Po smrti syna pije

Po smrti syna pije

Véčko  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
Dobrý den,
problém se týká prarodičů. Nedávno jim zemřel syn a především babička začala pít tvrdý alkohol. Dříve pila pouze příležitostně.Nyní se alkoholizmus jen prohlubuje, již si několikrát i ublížila opařila se, spadla ze schodů a pod. Neni možnost ji uhlídat, aby nepila. Odmítá pomoc, nepřipouští, že je závislá a je slovně agresivní. Jaké jsou možnosti terapie? Děkuji za odpověď V.
Mgr. Zbyněk Bohdal  |  Basic member  |  Trhové Sviny
  • 289 odpovědí
  • 13 Likes
Vážené "V",
svojí odpovědí Vás příliš nepotěším. Mám cca 20-ti letou praxi s léčením závislostí, tedy i s alkoholovou.Dovoluji si tvrdit, že bez zájmu a alespoň minimální aktivity a motivace v začátku terapie je šance na léčbu prakticky minimální. V případech, který popisujete v souvislosti se svojí babičkou, obvykle nadměrné a dlouhodobé pití přivodí sekundárně nějakou událost (závažné sebeporanění, poškození či ztráta nějaké věci a pod.), která dotyčnou osobu přinutí změnit svůj postoj ke svému pití. Možná, že by byla určitá možnost "jak dostat babičku k odborníkovi či odborníka k ní" a to pod záminkou řešení jiného problému a následně v rámci pohovoru či pohovorů přejít k řešení i tohoto. Vyžaduje to však hodně trpělivosti, taktizování,... i spolupráci ostatních členů rodiny, přátel a pod. V prvopočátku by bylo vhodné babičku "izolovat" od alkoholu (odstranit z domácnosti,...) a omezit její přístup k němu - možnost si jej koupit. Jednoduše řečeno - hlídat ji na každém kroku, prakticky 24 hod., snášet její agresivitu, lhaní, výmysly atd. - všechny praktiky, které takový člověk dokáže realizovat, aby se dostal k alkoholu. Možnost terapie je jednak ambulantní a především ústavní ve specializovaných léčebnách (např. PL Č. Dvůr na okrese Č. Krumlov), ale musí být alespoň minimální zájem dotyčné pacientky. V krajním případě samozřejmě i uzavřené oddělení na psychiatrii, která jsou prakticky v každém krajském městě.
Ještě bych chtěl upozornit na možnost abstinenčních příznaků po náhlém odejmutí alkoholu, které mohou být rovněž velmi závažné a razantní.
Ono se těžko radí takto na dálku bez bližších a konkretních informací. Proto doporučuji obrátit se přímo v místě bydliště na psychiatra či psychologa, který se specializuje na problematiku alkohol. a drog. závislostí a s ním konzultovat další postup.
S přáním zdaru Mgr. Bohdal

Související recenze a zkušenosti

Jiří Černý 27.2.2013
Spokojený/á

Absolvoval jsem léčbu V PL Červený dvůr v době od 27.8.2012 do 6.12.2012. Mé zkušenosti s léčbou v uvedeném zařízení jsou velmi dobré a pozitivní. Léčba mi přinesla nejdůležitější věc a tou je přiznání se, co jsem způs... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí