Zářivý úsměv, dentální šperky, zubní šperky

Ústa a jejich okolí jsou díky centrální pozici v dolní třetině obličeje častým cílem bodyartu, tj. zkrášlování těla. Posledním hitem jsou dentální šperky.

Poměrně rozšířený piercing rtu nebo jazyka je z pohledu zubního lékaře ozdobou, která může při dlouhodobém nošení poškozovat tvrdé zubní tkáně a přilehlou dáseň, proto ji nedoporučujeme. Naopak naprosto bezpečnou a neškodnou ozdobou je aplikace dentálních šperků na povrch zubu.

Jak se šperk aplikuje?

Upevnění ozdoby na zub je zcela nebolestivé, proto není třeba aplikace znecitlivění.

Povrch zubu (sklovina) se napřed důkladně očistí, v případě nutnosti mírně zdrsní. Poté se v několika krocích ozdoba přilepí na zub. Okolí zubu s případnými přebytky dentálního adheziva se na závěr pečlivě vyleští.

sperky

před aplikací - po aplikaci

Nevadí šperk nositeli?

Přechod mezi povrchem zubu a ozdobou je zcela plynulý, během několika dní se vědomí nového předmětu v ústech zcela vytratí. Spojení mezi šperkem a povrchem zubu je velmi pevné, není se třeba bát jeho uvolnění během jídla. Pokud je ozdobu z jakéhokoliv důvodu nezbytné odstranit, lze toto provést velmi jednoduše a bez rizika poškození zubu podobně jako se odstraňují rovnátka zubů. Povrch zubu po vyleštění získává svůj původní vzhled.

Druhy dentálních šperků

Nejoblíbenější dentální šperky jsou krystaly z pravého diamantu nebo zirkonu ve velikosti 1,5–2,5 mm, v různých barvách. V úsměvu působí výrazně, ale ne rušivě. Existuje celá řada ozdob ze zlata nebo stříbra, jejich přítomnost na zubech je však již podstatně extravagantnější.

Hodí se ozdoba i pro mě?

Podmínkou pro bezpečnou aplikaci dentálních ozdob je především perfektní ústní hygiena a dobře ošetřený chrup. Vlastní procedura pak při dodržení těchto předpokladů zabere asi 30 minut času. Ozdobu lze upevnit všude tam, kde nebude překážet do skusu, nejčastěji se však uplatňují horní postranní řezáky.

Autorem článku je MUDr. Jan Stuchlík, Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny.

Aplikace dentálních šperků z různých materiálů provádějí i stomatologové v Asklepionu – Klinice a institutu estetické medicíny. Pokud po zářivé ozdobě chrupu uvažujete i vy, můžete se objednat na tel. 234 716 400.

Aktualizováno: 28.4.2008

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí