Noční děsy

Noční děsy

Lucie15  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,
moje dvouletá dcerka (dvojče) trpí nočními děsy. Jsem naprosto zoufalá. Četnost i intenzita mají tendenci se stupňovat. Dříve se u ní noční děsy objevovaly jen zřídka, nyní i čtyřikrát do týdne. Mám strach jít večer spát, přestávám to psychicky zvládat. Scénáře jsou děsivé. Malá večer kolem 20,00 hodiny usne. Zhruba ve 2 hodiny se vzbudí. Histericky křičí, kope kolem sebe, propíná se, nekontrolovatelně sebou "mlátí".. Volá maminku i tatínka, ale nepoznává nás. Má z nás vyloženě hrůzu! Snaží se utéct.. Vyděšeně zírá všude kolem, vidí věci, které tam nejsou.. Bourá do zdi.. A stále histericky křičí.. Tak po 15 minutách se uklidní, leží, hladím ji, ona se usmívá, něco povídá.. Uběhne cca 15, 20 minut a aniž by usnula, všechno začíná nanovo. Začne vyděšeně křičet, volat mě, přitom se odtahuje, bije mě do tváře, propíná se do luku, bojí se všeho kolem. A tak to pokračuje dokola a trvá to 2 hodiny. Nakonec tvrdě usne a spí bez probuzení do rána.
Prosím, můžete nám někdo poradit? Dá se s tím něco dělat? Děkuji moc.
MUDr. Jaroslava Marková  |  Basic member  |  Vnitřní lékařství  |  Praha
  • 1648 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den,
mému synovi před časem pomohl homeopatický sirup Sedalia-dávala jsem 1 lžičku ráno a večer, pro jistotu jsem mu dávala ještě homeopatikum Stramonium 9 CH -5 kuliček před spaním. Nevím, co z toho pomohlo víc, můžete zkusit obojí. K zakoupení běžně v lékárnách s homeopatií za pár korun. Pomohlo to během pár dnů, pak už jen mluvil ze spaní a zhruba po 14 dnech zmizely děsy úplně a už se nevrátily:-) Pokud by to nepomohlo, doporučuji obrátit se na zkušeného homeopata a zkusit konstituční lék. Přeji pevné nervy, je to opravdu stresující záležitost, ale zvládnete to.
  • 4 odpovědí
Moc děkuji za bleskovou odpověď.
Spíš jsem měla obavy, jestli je s malou všechno v pořáku. Vzhledem k tomu, že děsy se objevují stále častěji a jejich intenzita roste. V noci na dnešek jsme byli všichni vzhůru od 1 hodiny až do půl 4. Máme celkem tři děti a bdíme bohužel všichni. Nejhůř to zvládá druhé z dvojčátek. Nechápe, co se děje a brečí také. Je to vážně k zbláznění. Manžel mě nabádá, abych s malou zašla k lékaři. Není nutné, aby ji vyšetřil pediatr? Nemůže mít její chování vážnější příčinu? Děkuji moc.

Reakce na Lucie15

• 1648 odpovědí
  • 8 Likes
Dobrý den,
děsy bývají většinou neškodné a s věkem ustupují. Ve vašem případě vzhledem k intenzitě a zhoršování obtíží by bylo vhodné neurologické vyšetření, to by vám zřejmě doporučil i pediatr. Snažte se zachovat klid, nasaďte homeopatika, tím nic nezkazíte-nemají kontraindikace ani nežádoucí účinky, a mezitím zajděte k dětskému neurologovi. Pro další děti může být každonoční buzení a křik velmi stresující, zvažte nějaká opatření, oddělení dětí apod.,abyste tomu zabránili. S největší pravděpodobností bude vyšetření v pořádku.

Reakce na MUDr. Jaroslava Marková

• 4 odpovědí
Dobrý večer,
ještě jednou moc děkuji za reakci :-)
Začali jsme s homeopatiky. Ještě pár dní počkám a pokud se nic nezmění, objednáme se na neurologii, kde jsme již vedeni, takže by to neměl být problém.
Společně s naším nočním křiklounem spím v pokoji jen já. Druhé dvojče má u sebe tatínek ve vedlejší místnosti. A naše nejstarší dítko spí ve svém pokoji dokonce o patro výš. Přesto jsou v noci všichni vzhůru, protože ten hororový křik je, bohužel, slyšet po celém domě :-(
Zapomněla jsem uvést, že dcerka měla už od miminka velmi tvrdý spánek. Takový jsem u ostatních dvou dětí nepoznala. Vždycky když usnula, mohlo by se kolem ní třeba střílet a ona by se snad nevzbudila :-) Ale to asi souvislost nemá.
Věřím, že se všechno spraví :-) a u nás bude v noci zase klid :-)
Díky moc!

Reakce na Lucie15

• 1648 odpovědí
  • 8 Likes
Určitě to bude dobré. Tvrdý spánek možná souvisí, můj syn také po usnutí spí velmi tvrdě. Bohužel tajemství kolem spánku a děsů nejsou dostatečně probádána. Hlavně se snažte vy jako matka zůstat v klidu, to na děti velmi pozitivně působí a dalším dětem alespoň vysvětlete, o co se jedná a uklidněte je-sama nejlépe víte jak. Držím palce a pokud budete mít čas, dejte po nějaké době vědět, jak jste uspěla s homeopatiky ev. jinou léčbou-pro ostatní maminky s podobným problémem. Děkuji, dr. Marková

Reakce na MUDr. Jaroslava Marková

• 4 odpovědí
Děkuji za povzbuzení a projevený zájem :-) Určitě se ještě ozvu! Pro ostatní maminky mám prozatím typ, jak děťátko aspoň trochu zklidnit. Zpívejte jejich nejmilejší písničku (písničky) ! Naše holčička vždycky ubere na intenzitě "tranzu" :-) a občas začne zpívat se mnou. Nevyjde to vždycky, ale je to jediný způsob, jak zatím dokáže "přepnout"... :-)

Reakce na Lucie15

• 4 odpovědí
Dobrý večer, hlásím se po pár dnech, jak jsem slíbila.. A mám jen samé dobré zprávy. Naší holčičce sirup Sedalia opravdu pomohl :-) Příznaky se výrazně mírnily a během jediného týdne noční děsy vymizely úplně! Sirup jsem podávala ještě následující týden, i když byla úplně bez příznaků. Asi jsem měla strach, aby to zase nezačalo :-) Ale klidných nocí bez děsů si užíváme i nadále. Naše noční trápení, které trvalo více než dva měsíce, zůstalo už jen hořkou vzpomínkou :-) Moc děkuji paní doktorce Markové za radu a všem přeji pěkné léto :-)
L.
Lucka  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit, mám doma rok a půl letou holčičku a trpí nočními děsy, už se mi probouzí i 12x za noc, mlátí kolem sebe no prostě přešně to samé, co zde popisují jiné maminky. Chtěla bych dnes večer vyzkoušet Stramonium, jak zde píšete, ale bohužel jsem se nikde nedočetla kolik kuliček u tak malé holčičky mohu dát. Mohla by jste mi prosím odpovědět. Děkuji moc Lucka
Barbora  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, mám syna v srpnu 2 roky, po nocích furt taky pláče a kňourá ze spání.. je to hrozný na psychiku... protože za ty 2 roky spal jen pár nocí v klidu.. máme zkušenosti i z nočními děsy :-( teď jsem mu koupila sirup Sedalia (už jsme ho měli před půl rokem, ale nezabral, ale jsem zoufálá, tak zkouším znovu).. chtěla jsem se zeptal na Stramonium 9CH ják píšete... můžu to normálně koupit, nebo musím se dopředu poradit s doktorkou... děkuji za odpověd..
Pája  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, taky mám 4letého syna a proživali jsme to samé. Ale on se léčí na astma a bral lék Singulair, který to způsoboval. Jak jsme ho vysadili, vše se změnilo a byl klid. Pro jistotu si ten sirup zapíšu, kdyby se nám to opakovalo, abych byla připravená. Holá, Cheb
aaaaaaaaaaa  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chci se zeptat po jak dlouhé době braní singulairu začaly běsy? My ho bereme taky ale už 5 let a běsy začaly až po 5 letech.
Děkuji za odpověd
Mirini  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
mám přítele, kterému je 42 let a tpí nočními leky. Během noci několikrát vstane má problémy s dýcháním, je desorientovaný, někdy křičí. Když jej hladím, tak se uklidní. Někdy se budí i pětkrát za noc a pravděpodobně vidí věci, které kolem něj nejsou.
Mgr. Zbyněk Bohdal  |  Basic member  |  Trhové Sviny
  • 287 odpovědí
  • 13 Likes
Vážená, nejsem v této problematice odborník, přesto vyjádřím svůj názor. Důvodem toho, co popisujete může být celá řada, proto bych zvolil "vylučovcí metodu" a postupoval následovně:
- podrobné interní vyšetření
- porada ve "spánkovém studiu" v místě bydliště
- odborná konzultace s psychiatrem i psychologem (jejich názor se může dosti lišit
Mgr. Zbyněk Bohdal  |  Basic member  |  Trhové Sviny
  • 287 odpovědí
  • 13 Likes
