Léčba močové inkontinence u mužů

Potíže s močením trápí zhruba polovinu mužů straších 60 let. S rostoucím věkem se procento pacientů s inkontinencí dále zvyšuje. Obtíže však mohou postihnout i muže nižšího věku. Projevit se mohou slabším proudem moči, častým močením, případně bolestí či pálením během močení.

Druhy mužské inkontinence

Inkontinence moči, neboli potíž s udržením moči, se u mužů objevuje nejčastěji v návaznosti na operaci prostaty či močového měchýře. V takových případech se jedná o takzvanou stresovou inkontinenci.

V některých případech ale může inkontinence doprovázet také některá onemocnění močového měchýře, močové trubice a prostaty. Úniku moči v těchto případech často předchází neovladatelné nucení na močení. Pak se jedná o takzvanou urgentní inkontinenci.

Příznakem onemocnění prostaty či močové trubice může být takzvaná inkontinence z přetékání, kdy dochází k úniku moči z přeplněného močového měchýře.

muz

Způsoby léčby močové inkontinence u mužů

Pacientům se stresovou inkontinencí po operaci prostaty či močového měchýře doporučujeme během prvního roku spíše konzervativní léčbu: fyzioterapii kombinovanou s léky. Tímto postupem je možné do jednoho roku inkontinenci zcela odstranit nebo ji významně potlačit.

Pokud inkontinence přetrvává i po roce léčby, navrhujeme operaci.

Injekční léčba

Nejjednodušším, ale bohužel ne nejúčinnějším, zákrokem je injekční operace. V současné době se nejčastěji používá kolagen injekčně podaný pod sliznici močové trubice. Cílem zákroku je uzavřít průsvit močové trubice a tím zastavit únik moči, aniž by se zabránilo pohodlnému vymočení.

Jedná se o bezpečnou léčbu, kterou pacienti dobří snáší, a která se dá v případě potřeby opakovat. Účinnost této léčby je však limitována a její účinek má po nějaké době tendenci klesat.

Sling (smyčková, slingová) operace

Další možností léčby inkontinence moči u mužů jsou smyčkové (slingové) operace, které způsobují mechanickou kompresi a tím brání samovolnému úniku moči.

Úspěšnost takové léčby je vyšší než 75%. Výhodou je také cenová dostupnost zákroku.

Nicméně i smyčková operace přináší možná rizika: k nejvážnějším patří mechanické poškození se ztrátou funkce svěrače, infekce či eroze vyvolaná tlakem na stěnu močové trubice.

Implantace umělého svěrače

Další alternativou je implantace umělého svěrače. Náklady spojené s touto operací jsou však mnohonásobně vyšší než v případě slingu.

Trápí vás únik moči? Nebojte se navštívit lékaře!
Neschopnost udržet moč bývá často projevem nějakého závažného onemocnění močových cest. Pokud vás tedy trápí inkontinence, neváhejte s návštěvou urologa, který provede potřebná vyšetření pro určení správné diagnózy a hned zahájí potřebnou léčbu.

Publikováno: 5.12.2016

Doktor ve Vašem okolí