Špatné usínání, moc myšlenek

Špatné usínání, moc myšlenek

Karolína  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den, poslední dobou mě trápí jeden problém. Jsem v maturitním ročníku a hodně se učím. Pokud s učením strávím dlouhou dobu, tak se mi v noci stává, že mám pořád před očima různé útržky z toho, co jsem se učila, a nemůžu usnout. To samé se mi stává, když třeba dojdu z hospody, a potom v noci pořád slyším v hlavě různé útržky rozhovorů, a jsem vzhůru třeba do 4 do rána. Můj hlavní problém je, že prostě nemůžu vypnout a vyprázdnit si hlavu. Nevíte, co s tím?
Mgr. Lada Skulilová  |  Basic member  |  Lipník nad Bečvou
  • 137 odpovědí
  • 23 Likes
Dobrý den,
Váš mozek vypadá přetížený, chtělo by to víc psychicky odpočívat. Základní psychohygienickou zásadou je střídání aktivity duševní a tělesné. Tedy vyvážit učení fyzickou aktivitou a rozdělit si ho do více kratších bloků. Ve Vašem případě se dá v přestávkách doporučit hlavně pohyb na čerstvém vzduchu, který mj. mozku přinese dostatek kyslíku, potřebný pro jeho práci. Dynamický pohyb venku (třeba svižná 30ti- až 60timinutová procházka) je určitě vhodné zařadit i každý večer před spaním. Učte se raději tehdy, dokud jste na to dostatečně svěží a nejste unavená. Večer před spaním už ne. Mozek v tu dobu potřebuje už relaxovat - připravte se na spaní příjemnými aktivitami (vlažná koupel, klidná hudba, ev. nenáročná příjemná četba ...). Dodržujte každý den stejnou dobu, kdy uléháte. Také bych doporučila vynechat prostředí hospody; jednak Vám evidentně nedělá dobře a čerstvého vzduchu tam asi také zrovna moc nebude ... K psychické stabilitě přispívá zdravý životní styl, což obnáší mj. nekonzumovat jakékoliv návykové látky. Další postupy pro zklidnění a vyprázdnění mysli vyžadují trochu nácviku - je to např. meditace, cvičení jógy, tai-chi apod.
Přeji Vám úspěšné zvládnutí náročného období, s pozdravem
Mgr. Lada Skulilová, psycholožka, terapeutka

Související recenze a zkušenosti

Mari.Majda 19.7.2017
Spokojený/á

Za mě - absolutně nejlepší obvoďačka, nevzdala bych se jí ani za nic, dobrá lékařka, dobrý člověk. Bohužel příliš oblíbená, nové pacienty už prakticky nenabírá. Vyřešila mou totální nespavost (problém od narození už jsem... Více 

Spokojený/á

Doc,MUDr. Petr Smolík mě léčil na Klein-Levinův syndrom. Moje nemoc ho zajímala, snažil se vždy mi pomoci, což není jednoché, protože na tuto nemoc lék prakticky neexistuje. Přesto tenkrát v rámci možností udělal co mohl... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí