Ultrazvukové vyšetření, Dopplerovská ultrasonografie v porodnictví

Ultrazvukové vyšetření provází celé těhotenství, povinný ultrazvukový screening je v 12., 20. a 30. týdnu těhotenství. Ultrazvuké vyšetření určí jestli se skutečně jedná o těhotenství, jestli je plod uložen v děloze a nejedná se o mimoděložní těhotenství, dále životnost plodu a četnost plodů. Postupně se sleduje vývoj a růst plodu, lze odhalit vývojové vady, stanovit množství plodové vody, přibližně určit výšku a hmotnost plodu a v posledních týdnech také polohu plodu. Přístroje na ultrazvukové neboli sonografické vyšetření se stále zdokonalují, používá se 2D, 3D i 4D ultrazvukové zobrazení. Většina přístrojů umožnujě provést tzv. Dopplerovskou ultrasonografii, jenž dokáže zaznamenat rychlosti proudění krve v cévách. Lze tak odhalit vrozené vady srdce- cévního systému plodu.

Publikováno: 26.5.2010

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

Terka R 10.4.2014
Spokojený/á

Paní MUDr. Frisová je podle mého úžasná doktorka. Po špatných výsledcích jsem volala jí a objednala se. Podstoupila jsem u ní genetický ultrazvuk + ultravzuk ve 20tt. Je opravdu profesionálka a vše důlkladně zkontroloval... Více 

Ultrazvukové vyšetření, Dopplerovská ultrasonografie v porodnictví

Doktor ve Vašem okolí