Diagnodent (časné odhalení kazu)

Pomocí přistroje budou nalezeny Vaše zubní kazy již v období jejich vzniku. Tedy ještě dříve než při běžném vyšetření zubním lékařem.

Co je to Diagnodent?

Diagnodent je přístroj, který využívá metody laserové fluorescence k detekci zubního kazu. Dříve než se jej podaří najít pomocí zraku, lupy nebo rentgenu. Tento diodový laser odhalí místa s odvápněnou sklovinou. Zuby totiž mohou na pohled vypadat zcela neporušeně. Také objeví kaz v těžko přístupných místech - v mezizubních prostorech.

Jak je úspěšný?

Zrakem zubní lékař zachytí pouze jednu třetinu zubních kazů. Rentgenologické vyšetření sice vyšetří špatně dostupná místa, ale najde opět jen další třetinu. Diagnodentu unikne podle dostupných údajů jen 10% zubních kazů.

Jak vyšetření probíhá?

Není to ani zdlouhavé ani bolestivé. Podobně jako při vyšetření kovovými sondami prozkoumává zubní lékař přístrojem Diagnodent (sonda, pero) vaše ústa. Toto neinvazivní vyšetření zabere pár minut a ušetří vám mnoho dalších nepříjemností. Do ordinací se pořizují tyto přístroje za cenu přes 70 tisíc.

Vznik zubního kazu

Zubní kaz je jedním z nejčastějších onemocnění dnešní populace. Lidstvo ale začal intenzivně trápit od 18. století. Jeho vznik ovlivňuje  mnoho faktorů. Hlavním z nich je tzv. zubní plak. To je povlak, který vzniká na hůře přístupných místech zubů (krčky, rýhy atd.) a obsahuje bakterie, které se zásadně podílí na vzniku zubního kazu. Mezi další faktory patří dědičné dispozice, složení a množství slin, pohlaví, věk, způsob výživy, technika čištění apod..

Léčba zubního kazu

Zubní lékař postupuje při léčbě zubního kazu podle toho, jakou část zubu již onemocnění zasáhlo. Nejznámějším a jistě u pacientů neoblíbeným, je preparace dutiny („vrtání“), která se zaplní zejména tzv. plastickými materiály („plomba“). Méně rozsáhlé kazy se ošetřují pomocí poměrně nové metody - ozonu. Narozdíl od klasické léčby není tato léčba tak nepříjemná. Právě kazy, které se dají odstranit ozonem, pomáhá nalézt přístroj Diagnodent. Nejdůležitější je ale prevence - tedy skladba potravy a dodržování zubní hygieny.

Cena vyšetření

Za vyšetření se účtuje různá cena, která se liší podle pracovišť. Někde zaplatíte 450 Kč, někde je vyšetření součástí vstupní nebo pravidelné preventivní prohlídky. O ceně a dostupnosti se musíte informovat u konkrétního lékaře.

Aktualizováno: 9.3.2016

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Doktor ve Vašem okolí