Jak se rozejít s přítelem?

Jak se rozejít s přítelem?

Kessi  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
Dobrý den, Pane doktore, Paní doktorko

Včera jsem se šla rozejít se svým přítelem, se kterým jsem už 3 roky. Důvodem bylo jeho chování, nikdy se nechoval nejlépe, ale pokaždé jsem to nějak skousla. Nyní studuji vysokou školu, takže jsme od sebe vzdálení, ale vidíme se jedenkrát v týdnu. Pokaždé, co jsem přijela byl na mě zlý, hádal se se mnou neprávem. Pokaždé, když jsem se šla s kamarádkami bavit vždy mi to vyčítal, ale to bylo i v minulosti. Chápu, že toho jeho chování, byla jeho obrana, protože se trápil. Neustále mi říká, že skrz mě skončí v léčebně a nebo si něco udělá. Je mi ho líto, ale připadá mi, že mě chce mít jen sám pro sebe, což už je někdy až přehnané. Jinak je mi 20, přítel je o 10 let starší, takže chápu jeho jednání. Cítím se duševně velice špatně, jelikož se od něj snažím vnitřně utéct a nejde to. Pokud dostane svůj amok, který naštěstí nebyl často, teda 3x za tyto 3 roky. Nadává mi, uráží mě, je schopen mě i uhodit. Jednou mi dokonce přišel, ještě před střední školu a dal mi tam facku vyčetl mi, že jsem mu ráno nenapsala sms, takže odešel z práce v pracovní době, načež jej i propustili. V den kdy jsem udělala maturitu, mě také čekal před školou a byl na mě uražený a zase na mě řval, že kde jsem tak dlouho, protože jsme měli ukončení až v 6 večer. Nechci ho zde, ale pomlouvat. No a abych se konečně vrátila k tomu včerejšku. Včera jsem za ním jela hned po škole kolem 7 večera a byla jsem odhodlaná mu dát konec, když jsem mu to, ale řekla urazil mě nadávkami potom se na škaredě se zlým výrazem podíval a řekl mi, že mě zabije, že si neumí představit, že bych byla s někým jiným. Chytl mě za ruce a já jsem strachem zakřičela. Asi 5 minut na to přijeli policajti a on se uklidnil. Asi jsem jim měla říct ať mě odvezou zpět na nádraží, ale nestalo se tak. Šla jsem s ním. Tam jsem se s ním udobřila. Teď si připadám strašně špinavě, že balamutím sebe i jeho, ale mám strach o sebe, ale i o něj, že si něco udělá. Já už tak dále nemůžu, nejradši bych se šla někde vyřvat. Už ani nevím co cítím. Je mi ze mě špatně. Proto Vás prosím o pomoc. Dnes mi také říkal jak si představuje naši budoucnost, že se nastěhuje za mnou do Zlína, raději jsem mu přikývla. Už nevím jak dál.
Děkuji Vám mnohokrát
realistka  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 3 odpovědí
Vážená slečno,
oddělte city a rozum a chovejte se podle toho. Opravdu chcete žít s hysterickým chlapem, který se uchyluje k psychickému a občas i fyzickému násilí? Najít sílu k rozchodu je těžké, leč ve Vašem případě patrně velice přínosné. Kdyby jste byla moje dcera, takového "přítele" bych Vám zakázala! Z nějaký čas byste mi poděkovala. Studujete vysokou školu, patrně nejste hloupá, tak se tak nechovejte, prosím.
PhDr. Mgr. Pavel Kozák Ph.D.  |  Basic member  |  Klinická psychologie  |  Brno
  • 35 odpovědí
Vážená Kessi,
na dotazy podobné Vašemu jsem již odpovídal mnohokrát. Podle mého názoru vztah s Vaším přítelem nemá žádnou perspektivu, nejen s ohledem na jeho agresivitu, ale i citové vydírání a žárlivost. I když spolu chodíte tři roky, dovedete si představit nějakou budoucnost pro váš vztah? Jak by se asi Váš partner choval kdybyste spolu někdy v budoucnosti začali žít?
S partnerem se můžete rozejít esemeskou nebo mailem; v tomto případě to není zbabělost, nýbrž opatrnost vzhledem k jeho agresivnímu chování. Pokud by Vás nadále obtěžoval, tak ač je to nepříjemné, bylo by patrně na místě obrátit se na policii, která dnes již má dostatek možností jak podobnému jednání předcházet.
Mgr. Boris Štepanovič  |  Basic member  |  Praha
  • 40 odpovědí
  • 5 Likes
Dobrý den. Ve Vašem příběhu často opakujete, jak přítele chápete a omlouváte jeho jednání. Je hezké mít tolik soucitu pro někoho blízkého, akorát z Vašeho pochopení a péče nezůstalo nic pro Vás. Spíše popisujete vlastní pocity viny, strachu a tlak, pod kterým musíte jednat a rozhodovat se. A rozhodnutí nakonec nejsou Vaše a neztotožňujete se s nimi. Popsala jste dvě vyhrocené situace fyzického násilí a omezování svobody. Další mají blízko k vydírání. I při velké toleranci je nemožné považovat je za projevy funkčního partnerství. Z Vašeho přístupu je cítit, že tento vztah je pro Vás hodně důležitý – je to Váš první vážný vztah? Co Vás vede k tomu negativní projevy přítele „nějak skousnout“? Které jeho vlastnosti jsou pro Vás přitažlivé a zajímavé? Jak Vy i Váš přítel jste samostatné a dospělé osoby, které jsou odpovědné za své činy. Vy máte primárně odpovědnost hlavně za sebe. Teď je potřeba chránit se před další možnou fyzickou konfrontací. A zároveň najít odvahu a sílu hledat, a pak si stát za svým vlastním rozhodnutím. Doporučuji Vám v bezpečném a neutrálním prostředí se postupně zorientovat ve vlastních pocitech. Píšete, že byste se ráda šla někam vyřvat. Jestli studujete, můžete jako první pomoc využít i Linku bezpečí. Vzhledem k tomu, že situace trvá delší dobu, bylo by vhodné vyhledat dlouhodobější terapeutickou pomoc a podporu. Přeji Vám hodně štěstí a odvahy.

Související recenze a zkušenosti

Misa5555 5.6.2012
Spokojený/á

Výborný partnerský psycholog v Praze. Dlouho jsem se bála a odhodlávala. Nokonec jsme dala na několik referencí na Mgr. Rataje. Náš partnerský vztah dostal vážné trhliny po té, co manžel při mém těhotenství přiznal svou ... Více 

Doktor ve Vašem okolí