Těhotenství a stres - vliv na dítě

Těhotenství a stres - vliv na dítě

jaja  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Máme s manželem 5 letou dcerku a moc si přejeme druhé dítě. Letos mi bude 30 let a nechci již čekat. Strach mám pouze ze stresu a vlivu, který by mohl na miminku zanechat, případně bych se chtěla zeptat jak je to s komplikacemi v těhotenství zapříčiněnými stresem. Chodím totiž do zaměstnání, a přitom dálkově studuji vysokou školu. Hlídání nemáme takže je dost těžké zvládat domácnost, dítě, zaměstnání a studium. Letos v září budu konečně studium končit ale pokud bych otěhotněla hned, šla bych ke státnicím asi ve 8. měsíci a z toho mám strach. Moc by mi pomohl odborný názor a doporučení. Děkuji
Mgr. Jana Žďárská  |  Basic member  |  Říčany u Prahy
  • 17 odpovědí
Dobrý den,
záleží jaký druh stresu to je a jak intenzivně ho prožíváte. Pokud je to třeba takový ten zdravý stres a nabuzení, když člověk musí zvládat hodně věcí najednou, tak myslím, že by to mělo být v pořádku. Pokud je to však úzkostný stres, tak to pak může mít vliv na dítě, že bude v prvních měsících života také úzkostnější a plačtivější. Nebo v případě hodně intenzivního stresu by mohlo dojít k předčasnému porodu. Nicméně ani to není zásada. Vždy je to naprosto individuální.
Podle mého názoru by bylo dobré se zařídit tak, aby Vy jste s tím byla v pohodě. Jsem přesvědčená, že se vůbec nic nestane, když např. ještě 2 měsíce počkáte, abyste případně ke státnicím nemusela v tak vysokém stádiu těhotenství. 30 let není tak magické číslo, že by se poté už nemělo nic podařit. Dnes naopak mnoho žen má děti až po 30. roce.
Tak se držte, věřím, že to nakonec zvládnete lépe, než čekáte.
Jana Žďárská
  • 3 odpovědí
Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Ano myslela jsem stres z vypětí, stres ze zvládnutí zkoušky atd. Taková ta nervozita, kdy člověk není v klidu. Každou zkoušku moc prožívám, jsem hrozná perfekcionistka a pokud nejsem připravená na 100 % tak mám pocit, že je vše špatně no a právě to riziko předčasného porodu. To by mi nejspíš opravdu nestálo za to. Moc děkuji za radu, doufám, že se nakonec vše podaří jak má, a vše dobře dopadne. Moc bych si to přála....
Mgr. Zbyněk Bohdal  |  Basic member  |  Trhové Sviny
  • 288 odpovědí
  • 13 Likes
Srdečně zdravím,
každý z nás se denně setkáváme s určitou stresovou zátěží a je velice individuální, jak se s tím vyrovnáváme.
Jste v situaci, kdy se musíte rozhodnout "čemu dáte prioritu". Také bych chtěl podotknout, že dnes ženy rodí běžně po 30 letech věku (i prvorodičky), není to nic neobvyklého.
Na plod by "vyhraněný" stres mohl mít vliv až tak po cca 6. měsíci těhotenství, lze "trochu" těhotenství oddálit a ke zkouškám jít v dřívějším stadiu těhotenství než v 8. měsíci. Nejlepším by možná bylo počkat s otěhotněním až po ukončení školy, kdy budete mít více klidu a času na sebe i na děti.
Zvažte to, jste-li zdravá, tak si myslím, že není kam spěchat.
Přeji, aby vše vyšlo co nejlépe Mgr. Bohdal
  • 3 odpovědí
Moc Vám děkuji za odpověď, s druhým miminkem raději ještě počkám. Snažím se vždy uvažovat racionálně, vše si plánuji a jsem ráda, když věci vycházejí jak mají. No a těhotenství může být někdy nevyzpytatelné, takže je to nejspíš opravdu o tom pořadí priorit, aby se případně nic nepodcenilo. Ještě jednu děkuji za odpověď.
Mgr. Helena Třísková  |  Basic member  |  Chlumec nad Cidlinou
  • 98 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den, pokud jste perfekcionalistka a hodně prožíváte zkoušky, cítilo by tuto úzkost a neklid i vaše dítě. Státnice jsou ještě horší vypětí. Doporučovala bych již počkat, není to tak dlouhá doba. Pohodu, klid, úspěšné ukončení školy přeje Mgr. Třísková
  • 3 odpovědí
Také moc děkuji za odpověď, potřebovala jsem takový nezaujatý názor, určitý nadhled.
Těhotenství a miminko si snad o to více později užiji. Děkuji za názor a také přeji vše dobré.

Související recenze a zkušenosti

Misa5555 5.6.2012
Spokojený/á

Výborný partnerský psycholog v Praze. Dlouho jsem se bála a odhodlávala. Nokonec jsme dala na několik referencí na Mgr. Rataje. Náš partnerský vztah dostal vážné trhliny po té, co manžel při mém těhotenství přiznal svou ... Více 

Doktor ve Vašem okolí