Autor: DIPURAMED, estetická a ortopedická ambulance

Synolis je první nitrokloubní visco-analgeticum (švýcarský preparát), oblíbený pro rychlou a dlouhodobou úlevu od bolesti. Jde o velmi elegantní a jedinečnou kombinaci kyseliny hyaluronové (2%) a antioxidační látky Sorbitolu(4% koncentrace), při maximální čistotě preparátu.

Fotolia 73674722 Subscription Monthly M
Ošetření podporuje tvorbu kolagenu v chrupavce.

Mechanizmus účinku spočívá ve zpomalení či zastavení degenerace chrupavky, zlepšení viskozity kloubní tekutiny a tím ke snížení tření (a tedy poškozování chrupavky) při pohybu kloubu. Preparát podporuje tvorbu kolagenních vláken v chrupavce a také podporuje vlastní tvorbu kyseliny hyaluronové v kloubu, což všechno vede ke snížení bolesti a otoků a zlepšení hybnosti.

Vhodná indikace

Aplikaci Synolisu je možné provést u všech pacientů s artrózou, a to u všech stupňů postižení (resp. artróza 1., 2., a 3.stupně), aplikace je věkově neomezená, lze tedy léčbu provést jak u mladých klientů- např. sportovců , tak i u starších ročníků, tedy i u klientů, kteří by nemohli podstoupit operaci (např.z důvodu jejich závažného zdravotního stavu či vysokého věku). Na rozdíl od některých jiných přípravků, lze Synolis aplikovat téměř do všech kloubů.

Výhodou preparátu je rychlá, výrazná a dlouhodobá úleva od bolesti, zajištěná kvalitou aplikované látky, která je vysoce stabilní, odolává mechanické námaze a působí jako antioxidant v kloubní štěrbině – tedy snižuje oxidativní stres.

Kontraindikace a rizika

Zákrok nemohou podstoupit pacienti s právě probíhajícím akutním zánětem kloubu a se zánětlivým onemocněním kůže v místě vpichu (tedy pokožky nad kloubem), nebo pacienti u kterých probíhá akutní infekční onemocnění (chřipka, angína apod.)

Pokud se aplikace provede za přísně aseptických podmínek, nejsou známé žádné závažné komplikace. Závažná rizika zákroku nejsou známa téměř žádná, v naší ambulanci se zákrok provádí za vizuální kontroly nejmodernější zobrazovací technikou ultrazvuku se systémem I-Needle.

Fotolia 50652980 Subscription Monthly M
Synolis rychle uleví od bolesti a zbaví vás otoků kloubu.

Průběh výkonu (ošetření)

Zákrok se provádí ambulantně, je prováděn výhradně lékařem, nevyžaduje ani celkovou ani lokální anestezii, ale u citlivějších pacientů je možno Synolis aplikovat v místním znecitlivění. Zákrok je bezbolestný, probíhá rychle, celková doba ošetření je maximálně 10 minut. Na zákrok se není třeba nijak předem připravovat. Po ošetření může být místo vpichu lehce citlivé po dobu několika minut až hodin.

Bezprostředně po výkonu/ošetření

V den aplikace (bezprostředně po vpichu) se doporučuje omezení fyzické zátěže, následující den je již možná jakákoliv běžná aktivita, sportovci mohou taktéž od druhého dne jít do plné zátěže.

Výsledný efekt

Výsledný efekt závisí na mnoha faktorech - na počátečním stavu-tedy závažnosti onemocnění a na počtu aplikovaných injekcí (aplikuje se 1-3 injekce, u lehčích forem onemocnění 1 injekce, u středně těžkých 1-2 inj., u závažných forem potom 2-3 injekce).

Nástup účinku je rychlý, dostavuje se postupně od okamžiku aplikace, s maximem účinku kolem 12. týdne od aplikace. Efekt by měl vydržet dle závažnosti onemocnění od 6 měsíců až do několika let.

 

Aktualizováno: 9.5.2017

Doktor ve Vašem okolí