Cerec (zákroky pomocí robotu) CAD/CAM

Stomatologický robot Cerec – převratná a ojedinělá technologie. Robot navrhne a vyrobí celokeramické plomby, korunky i fasety. Pak již stačí jen výsledek jeho práce nasadit a přilepit pacientovi. Vše během jedné návštěvy u zubního lékaře.

Zubní výplně a náhrady jednotlivých částí chrupu představují velkou část práce zubních lékařů. Stomatologický robot CEREC je novou možností pro zlepšení komfortu pacienta a urychlení doby, kdy se k němu zubní náhrada dostane.

Co je to CEREC

CEREC je stomatologický robot, který má za úkol usnadnit výrobu keramických zubních korunek a zrychlit tím ošetření pacienta. Odtud pochází také jeho jméno. CEREC je zkratkou z anglického Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics.

Jak funguje?

Dříve musel pacient podstoupit nepříjemné otisky defektu a ty pak byly zaslány do laboratoře. Tam zhotovili za několik dnů výplň, kterou lékař umístil do úst. To také ne vždy končilo úspěchem. U přístroje CEREC je postup zcela jiný. Zubní lékař odstraní kazy a očistí zubní tkáň. Pak vyfotí speciální kamerou danou oblast v ústech pacienta a předá data počítači.

Počítačový software

Počítačový program navrhne podle vstupních dat řešení, které je pro daný defekt a zub nejvhodnější. Zubní lékař jej může libovolně opravovat, třeba měnit jeho barvu a dosáhnout tak přirozeného vzhledu v ústech pacienta.

Obráběcí modul

Když je stomatolog s modelem náhrady spokojen, odešle informace do tzv. obráběcího modulu. To je místo, kde se podle dat z počítače vybrousí náhrada ze speciálního keramického bloku. Vybroušení trvá jen pár minut.

Umístění náhrady

Vytvořenou náhradu lékař pacientovi vyzkouší. Je-li všechno v pořádku, připevní ji speciálním lepidlem. Toto lepidlo lépe zatvrdne pomocí ultrafialového světla. Ani ne za hodinu může pacient ordinaci opustit s vyplněným defektem nebo náhradou i několika zubů.

Výhody CERECu

Největší výhodou pro pacienta je jistě kratší doba čekání na náhradu. Keramické bloky pro broušení mají navíc vysokou kvalitu. Možnost volby zabarvení umělých zubů nebo výplní také nabízí přirozenější vzhled. Další výhodou je dobrá biokompatibilita keramiky s organismem. To znamená, že se vyhnete nepříjemným reakcím vašeho těla na přítomnost cizího tělesa. Na rozdíl od obyčejných náhrad máte na výrobky přístroje CEREC záruku až 10 let.

Dostupnost a cena

Vysoká pořizovací cena přístroje (kolem 3 milionů) způsobuje, že CEREC nemá v naší republice mnoho pracovišť. Cena dané náhrady se samozřejmě liší podle toho, jak je práce na ní náročná. Pohybuje se přibližně od 5 do 15 tisíc korun.

Aktualizováno: 9.3.2016

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Cerec (zákroky pomocí robotu) CAD/CAM - Novinky

Související recenze a zkušenosti

R.Hab 15.6.2017
Spokojený/á

Vyborna a profesionalni prace, empaticky pristup pan doktora Bilouse. Jsem nadsena. Netusila jsem, ze budu odchazet po 2.hodinach s novym zubem. Puvodne jsem byla objednana pouze na konzultaci :-) Doporucuji a vim, ze js... Více 

1 Like   2 Komentářů  

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí