Propichování a nastřelování náušnic

Nastřelují se pouze speciální náušnice vyrobené z chirurgické oceli, které lze po zahojení ušního lalůčku vyměnit. Výhodou je minimální bolestivost, žádné krvácení a dobré hojení bez hnisání. Tuto metodu lze využít jak u dospělých, tak malých dětí. U miminek je nejvhodnějším obdobím pro nastřelení doba po prvním očkování tj. po 3. měsíci věku. Dírky pro naušnice lze také klasicky propíchnout jehlou, v tomto případě by první náušnice měly být zlaté.

Zdobení uší je již dlouhou dobu tradicí a dnešní moderní žena má mnohdy dírek ve svém uchu několik. Variant, jak si ucho ozdobit je mnoho a leckdy k tomu není ani potřeba propíchnutí uší. Pokud se však žena nebo i muž, rozhodne pro dírku, tak je třeba zvážit, co je lepší. Nechat si ucho propíchnout jehlou, což se nyní dělá častěji, nebo si nechat náušnici nastřelit?

Princip nastřelování náušnic a popis nářadí

Nastřelování náušnic se provádí pomocí nastřelovací pistole. Tu lze snadno popsat. Oproti pistoli, která se prodává jako zbraň, má pistole pro nastřelování náušnic jednoduchý design i snadné použití. Dodavatelem nastřelovacích pistolí je například firma Estelle z Velké Británie, od které bere zboží řada českých firem. Nastřelovací pistole se prodává většinou jako sada., která obsahuje nastřelovací pistoli, nejedovatou značkovací tužku, antiseptické polštářky, dezinfekční roztok a případně reklamní zboží. Cena takovéto sady se pohybuje kolem dvou tisíc korun.

Samotné nastřelování náušnice pomocí nastřelovací pistole je rychlé a téměř bezbolestné (nelze určit stupeň bolestivosti při zákroku, jelikož práh bolestivosti je u každého jedince značně relativní). Před samotným nastřelením náušnice je potřeba místo dezinfikovat, abychom se vyhnuli případným komplikacím, ke kterým dochází opravdu jen zřídka. Po nastřelení rána nekrvácí ani nedochází ke hnisání, ale doporučuje se po dobu alespoň dvou týdnů místo denně dezinfikovat dezinfekčním roztokem a minimalizovat styk pokožky s vodou, návštěvy bazénu, sauny i jiných sportovních aktivit.

Co se týče náušnic, které se při zákroku používají, tak se jedná o chirurgickou ocel, která je nejoblíbenější a jiný materiál se ani nedoporučuje. Výjimkou je ještě speciální kov, který je potažený 24 karátovým zlatem nebo palladiem. Dobře si však rozmyslete, který materiál použijete. Osobně vám doporučujeme zvolit chirurgickou ocel. Řada odborníků dokonce odmítá použít jiný materiál z důvodu možných komplikací. V každém případě je nezbytné, aby náušnice splňovaly veškeré hygienické požadavky, tzn., že musí být sterilně zabalené, při manipulaci s nimi a samotném nastřelování se nesmí dostat do kontaktu s rukou bez hygienické rukavice. Náušnice nesmí obsahovat nikl ani jiné látky, které jsou zdraví nebezpečné. Musí být otestovány Státní zkušebnou a mít vystaveno Prohlášení o shodě.

Jak si vybrat správný salon

Výběr odborníka je velmi důležitý. Je třeba, aby splňoval veškeré požadavky, které se týkají odbornosti a používání správného materiálu. V případě, že některé z požadavků nesplňuje, najděte si jiný salon, kde vám zákrok provedou. Pokud vám v salonu nabízí lepší cenu, nenechejte se uchlácholit, jelikož to sebou nese vysoké riziko.

Rizika způsobené neodborným nastřelením náušnic

Pokud použijete jiný materiál, než je chirurgická ocel, hrozí vám například hnisání dírky, které může ve svém důsledku způsobit bolest hlavy, zvýšenou teplotu, nevolnost aj. Pokud vám zákrok bude provádět osoba, která k tomu nemá kvalifikaci, může vám zasáhnout akupunkturní bod, což je velmi nebezpečné a v tomto případě je nezbytné vyhledat odbornou pomoc a náušnice okamžitě vyndat z ucha. Zvažte také, kam si necháte náušnici nastřelit. Na neobvyklá místa vám náušnici většina odborníků nenastřelí, protože se jedná o nebezpečnou aplikaci, při které hrozí vysoké riziko komplikací.

Výhody nastřelování náušnic

Mezi hlavní výhody nastřelování náušnic patří především minimální bolestivost, ačkoli jsem již výše zmínila, že ta je u každého člověka individuální. Mezi další klady patří například velmi dobré hojení, jednoduché a levné ošetřování ranky po zákroku a je třeba ještě jednou zmínit, že ranka nekrvácí.

Ceny nastřelování náušnic

Důležité je si domluvit schůzku telefonicky. Předtím vám ale doporučujeme navštívit salon osobně, informovat se o odbornosti a materiálu, který se v daném salonu používá. Mnohdy je důležité zapojit také svůj tzv. šestý smysl.

Ceny se samozřejmě liší, ale obecně lze říci, že nastřelení s použitím náušnice ze salonu stojí kolem 250 korun. Pokud si donesete vlastní náušnici, zaplatíte okolo 150 korun. Důležité je však zmínit, že ne všechny náušnice se dají použít, jelikož nemusí sedět do nastřelovací pistole.

Propíchnutí uší jehlou

Propíchnutí uší jehlou se provádí u lékaře i v kosmetických nebo tetovacích salonech. Opět je důležitá odbornost personálu a dodržování hygienických zásad. Bolestivost bývá naproti nastřelování náušnic o trochu vyšší, ale pokud zákrok provádí odborník, je propíchnutí rychlé a není až tak nepříjemné. Cena se pohybuje okolo 100 korun, ale bývá to různé.

Co je lepší pro vaše miminko

Pokud řešíte dilema, zdali svému děťátku náušnice nastřelit nebo mu nechat dírky v uších klasicky propíchnout jehlou, tak se řiďte nejlépe podle vlastních zkušeností. Každopádně stejně jako u dospělého člověka, tak i u malých dětí platí dodržování hygienických pravidel. Co se týče doby, kdy by se měly náušnice dítěti nasazovat, tak je nejlepší doba mezi čtyřmi až pěti týdny, kdy už dítě podstoupilo první sérií očkování, ale není to pravidlem. Tato doba se doporučuje především kvůli vzniku možné infekce.

Postup při zákroku je prakticky stejný jako u dospělého člověka jen s tou výjimkou, že dítěti je třeba fixovat hlavičku, aby nedošlo k nesprávnému nastřelení náušnice nebo propíchnutí uší. Pokud by k tomu došlo, mělo by to velice nepříjemné následky, o kterých jsme psali již výše. Porušení akupunkturních bodů je velmi závažný problém.

Pokud se rozhodnete pro klasické propíchnutí uší jehlou, tak z ranky poteče krev a navíc je třeba po propíchnutí jehlu vytáhnout a teprve poté dát do čerstvé rány náušnice, které musí být zlaté. Pokud vyberete náušnice, které se nasazují zezadu, budete je moci nasadit současně s vytahováním jehly, což je pro dítě mnohem méně nepříjemné, než když budete náušnice nasazovat zepředu až po úplném vytáhnutí jehly. Doporučuje se namočit náušnice alespoň na dva dny do lihu. V případě, že zvolíte nastřelení náušnice, tak se používají náušnice z chirurgické oceli a je potřeba, abyste je v oušku alespoň dva měsíce nechali. Poté je možné náušnice vyměnit za jiné.

Alespoň týden po zákroku se doporučuje ošetřovat ouška lihem. Proti hnisání působí výborně také  framykoin. V případě, že by došlo k jakýmkoliv komplikacím, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Aktualizováno: 6.2.2014

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Dcera byla hrozně nervózní, ale příjemný pan doktor i sestra strach z nastřelení náušnice zahnali. Prostředí čekárny i ordinace moc příjemné. Samotné nastřelení proběhlo bez problémů. Ráda všem doporučuji.

1 Like  

Propichování a nastřelování náušnic - Ceny

Související indikace

Propichování a nastřelování náušnic

90% spokojeno. 21 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí