Křišťálové zuby bez strachu, úzkosti či bolesti!

Autor:

Kdo by nechtěl mít zdravé, krásné a sněhobílé zuby. Mnoho z nás však svírá na srdíčku, když máme navštívit ordinaci stomatologa. Pravidelné kontroly v nás vyvolávají nepříjemné pocity. Návštěvě zubaře se vyhýbáme. Dá se ošetření v obávaném křesle zvládnout bez roztřesených kolen? Na to, jsme se zeptali stomatologa Kliniky GHC Praha MDDr. Petra Jelínka.

Pane doktore, všichni dobře víme, že máme pravidelně navštěvovat zubního lékaře. Má to však několik úskalí, strach z bílého pláště a naše představy. Je nutné se v současné době obávat stomatologických ošetření?

„Mnoho pacientů se obává ošetření z důvodů předešlé negativní zkušenosti nebo z nedostatku informací o tom, co se bude odehrávat. V moderní stomatologii se ošetření provádí šetrně a bezbolestně. Používáme nejmodernější technologie k znecitlivění. Jedná se o lokální anestezii, kdy je pomocí velmi tenké injekční jehly aplikováno anestetikum k zubům, které je potřeba ošetřit. Před vlastní aplikací je místo vpichu ošetřeno povrchovou anestezií ve formě gelu. Tím je zajištěn komfort a bezbolestnost. Při rozsáhlých stomatochirurgických výkonech a pro hodně bázlivé pacienty nabízíme ošetření v šetrné a bezpečné analgosedaci. Anesteziolog navodí u pacienta stav podobný hlubokému spánku, kdy je pak zcela odbourán jakýkoliv stres či bolest. Obrovskou výhodou pro pacienta je že, si na ošetření ani nepamatuje."

PvR 7084 Jaké jsou nejnovější technologie, které Vám v péči o Vaše pacienty pomáhají?

„Na naší Klinice GHC Praha používáme nejmodernější postupy a vybavení. Každá ordinace je vybavena intraorální kamerou s monitorem před pacientem, RTG přístrojem přímo u křesla, přístrojem Diagnodent, který slouží k diagnostice zubního kazu. Všichni stomatologové u nás používají při ošetřování lupové brýle, aby měli přehled i o nejmenších detailech. Větší chirurgické zákroky se provádějí na operačních sálech, kde je pro pacienta zajištěn maximální komfort a bezpečnost. Novinkou je špičkový 3D-CT přístroj, který nám pomáhá v implantologii, endodoncii, ale také při plánování ortodontické léčby. Naší obrovskou výhodou je, že jsou u nás zastoupeny všechny důležité medicínské obory, se kterými spolupracujeme. Komplexní péče o zdraví klientů je velice důležitá."

MUDr. Jelínek

Hraje dentální hygiena nějakou roli v péči o zuby?

„Dentální hygiena je nedílnou součástí kvalitní péče o dutinu ústní. Vyškolené specialistky provádí nejrůznější výkony od odstranění zubního kamene, pigmentací až po bělení zubů. Neméně důležitou úlohou je nacvičování ústní hygieny přímo v ústech pacienta. Na dentální hygienu by měl člověk docházet pravidelně alespoň jednou za půl roku, v případě větších problémů jako je parodontóza častěji."

Dospělí návštěvu u zubaře vydrží, ale co děti. Existuje k nim jiný přístup?

„ Při ošetřování dětí je důležité dbát na to, aby si děti neodnesly z ordinace traumatický zážitek, který by jim komplikoval návštěvy zubaře po celý život. Důležitá je aklimatizace dítěte a šetrný přístup lékaře. U nás máme na oddělení stomatologie pana doktora Hovorku, který se specializuje na dětské zubní lékařství. Je skoro až k nevíře, jak dokáže s dětmi pracovat a uklidnit je. Našim cílem je, aby děti odcházely po ošetření s úsměvem a bez jediné slzičky."

 

Publikováno: 24.1.2013

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí