Manželská krize po narození 1. dítěte

Manželská krize po narození 1. dítěte

katka  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, jsme s manželem moudří, klidní,40letí VŠ. Dlouho se nám nedařilo počít a nyní máme po 8.IVF krásného, zdravého, 1,5letého syna.
Oba pocházíme z různých rodin. Manžel třetí, výrazně nejmladší dítě svých rodičů (de facto jedináček) z hezky fungující, chudé rodiny. Já z rodiny "zámožnější", fungující jen navenek, aby se neřeklo, s rodinou se pro názorové neshody nestýkám.S manželem jsme spolu téměř 10 let a vše bylo krásné. Označovali jsme se za zpřízněné duše...
Po narození miminka se vše změnilo. Já jsem toužila po opoře, které se mi nedostávalo. Neměla jsem maminku, ani babičku, komu se svěřit, požádat o radu (manželova maminka už velice stará), chybělo porozumění a pomoc. Manžel toužil po svém původním bezstarostné (staromládeneckém) stylu života, mým potřebám nerozuměl, vyčítal mi, že mu vyčítám...že vše musí být po mém atd.
Krize se rozjela asi v půl roce života miminka. Za poslední rok jsme spolu téměř nespali (asi jen 5x) a ani jeden to nevyhledáváme. Náš vztah vypadá nyní tak, že já rezignovaně mlčím a manžel agresivně nadává. Já nemám sílu.... (Dřívě jsem se také "hádala", snažila se vysvětlit, že potřebuji pomoc, že nemohu věnovat péči miminku 24h. denně, apod). Mrzí mne, když manžel před malým říká "maminka je zlá", nebo že jsem kráva, mrzí mne moc, když zvyšuje hlas před malým. Když před ním chci odějít, než se uklidní, nejde daleko k hrubší fyzické síle. Manžel je většinu času v práci, kdy přijde okolo 19h, nebo je na služebce. Čas s malým tráví minimální, jen velice občas vykoupe. Prakticky neví, co starost o dítě znamená. Stále si chodí za kamarády, na sport, na masáž a já jedu svůj 3 směnný provoz (mimi+domácnost/ dům+zaměstnání = ještě na 60% úvazek pracuji, mohu on-line). Jsem unavená a zjišťuji, že nejlépe mi je, když manžel není doma. Přitom je na nás vidět, že nám to neklape. Zatímco já se snažím být usměvavá, manžel vykládá přátelům, své rodině, ale i cizím lidem že jsem špatná manželka (ale matka dobrá). Je na mě před ostaními sprostý.
Mgr. Zbyněk Bohdal  |  Basic member  |  Trhové Sviny
  • 288 odpovědí
  • 13 Likes
Přeji dobrý den,
to co popisujete se stává právě takovým manželským párům jako jste vy, kdy manžel - otec, nezvládá situaci, že již není "středem všeho dění", že je tu NĚKDO, koho upřednostňujete a kdo by jej mohl nějakým způsobem - potřebnou péčí, připravit o dlouholeté, zaběhnuté zvyky,....
Byly by vhodné si o všem otevřeně pohovořit, když by to bylo reálné, tak i za přítomnosti třetí osoby - nejlépe odborníka, nebo někoho, komu oba důvěřujete.
Stanovit si pravidla a začít "tvořit" soužití, tentokrát ve třech od "začátku".
Rovněž několikrát pomohl "dočasná" odluka obou partnerů, aby si v "mezičase" uvědomili, do jaké míry se potřebují, ale je tu nebezpečí, že jeden z nich dojde k závěru, že mu odloučení vyhovuje a odejde.
Těžko dá někdo univerzální radu, ale pro každého je důležité situaci řešit, protože stávající a pokračující stav by byl pro Vás zničující.
Přeji hodně zdaru, hlavně se pokuste o nějakou aktivitu VY a tak dát manželovi najevo jak vše vnímáte a nehodláte se se situací smířit.
S pozdravem Mgr. Bohdal
katka  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 2 odpovědí
Milý pane Bohdale, pomohl jste mi. Děkuji Vám a děkuji, že odpověděl muž. Mohla bych se případně krátce ještě ozvat? Krásný den přeje, Katka
Mgr. Zbyněk Bohdal  |  Basic member  |  Trhové Sviny
  • 288 odpovědí
  • 13 Likes
Nevidím v tom problém. ZB

Související recenze a zkušenosti

Misa5555 5.6.2012
Spokojený/á

Výborný partnerský psycholog v Praze. Dlouho jsem se bála a odhodlávala. Nokonec jsme dala na několik referencí na Mgr. Rataje. Náš partnerský vztah dostal vážné trhliny po té, co manžel při mém těhotenství přiznal svou ... Více 

Doktor ve Vašem okolí