Chronická obstrukční plicní nemoc: Jaké jsou šance na uzdravení?

Autor:

Diagnóza související se špatnou funkcí plic bohužel často představuje poslední stádium dlouhodobě trvajícího astmatu nebo opakujících se zánětů plic či průdušek. CHOPN, podobně jako další chronická onemocnění, není vyléčitelná konvenční terapií předepisovanou ošetřujícími lékaři. Nelze se zcela uzdravit pouze polykáním prášků či inhalováním sprejů. Naštěstí ale existuje i alternativní cesta k vyléčení a to aktivním přístupem samotného pacienta.

Fotolia 178417487 Subscription Monthly M

Projevy chronické obstrukční plicní nemoci

CHOPN není se svými příznaky vůbec příjemná. Pacientům dochází dech a to především při zátěži, až nakonec dospějí do stádia, kdy užívají velké množství léků (především kortikoidů, beta-mimetik a antihistaminik), a ty mají stále menší a menší účinek. Navíc se dostavují i časté nežádoucí vedlejší účinky.

Aby se zlepšilo okysličení krve, dostávají následně pacienti nosní brýle, které slouží na podávání kyslíku. To výrazně ovlivňuje kvalitu života pacientů, kteří často zůstávají celý den doma, dostavují se deprese a přichází i oslabení imunitního systému díky velkému množství požívaných léků.

Slabý imunitní systém spolu s chronickým zánětem dýchacích cest a plic nezvládá kompenzaci těžkého klinického stavu. Úmrtnost na tuto zákeřnou chorobu je 4. nejvyšší ve vyspělých zemích v Evropě a v USA.

Jaké jsou možnosti v 21. století

Kouříte? Máte opakující se záněty dýchacích cest? Nemůžete se nadechnout a jste stále unavení? Zadýcháváte se při lehkém pohybu nebo dokonce i v klidu? Otázka zní, jestli vaše dosavadní léčba vedla ke zlepšení či naopak ke zhoršení vašeho zdravotního stavu.

Povzbudivá zpráva o možnosti vyléčení je nejen pro optimisty, ale také pro ty, kteří svůj boj s CHOPN skoro vzdali a odevzdali svůj život do péče léků od ošetřujících lékařů. Nepůjde to ale bez aktivního přístupu pacienta.

Jen pokud změníte své myšlení a začnete se věnovat sami sobě, můžete nad touto zákeřnou nemocí vyhrát. Je potřeba začít přemýšlet nad možnostmi, jak posílit svůj imunitní systém a zregenerovat plíce i sliznice dýchacích cest. Jak dosáhnout zvýšení kapacity plic přirozeným způsobem a stát se tak nezávislým na dodávání kyslíku pomocí nosních brýlí? Myslíte, že to nejde, nebo nevíte, jak na to? Na názor jsme se zeptali předního českého imunologa a vedoucího lékaře kliniky Cellthera v Brně, pana profesora Jaroslava Michálka.

"Na konci druhé dekády 21. století máme již velice účinné nástroje, které dokáží pomoci pacientům s CHOPN zlepšit jejich zdravotní stav. Je potřeba posilovat imunitní systém především dodáváním potřebných látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit – vitamínů, minerálů, antioxidantů nebo esenciálních mastných kyselin.

Regenerace plic a dýchacích cest může být zprostředkována vlastními kmenovými buňkami, které jsou dopravovány do nemocných plic krevním řečištěm. Stimulace těla pomocí pravidelného pohybu pak vede ke stále vyšším výkonům. Nejlepší je ale navštívit odborníka, například na naší klinice Cellthera v Brně, který vysvětlí, jak terapie funguje, ukáže možnosti a doporučí tu nejlepší cestu. Sami pacienti i jejich rodiny jsou často velmi překvapeni, jak regenerativní medicína funguje."

Změna životního stylu

To se sice lehko řekne, ale hůře provádí. Pro lidi sedící celý den na gauči u televize to možná zní jako science-fiction, ale jsou i pacienti, kteří svou pohodlnost překonali a začali svůj život aktivně řídit, dodržují zásady zdravého stravování a starají se o své zdraví. Jakmile se jim podařilo změnit své myšlení, prahli po změně ve své životosprávě a následně dosáhli velkých úspěchů a CHOPN se pro ně stala minulostí.

A to neplatí jen pro CHOPN, ale i pro další chronická onemocnění plic jako například dlouhotrvající astma nebo plicní fibrózu. V den CHOPN nezbývá než popřát, ať v sobě najdete odvahu obrátit se na odborníky, kteří opravdu pomohou v boji s tímto vysilujícím onemocněním.

Publikováno: 23.11.2018

Autor

Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde také působil do roku 2011. Od roku 2011 je prezidentem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii a od roku 2012 je vedoucím lékařem kliniky Cellthera v Brně (www.celltheraclinic.cz)

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí