Těhotenství a porod s dulou

O tom, že těhotenství a porod patří mezi vrcholné okamžiky života ženy, není pochyb. Mnohé z nich si však neví rady, jsou plné obav i očekávání, o nastávajících tatíncích ani nemluvě. A právě pro tyto páry je zde dula. O tom, jaká je její úloha jsme si povídali s Petrou Sušickou v Těhotenském centru Poupě v Brně.

Hned moji první otázku, co vlastně dělá dula, Petra Sušická pootočila: "Dula dělá to, co nedělá porodní asistentka. Dula je žena, která nastávající rodiče doprovází těhotenstvím a porodem. Jejím úkolem je poskytnout budoucím maminkám zázemí, psychickou i fyzickou podporu při porodu.“ Petra Sušická zdůrazňuje, jak je důležité věnovat se oběma manželům: „Dula může pomoci nastávajícímu tatínkovi lépe porozumět těhotenství a průběhu porodu a poté ženě efektivně pomoci.“

Péče duly však nezačíná až v době porodu. Většina žen přichází již v asi v polovině těhotenství. Účastní se buď vlastní přípravy k porodu, cvičení nebo plavání pro těhotné nebo si mohou jen popovídat o svých starostech či obavách..

Nesmírnou výhodou je, že dula během těhotenství velmi dobře pozná nejen samotnou ženu, ale i celou její situaci v rodině a dovede poté částečně předvídat problémy, které mohou u porodu nastat. Na otázku, co může z jejího hlediska porod nejčastěji zkomplikovat odpovídá: „Může to být například stres ženy, která má doma ještě jedno malé dítě, ale i daleko závažnější věci, jako je například trauma z prvního porodu nebo několik spontánních potratů a celá řada dalších.“ V přípravě  na porod Petra Sušická využívá také další alternativní metody, jako je homeopatie nebo aromaterapie a svou pomoc nabízí maminkám i po porodu při problémech s kojením nebo péčí o dítě.

Jak konkrétně tedy pomáhá dula u porodu? „Porod je především záležitostí ženy a manžela,“ zdůrazňuje Petra Sušická, „dula je tam tou, která doprovází.“ V průběhu porodu společně s tatínkem  napomáhají mamince v úlevových polohách, provádí uvolňovací masáže, poskytuje psychickou podporu.

Přesto, že dula nenahrazuje práci porodní asistentky, nabízí se otázka, jak probíhá spolupráce duly a zdravotnického personálu: „Na sále je dula i porodní asistentka a vzájemně se respektují. Vytvářejí pracovní tým, který je plně pro maminku. Má zkušenost je, že brněnské porodnice jsou velmi vstřícné“.

Protože nasazení duly je skutečně vysoké, vede Petra Sušická maximálně čtyři porody za měsíc. Je na telefonu prakticky stále, vždy připravena poskytnout budoucím rodičům potřebnou pomoc. Když říká, že soukromí při této práci jde stranou, napadá mě, jaké tedy musí mít předpoklady žena, která se chce stát dulou:  „Každá maminka je jiná a každá dula je jiná. Mezi maminkou a dulou musí být vzájemná důvěra a porozumění. Dula je rodičce "matkou," před kterou nemusí ukrývat žádné emoce a za nic se stydět. Porod je intimní okamžik a přizvat si k němu někoho, je jako přizvat si někoho k milování. Proto je vzájemné porozumění důležité. Nejdůležitějším předpokladem je empatie.“ A protože jsem matka dvou dětí, neustále jsem sklouzávala do otázek spíše soukromého rázu, mohla jsem se přesvědčit, že Petra Sušická empatii skutečně má.

Co víc může budoucí rodiče uklidnit než věta této vskutku charizmatické ženy na závěr: „Mým krédem je odejít od porodu s naprosto čistým svědomím, že jsme udělali všechno proto, aby se miminko narodilo takovým způsobem, jak si rodiče představovali.“

                                                                                                                             (redakce)

Aktualizováno: 27.5.2013

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí