Úmrtí v rodině

Úmrtí v rodině

monika  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
Dobrý den, před více jak dvěma lety zemřel bratr mé mamky na rakovinu. Ona se tím velice trápí,při vzpomínce pláče, není den, aby o tom nemluvila. Navíc před týdnem zemřela manželka strýce, tak zase přemýšlí o ní. Chci se zeptat co s tím. Má sice radost z vnoučat, ale pořád se jí to vrací. Někdy mi připadne, že si to i úmyslně "přiživuje". Prostě si najde nějakou věc, aby o tom mohla mluvit. Vím, že ta ztráta je pro ni těžká, ale myslím, že by se to za tu dobu mohlo zlepšovat. Zavádějící je i to, že třeba v televizi hledá programy tohoto typu, kde mají lidé podobné problémy a starosti /Pošta pro Tebe,černá kronika,.../. Připadne mi, že tyto informace cíleně shání, aby u nich mohla plakat. Je to pro mě hrozné psát, ale nevím, jak dál. Ona byla vždycky dost citlivá, ale teď to je dost. Chtěla jsem ji domluvit schůzku s nějakým psychologem, ale to nechce. Museli bychom ji tam asi donutit násilím. Prosím teda o radu a chci se ještě zeptat, jestli je potřeba k psychologovi doporučení od obvoďáka. Pokud tam půjdeme sami - kolik se platí?Děkuji mockrát Hartová
Mgr. Zbyněk Bohdal  |  Basic member  |  Trhové Sviny
  • 287 odpovědí
  • 13 Likes
Srdečně zdravím, svoji odpověď začnu od konce, k psychologovi není zapotřebí žádného doporučení.
Nyní k vlastnímu problému Vaší matky, to co prožívá, jak se chová se stává po úmrtí někoho blízkého, především u starších lidí. Možná, že by pomohla změna stylu života: nové prostředí, zájmy, noví lidé, výlety - turistika,..., snažit se, aby byla co nejméně sama bez aktivity a měla čas vzpomínat. Kolikrát pomůže i častější kontakt osoby,které si váží, kterou uznává jako autoritu a je dotyčnému v přítomnosti této osoby dobře.
Chce to prostě vyzkoušet různé metody - způsoby, jak matku rozptýlit, "přivést " na jiné myšlenky, rozbít stávají stereotyp života.
Přeji hodně zdaru Mgr. Bohdal
Doktor ve Vašem okolí