Co je to léčba metodou Orthokine?
Léčba metodou Orthokine je založena na poznatku, že protein interleukin l hraje důležitou roli při vzniku zánětlivého procesu v kloubech tzv. osteoartritidy a také při degenerativních procesech nebo prolapsech meziobratlových plotének. Interleukin l (IL-l) je látka, která se účastní každého zánětlivého procesu v lidském těle, je produkována určitými krevními buňkami bílé řady a je součástí imunitní obranné reakce organizmu. Aby zánětlivá reakce nebyla přemrštěná a nedocházelo k poškození vlastních tkání existuje v lidském organizmu tzv. antiinterleukin l neboli antagonista interleukinu l na receptoru (IL-l Ra), který zánětlivou reakci optimálně potlačuje. Podstatou metody Orthokine je potlačení zánětlivého procesu právě působením antiinterleukinu l jenž je obsažen v krevním séru, které se aplikuje pacientovi v 30x vyšších koncentracích než je běžné v lidském organizmu.
Příprava séra u metody Orthokine
Pacientovi se odebere vzorek žilní krve do speciálně upravené stříkačky s obsahem růstových faktorů, které stimulují bílé krvinky k produkci ochranné bílkoviny antiinterleukinu l (IL-l Ra).
Stříkačka je po té uložena do speciálního inkubátoru, kde je teplota 37 st. C , což odpovídá normální teplotě lidského těla a vytvoří se tak optimální prostředí na syntézu bílkovin.
Nakonec se stříkačka se vzorkem vloží do centrifugy, kde dojde k oddělení krevních buněk a séra.
Sérum je tekutina jantarové barvy, která obsahuje protektivní bílkoviny a také antiinterleukin l (IL-l Ra) ve vysoké koncentraci. Sérum se rozdělí do několika zkumavek a je připraveno k aplikaci.
Aplikace séra – vlastní léčba
Do oblasti kloubu se aplikuje obvykle 3-6 injekcí, do oblasti meziobratlové ploténky většinou až 6 injekcí. Aplikace probíhá lx nebo 2x týdně. Kolik injekcí je potřeba celkově aplikovat a jaké bude schéma podávání určí ošetřující lékař na základě individuálního přístupu k danému pacientovi s přihlédnutím k jeho anamnéze a dalším vyšetřením.
Oblasti které se léčí
Osteoartróza : kolenního, ramenního, kyčelního kloubu , kloubů prstů a zápěstí
Osteoartritida – zánětlivý proces v kloubu je charakteristická destrukcí jednotlivých kloubních struktur. Postižena je především kloubní chrupavka, která pokrývá hlavici i jamku kloubu. Pokud dojde k její redukci, kloub přestává plnit svoji fyziologickou funkci. Pacient má při pohybu v kloubu postiženém i mírným zánětem potíže. Důvodem destrukce chrupavky je interleukin l jako součást zánětlivé reakce organizmu. Zánětlivá reakce v kloubu pokud se neléčí, přechází do chronické fáze a dochází k degenerativnímu postižení kloubu - k osteoartróze, které může vést až k náhradě postiženého kloubu kloubem umělým. Možností léčby v těchto případech je autologní sérum se zvýšenou koncentrací IL-l Ra připravené metodou Orthokine.
Bolestí zad : meziobratlové klouby páteře, záněty nervových kořenů v oblasti páteře
Mezi příčiny bolestí zad mohou patřit změny související s věkem, jedná se o změny na páteři, vyhřeznutí meziobratlové ploténky, zúžení kostí páteřního kanálu. Všechny tyto mechanické změny mohou vyústit k dráždění nebo zánětu nervových kořenů, což se projevuje především bolestí nebo i snížením citlivosti. Za tyto komplikace jsou zodpovědné tzv. cytokiny, což jsou látky vyvolávají bolest a nervové poškození jako součást zánětlivého procesu v organismu. Mezi cytokiny patří i interleukin l. Proto je také u některých potíží spojených s bolestí zad vhodná léčba autologním sérem se zvýšenou koncentrací IL-l Ra připraveného metodou Orthokine.
Jaký efekt lze očekávat?
Již 6 týdnů po léčbě lze očekávat pozitivní efekt: ústup bolesti, ústup zánětu a zlepšení pohyblivosti kloubu. Někteří pacienti udávají ústup symptomů již po aplikaci první injekce.
Aktualizováno: 4.2.2011