Vážená, nejsem v této problematice odborník, přesto vyjádřím svůj názor. Důvodem toho, co popisujete může být celá řada, proto bych zvolil "vylučovcí metodu" a postupoval následovně:
- podrobné interní vyšetření
- porada ve "spánkovém studiu" v místě bydliště
- odborná konzultace s psychiatrem i psychologem (jejich názor se může dosti lišit).
Pozn.: nechtěně jsem asi již odpověď odeslal, omlouvám se.
Chci pouze dodat, problém nepodceňovat, důvodů a příčin může být celá řada. Čím dříve se budou řešit, tím je větší šance je jejich eliminace.
S pozdravem Mgr Bohdal
Mgr. Stoklasová Pavla, Poradna Cesta duše  |  Basic member  |  Opava
  • 17 odpovědí
Zdravím, noční děsy se vyskytují u dětí většinou kolem 4 let, často souvisí s dozráváním nervového systému a jedná se o poruchu fáze spánku, která často sama odezní. Děti přesně jak popisujete křičí, kopou, mohou si ublížit, snaží se utéct. Přesnější informaci by Vám dala spánková laboratoř, která by dcerku mohla vyšetřit. Také mě napadá, zda dceru viděl neurolog a zda je v tomto ohledu vše v pořádku. Zkuste vyhledat dětského psychologa, který může pomoci zjistit, čeho se dcerka bojí a pomoci speciálních technik může tyto úzkosti vyřešit. Je velmi nutná spolupráce rodičů. Sice jste popsali stavy dcerky, ale jako terapeut bych se ptala na tohle a tím hledala příčinu: Jaká je atmosféra v rodině? Není tam ,,dusno", nestalo se něco, co by dcerka mohla cítit jako stresující? I např. konflikt v rodině, hádky, něčí deprese atd? Co situace: Odkdy spí sama v postýlce? Máte uspávací rituál(např. pomazlení a povídání, čtení pohádky..)? Nepřemisťovali jste jeji postýlku? Není nějaká změna v pokoji kde spí? Nepřestěhovali jste se? Je tam klid - z ulice, hlasitá TV? Nezažila dcerka v poslední době nějaký šok, úlek, nezůstala někde sama dlouho plakat(strach z odloučení od maminky)? Nezačala chodit do jeslí? Hlídá ji i někdo jiný? Jaké jsou změny za poslední období? Jak dlouho děsy trvají(měsíc, dva?)? Řekla čeho se bojí? Např. bubáka ve skříni? Pokud ano, udělejte před spaním vyháněcí rituál, prohlédněte skříně, ukažte jí, že bubák tam není. U některých dětí pomáhá dát jim např. ,,kouzelného medvídka" a říct, že je kouzelný a že je ochrání on i vy. Je ještě velmi malá a tyhle věci jsou dětem srozumitelné a uklidní je. Čtěte pohádky před spaním, zpívejte ukolébavky, pomazlete, vytvořte jí pohodovou atmosféru před spánkem, pocit klidu a bezpečí a dávejte najevo co nejvíce lásku. Vytvořte jí jistotu v pevném řádu a ve spánku. Vyvětrat pokoj, chodit spát ve stále stejnou dobu, podávat večeři ve stejnou hodinu. Rituál čištění zoubků apod...
Jitka  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den
V kolika letech by zhruba měly noční děsy odeznívat? Synovi je 8 let a trpí jimi pořád - někdy 3X v týdnu, někdy třeba i 14 dní je klid. Zatím to nevypadá, že by to odeznívalo. Nevzpomínám si, kdy to začalo, ale je možné, že v době, kdy jsme do rodiny přijali dítě z dětského domova, které je pro nás všechny psychicky náročné. Nutno říct, že děti si spolu hrají a berou se jako sourozenci.
Děkuji, Jitka.
Bainuu  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím všechny. S děsy u syna (4,5 roku) se potýkáme už skoro rok. Spustily je nalm ošklivé neštovice a nyní je máme skoro denně. V zimě nám několik měsícu zabralo donutit ho za každou cenu se vyčůrat, i když to byl obrovský boj s dítětemv které se nedalo ovládat, našli jsme tuto radu na anglicky píšících webech, kde radí toto užít a vydržet, neléčit leky na zklidnění apod. (homeopatika ano). Metoda byla dokonalá v avšak ohužel nyní již nefunguje. A jsme opět na začáku ;-(
Lucy  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, s přítelem (33 let) žijeme spolu 4 roky a průměrně jednou ročně prodělá během spánku záchvat, který projevem připomíná epilepsii. Trvá zhruba minutu, začíná křikem, následně kope a mlátí rukama, má zvrácené oči dozadu, napnuté svaly na obličeji. Po skončení záchvatu je mimo, snaží se sednout, nereaguje na slovní podněty, má rozšířené zornice, pak usne a vzbudí se ráno aniž by si to pamatoval. Zhruba před 8 lety byl kvůli tomu na vyšetření, ale epilepsii mu nezjistili. Nevím v kolika letech to u něj začalo ani rodinnou anamnézu. Z literatury jsem se dočetla, že by to mohl být noční děs, ale ten se obvykle vyskytuje pouze u dětí. Dá se s tím něco dělat? Je nějaká léčba nebo prevence? Je nějaká pomoc při záchvatu kromě hlídání, aby si neublížil a neudusil? Díky
anonym  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
pani lucie, mame doma uplne to same :-( jezdime po doktorech ale zadna zmena.naprosto vas chapu me to moje dcera dela od 6 mesicu mame ted 20 mesicu a stale trpime uz si ani nepamatuji kdy jsme se naposledy poradne vyspali :-(
Ivana  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den mám 20měs. chlapečka a už je to týden co se mi začal budit každý den přesně ve 22.45 ,hystericky pláče okamžitě si sedá nebo si stoupne a šíleně sebou klepe.Asi tak po 10min se uklidní a třeba po hodině hraní zas usíná a spí až do rána.Není to tak hrozné jako to mají jiné maminky ale bojím se aby se to nezačalo stupňovat.Nevím jestli jsou to ty noční děsy a trhá nám to srdce ho takhle vidět
magdalénka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
často na děsy pomůže biofeedback nebo kyneziologie.nám to dost zmírnily.Monika Janáková
Andrei Kayeshka  |  Basic member  |  Brno
  • 10 odpovědí
Dobry den,pokud se jedna o noční děs tak z mé praxi velice osvědčila metoda EFT (Techniky pracující na principu uvolnění emocí) Pomocí lehkého ťukání na akupunkturní body při současné koncentraci na své pocity dochází ke změnám v energetickém systému těla a k jeho navrácení zpět do stavu rovnováhy a uvolnění negativních emocí. V případě zájmu nabízim úvodni konzultace zdarma. Více je na www.eft-brno.cz email: info@eft-brno.cz
Přeji Vám pěkný a klidný den. Andrei Kayeshka.
Monika Štybnerová  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
noční můry mám coby od batolecího věku. Teď mi je 20 let a připadá mi, že se to čím dál víc stupňuje. Jsem už fakt zoufalá. Často mluvím ze spaní, něco si breptám, ale za pár minut mě to přejde a je klid.
Nejčastěji se mi to stává když spím doma, máme 160 let starý dům, někdy v noci se tam bojím usínat, protože má divné pocity. Ovšem ze spaní křičím pouze tehdy, když usínám v pohodě, klidu, prostě když mi nepracuje fantazie. Pak se nejčastěji mezi půlnocí a první hodinou ráno probudím svým vlastním křikem. Křičím, jako kdyby mě někdo vraždil, pokaždé jsem dezorientovaná v prostoru, nevím kde jsem ale stejně křičím dál, než si uvědomím po x sekundách že jsem vzhůru a že to vlastně křičím já. Pak mi všechno dojde co se stalo, že jsem vzbudila půlku baráku a bojím se znova usnout, protože už vidím i to, co není. Snažím se na to druhý den zapomenout, abych si to další noc nepřivolala znova. Začíná mě to psychicky obtěžovat, jsem z toho nervozní a zoufalá.Poslední dobou jsem pod velkým psychickým tlakem, ale spát chodím klidná a nemyslím na nic negativního. Neměla bych třeba zajít k psychologovi nebo nějakému jinému lékaři. Děkuji za odpověď.

Související recenze a zkušenosti

Mari.Majda 19.7.2017
Spokojený/á

Za mě - absolutně nejlepší obvoďačka, nevzdala bych se jí ani za nic, dobrá lékařka, dobrý člověk. Bohužel příliš oblíbená, nové pacienty už prakticky nenabírá. Vyřešila mou totální nespavost (problém od narození už jsem... Více 

Spokojený/á

Doc,MUDr. Petr Smolík mě léčil na Klein-Levinův syndrom. Moje nemoc ho zajímala, snažil se vždy mi pomoci, což není jednoché, protože na tuto nemoc lék prakticky neexistuje. Přesto tenkrát v rámci možností udělal co mohl... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí