Dobám, kdy se výroba korunek, můstků či fazet protáhla i na několik týdnů, definitivně odzvonilo. Převrat způsobil zázrak německé společnosti Sirona Dental Systems – přístroj CEREC.

CEREC je zkratka pro anglické Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics – volně přeloženo „Ekonomická zubní náhrada z estetické keramiky aplikovaná během jediné návštěvy zubaře“. Tato sestava tří přístrojů zvládne za cca 2 hodiny „naskenovat“ obroušený zub připravený na korunku, můstek či fasetu, příslušnou zubní náhradu virtuálně vymodelovat a skutečně vyrobit. Lékař ji pak už jen připevní a vy odcházíte domů.

Vývoj CERECu začal už v roce 1980 na univerzitě v Curychu a první pacient byl ošetřen před dvaceti lety. Od té doby se technologie neustále vylepšovala až k současnému modelu CEREC 3D.

Do ordinace i do laboratoře

CEREC tvoří tři části – skener, počítač s 3D softwarem a fréza. Lékař v první fázi obroušený zub i jeho okolí „napudruje“ práškem z kysličníku titaničitého a infračervenou 3D kamerou zuby se všemi nerovnostmi, rýhami a výstupky naskenuje. Data jsou přenesena do počítače, vybaveného 3D softwarem. Přenos i zobrazení v počítači fungují v reálném čase, takže lékař i pacient mají okamžitou kontrolu. V druhé fázi zubař s pomocí softwaru vymodeluje dokonale padnoucí plombu, korunku nebo třeba fasetu. Její design navrhne buďto podle pacientových vlastních zubů nebo podle rozsáhlé databáze. Jemnější detaily na povrchu zubu lze v případě zájmu dodělat na hotové zubní náhradě ručně. Díky naskenovaným snímkům je zaručen perfektní kontakt a skus s okolními zuby. Výsledek si lze samozřejmě okamžitě virtuálně ze všech úhlů prohlédnout. V třetí, „divácky nejatraktivnější“ fázi je návrh zubní náhrady odeslán do frézy. Diamantové minivrtáky během několika minut vytvoří z keramického polotovaru zubní náhradu s dokonale propracovanými kontaktními plochami. Frézovací proces je naprosto souměrný, takže keramické materiály jsou opracovávány co nejšetrněji a nejpřesněji. Za necelou hodinu je tak zubní náhrada hotová. Ovšem při použití běžných metod by výroba trvala několik dnů či týdnů!

Kde CEREC najdete?

Jediným lékařským zařízením v České republice, které vlastní kompletní systém CEREC, je pražský Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny. Jeho ředitel MUDr. Roman Šmucler, CSc. uvádí: „CEREC je jediný systém na světě, který umožňuje vyrobit a vsadit celokeramickou zubní náhradu během jediné návštěvy zubaře. Pro pacienta to představuje méně injekcí, méně vrtání a především méně návštěv zubaře.“ Kromě časového hlediska považuje MUDr. Šmucler za klíčové užití celokeramiky namísto obvyklé kovokeramiky (keramický potah na kovovém jádru). Celokeramická zubní náhrada má totiž vlastnosti a strukturu velice podobné zdravému zubu. Kromě toho, že se například teplem a chladem roztahuje a smršťuje podobně jako pravé zuby, tak hlavně přirozeně propouští světlo a díky tomu nevytváří při umělém osvětlení efekt „černého zubu“, obvyklý u standardních kovokeramických korunek. „Korunku vyrobenou CERECem neinformovaný zubař při běžné prohlídce od zdravého zubu prakticky nerozezná.

Pokud vám záleží na tom, jak váš chrup vypadá, nejenom jak je funkční, je pro vás CEREC ideální. Vyplatí se určitě i každému, kdo nechce trávit nekonečné hodiny v zubařském křesle nebo za stomatologem dojíždí na větší vzdálenost. Termín objednání si můžete domluvit na tel. 234 716 400.

Aktualizováno: 13.6.2010

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí