zda vám skutečně může implantát pomoci. Poté už vás na zákrok připraví. V ORP CENTRU s vámi projde průběh a brzký termín operace MUDr. František Picek a fyzioterapeuté s vámi připraví ideální program předoperační i pooperační rehabilitace Hned po zákroku je tedy potřeba sestavit si pevný plán rehabilitace, abyste se do roka mohli vrátit zpět k aktivnímu životu. Hojení můžete navíc urychlit léčbou pomocí vlastní krve (ACP), která využívá velkého regeneračního potenciálu bílkovin vlastní krevní plazmy. „V ORP CENTRU jsme vytvořili speciální programy předoperační i pooperační rehabilitace, díky kterým dosáhnete lepší kondice svalů a kloubní hybnosti. Cviky po operaci pak pro vás budou snazší, naučíte se také s předstihem správně používat berle, protože nácvik až po operaci může být bolestivý a stresující. K zajištění optimálních podmínek pro hojení a regeneraci chrupavky je nutné chodit o berlích několik týdnů, vysvětluje MUDr. František Picek. Prakticky ihned po operaci už budete moci začít s rehabilitací. Ta v ORP CENTRU je individuálně sestavená na míru právě proto, aby maximálně efektivně ušetřila váš čas a urychlila návrat do aktivního života nebo sportu.

 

Publikováno: 4.6.2014

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí