Orthokine – autologní léčba osteoartritidy a bolesti zad

Orthokine je nová biologická léčba osteoartritidy a bolesti zad. Výhodou terapie je, že se nepoužívají žádné látky tělu cizí, ale naopak bílkovina tělu vlastní, která je izolována z krevní plazmy pacienta. Podstatou metody je potlačení zánětlivého procesu, který často vyúsťuje do degenerativního onemocnění. Po odebrání žilní krve probíhá 6-9 hodin příprava média ve speciáním inkubátoru a až po té se krev centrifuguje.

Co je to léčba metodou Orthokine?

Léčba metodou Orthokine je založena na poznatku, že  protein interleukin l hraje důležitou roli při vzniku zánětlivého procesu v kloubech tzv. osteoartritidy  a také při degenerativních procesech nebo prolapsech meziobratlových plotének. Interleukin l (IL-l) je látka, která se účastní každého zánětlivého procesu v lidském těle, je produkována  určitými krevními buňkami bílé řady a je součástí imunitní obranné reakce organizmu.  Aby zánětlivá reakce nebyla přemrštěná a nedocházelo k poškození vlastních tkání existuje v lidském organizmu tzv. antiinterleukin l neboli antagonista interleukinu l na receptoru (IL-l Ra), který zánětlivou reakci optimálně potlačuje. Podstatou metody Orthokine je potlačení zánětlivého procesu právě působením antiinterleukinu l jenž je obsažen v  krevním séru, které se aplikuje pacientovi  v 30x vyšších koncentracích než je běžné v lidském organizmu.

Příprava séra u metody Orthokine

Pacientovi se odebere vzorek  žilní krve do speciálně upravené stříkačky s obsahem růstových faktorů, které stimulují bílé krvinky k produkci  ochranné bílkoviny antiinterleukinu l  (IL-l Ra).

Stříkačka je po té uložena do speciálního inkubátoru, kde je teplota 37 st. C , což odpovídá normální teplotě lidského těla a vytvoří se tak optimální prostředí na syntézu bílkovin.

Nakonec se stříkačka se vzorkem vloží do centrifugy, kde dojde k oddělení krevních buněk a séra.

Sérum je tekutina jantarové barvy, která obsahuje protektivní bílkoviny a také antiinterleukin l  (IL-l Ra) ve vysoké koncentraci. Sérum se rozdělí do několika zkumavek a je připraveno k aplikaci.

Aplikace séra – vlastní léčba

Do oblasti kloubu se aplikuje obvykle 3-6 injekcí, do oblasti meziobratlové ploténky většinou až 6 injekcí. Aplikace probíhá lx nebo 2x týdně. Kolik injekcí je potřeba celkově aplikovat a jaké bude schéma podávání určí ošetřující lékař na základě individuálního přístupu k danému pacientovi s přihlédnutím k jeho anamnéze a dalším vyšetřením.

Oblasti které se léčí

Osteoartróza : kolenního, ramenního, kyčelního kloubu , kloubů prstů  a zápěstí

Osteoartritida – zánětlivý proces v kloubu je charakteristická destrukcí jednotlivých kloubních struktur. Postižena je především kloubní chrupavka, která pokrývá hlavici i jamku kloubu. Pokud dojde k její redukci, kloub přestává plnit svoji fyziologickou funkci. Pacient má při pohybu v kloubu postiženém i mírným zánětem potíže. Důvodem destrukce chrupavky je interleukin l jako součást zánětlivé reakce organizmu. Zánětlivá reakce v kloubu pokud se neléčí, přechází do chronické fáze a dochází k degenerativnímu postižení kloubu - k osteoartróze, které může vést až k náhradě postiženého kloubu kloubem umělým. Možností léčby v těchto případech je autologní sérum se zvýšenou koncentrací IL-l Ra připravené metodou Orthokine.

Bolestí zad : meziobratlové klouby páteře, záněty nervových kořenů v oblasti páteře


Mezi příčiny bolestí zad mohou patřit změny související s věkem, jedná se o změny na páteři, vyhřeznutí meziobratlové ploténky, zúžení kostí páteřního kanálu. Všechny tyto mechanické  změny mohou vyústit k dráždění nebo zánětu nervových kořenů, což se projevuje především bolestí nebo i snížením citlivosti. Za tyto komplikace jsou zodpovědné tzv. cytokiny, což jsou látky vyvolávají bolest a nervové poškození jako součást zánětlivého procesu v organismu. Mezi cytokiny patří i interleukin l. Proto je také u  některých potíží spojených s bolestí zad vhodná léčba autologním sérem se zvýšenou koncentrací IL-l Ra připraveného metodou Orthokine.

Jaký efekt lze očekávat?

Již 6 týdnů po léčbě lze očekávat pozitivní efekt: ústup bolesti, ústup zánětu a zlepšení pohyblivosti kloubu. Někteří pacienti udávají ústup symptomů již po aplikaci první injekce.

Aktualizováno: 4.2.2011

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Orthokine – autologní léčba osteoartritidy a bolesti zad - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Orthokine – autologní léčba osteoartritidy a bolesti zad

80% spokojeno. 10 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí