Cirkumcize (obřízka)

Jedná se o chirurgické odstranění kožní řasy zakrývající žalud. Důvody obřízky mohou být religiózní, zdravotní a estetické. Na začátku je nutné zdůraznit, že předkožka neplní žádnou významnou funkci v organismu a obřezaní muži mají nižší riziko zánětů předkožkového vaku a nižší riziko vzniku karcinomu penisu. Literatura udává, že asi 25% mužské populace na světě má provedenu obřízku. Naprostou většinu z toho tvoří muslimové, Židé asi 1%.

Funkce předkožky

Předkožka je složena ze 2 listů, vnějšího a vnitřního. Jde vlastně jen o kůži, která jde přes žalud a pak se vrací jako vnitřní list zpět a upíná se těsně pod kůží žaludu. V dutině mezi žaludem a vnitřním listem předkožky se tvoří sekret z kožních žlázek zvaný smegma. Při nedostatečné hygieně je toto prostředí příznivé pro množení bakterií a vznik zánětu. Při dlouhodobém dráždění kůže zánětem může dojít ke vzniku karcinomu z kožních buněk.

muž

Kdy obřížku podstoupit?

Jednoznačnou indikací pro provedení obřízky je zúžení předkožky, které vede ke zhoršení hygieny, opakovaným zánětům a zvyšuje riziko karcinomu penisu. Další indikací je zúžená předkožka, která sice v klidovém stavu jde přetáhnout a není problém s hygienou, ale při erekci nejde přetáhnout přes žalud nebo je přetažena v klidové fázi a při erekci škrtí penis pod žaludem. Styk způsobuje bolestivost a opakovaná poranění předkožky se hojí jizvami a zúženina se postupně zhoršuje.

Relativní indikací jsou důvody náboženské a estetické. Tedy relativní z medicínského hlediska. Nelze samozřejmě nikomu upřít právo na provedení obřízky, pokud má tyto důvody. Muž musí být seznámen s riziky a komplikacemi výkonu.

Je třeba se bát zákroku? Jak se obžízka provádí?

Výkon samotný je celkem jednoduchý, spočívá v odstranění obou listů předkožky a následném sešití defektu. Existuje celá řada názvů operačních postupů (Burianova plastika, cirkumcize dle Moscowicze apod.). V zásadě je třeba se řídit dvěma pravidly. Je nezbytně nutné odstranit veškerou jizevnatou a fibrotickou tkáň v případě, že jde o zdravotní indikaci. V případě, že je předkožka zcela zdravá, záleží na přání klienta jak volnou či těsnou obřízku zvolí. V praxi se setkáváme spíše s přáním co nejtěsnější obřízky. Je nutné muže poučit, že při erekci dochází k poměrně významnému zvětšení objemu penisu a je vhodné alespoň nějakou volnější část kůže ponechat. Kůže penisu je sice velmi elastická, ale není roztažitelná neomezeně.

Operaci lze provést v lokální či celkové anestezii, trvá asi 30-40 minut. Bolesti po odeznění anestezie nebývají významné, většinou stačí běžná analgetika. Je vhodné se vyvarovat analgetik, která zhoršují agregaci krevních destiček jako jsou analgetika obsahující ibuprofen (Ibalgin apod.) a aspirin. Tato analgetika mohou způsobit pooperační krvácení.

Komplikace po cirkumcizi

Komplikací po operaci může být krvácení, které někdy vyžaduje operační revizi a opich krvácejícíh cév. Další komplikací může být zánět v oblasti operační rány, který může vést k rozpadu rány a komplikovanému dlouhodobému hojení.

Fit po obřízce budete do týdne

V pooperačním období je vhodný klidový režim alespoň 1-2 dny po zákroku. Klienti se mohou od druhého dne normálně sprchovat, koupel není vhodná, zejména ne horká. Je vhodné oplachovat alespoň 2x denně ránu roztokem heřmánku či slabě růžového hypermangánu. Tyto roztoky mírně mokvající ránu vysušují a přispívají k rychlejšímu hojení. Mazání rány mastmi nedoporučujeme do doby, než je rána zahojena a je vytvořena jizva. Důvodem je horší přihojení mastných ploch k sobě, hojení trvá déle. Po zhojení rány lze jizvu mazat jakoukoliv zvláčňující mastí, existují i speciální masti na jizvy. Rána bývá zhojena cca do týdne, vstřebatelné stehy vypadávají do 2 týdnů. Pohlavní styk je vhodné odložit do doby, kdy budou stehy venku, mohou být totiž vstupní branou infekce, zejména při análním styku.

V delším horizontu je třeba počítat s tím, že žalud bude po několik měsíců citlivější při dotyku s prádlem. Postupně dojde ke snížení citlivosti žaludu a dotyk s prádlem nebudou muži nijak vnímat.

Obřízka může pozitivně ovlivnit i váš sexuální život

V důsledku nižší citlivosti žaludu může dojít i k prodloužení doby styku do ejakulace. Občas to bývá i jeden z důvodů, proč muži chtějí provést obřízku.

Aktualizováno: 9.3.2016

Doktor ve Vašem okolí