Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Dětská pokožka, prevence rozvoje atopické dermatitidy

Dětská pokožka, prevence rozvoje atopické dermatitidy

Výskyt atopického ekzému či jiné formy atopické dermatitidy (AD) stále stoupá, v Evropě jím trpí každé páté dítě. Pediatři a dermatologové z celého světa poukazují na přímý vliv vnějšího prostředí na porušení ochranné bariéry pokožky a na propuknutí projevů AD.

V této souvislosti je kladen důraz na správnou péči o kůži, která může tento proces pozitivně ovlivnit. Nové poznatky britského dermatologa Prof. M. J. Corka potvrzují, že například pravidelné koupání novorozenců pouze v čisté vodě, kdy se neodstraní zbytky mastných nečistot, nebo užívání olivového oleje může narušovat ochrannou barieru pokožky. Proto lékaři nabádají rodiče – vybírejte na pokožku svých dětí šetrné dětské přípravky s kontrolovaným složením. Atopický ekzém je jedno z prvních onemocnění kůže, jehož propuknutí lze správnou prevencí omezit.

Atopický ekzém, zánětlivé a svědivé kožní onemocnění, postihuje stále více dětí krátce po narození nebo v prvním roce života. Dispozice jsou dány zčásti geneticky, propuknutí AD však zásadně ovlivňuje péče o pokožku dítěte v prvních měsících života.

„Výzkumy z posledních 5 let prokázaly, že 15 až 25 % dětí trpí ekzémem. A proč tomu tak je? Nebyly to dětské geny, které prošly takovou změnou, změnilo se naše prostředí. Dochází tak k narušování ochranné kožní bariery, čímž se zvýšily předpoklady pro vznik a rozvoj atopického ekzému,“ řekl v úvodu přední britský dermatolog Prof. Michael J. Cork, vedoucí výzkumu katedry dermatologie University of Sheffield, na Kongresu primární péče konaném v únoru v Praze.

img_3584

Prof. Michael J. Cork

Kůže malých dětí je mnohem tenčí než u dospělého, přesto má zásadní ochrannou funkci. Přítomnost vody v kožních buňkách posiluje funkci bariéry, při vysychání kůže dochází k jejímu narušení, ztrátě vody a tím ke snazšímu proniknutí alergenů z vnějšího prostředí.

Atopos znamená v řečtině zvláštní - kůže potencionálních „atopiků“ reaguje zvláštním způsobem i na běžné podněty. Těmi jsou sliny, pot, jídlo nebo moč a stolice. K jejich odstranění je nutné používat účinné, ale zároveň šetrné mycí přípravky.

Často doporučované pravidelné koupání pouze v čisté vodě nemusí být optimální z následujících důvodů:

  1. Samotná čistá voda neodstraní z pokožky zbytky výše uvedených mastných nečistot.

  2. Riziko může přinášet i tvrdá voda s vysokým obsahem minerálních látek, může mít za následek porušení ochranné bariéry pokožky a vzniku zánětu.

  3. Prolomení bariérové funkce kůže dítěte způsobuje i koupání v samotné vodě, která má vyšší pH než pokožka a zapříčiňuje její vysychání. Každé páté dítě trpí atopickým ekzémem Změnilo se vnější prostředí Prolomená kožní bariéra propouští alergeny Překonané mýty – koupání v čisté vodě kůži neprospívá

    1_narust-vyskytu-ad

Péče o dětskou pokožku

Vedoucí lékařka dětského kožního oddělení na Dětské poliklinice FN Motol Štěpánka Čapková k tomu uvádí: „Pro šetrné omytí a zvláčnění dětské pokožky doporučuji speciálně vybrané mycí prostředky pro děti, jako jsou například koupelové oleje. Ty vytvoří okluzní ochranný film na pokožce a zabezpečí ji proti ztrátě vody. V moderním dermatologickém pojetí se používání těchto koupelových přípravků využívá k prevenci atopické dermatitidy i k její léčbě.“

6_ztrata-vody-pres-pokozku

Základním předpokladem úspěšné prevence propuknutí atopické dermatitidy u kojenců a malých dětí je znalost a omezení faktorů vyvolávajících svědění a dráždění pokožky. Maminky jsou již v porodnici informovány o tom, v čem koupat a čím vhodně následně „domašťovat“ kůži novorozence a tím předejít rozvoji AD.

Přednosta dermatovenerologické kliniky FNKV a 3. LF UK profesor Petr Arenberger vysvětluje: „Tak například olivový olej může při kosmetickém používání ochrannou bariéru dětské kůže zbytečně zatěžovat. Je to o to záludnější, že změny kožního povrchu se obvykle neobjeví hned, ale až po několikerém použití, takže obtíže hned nespojujeme s použitím nevhodného kožního prostředku. Z tohoto pohledu se tedy pro zdravou kůži jeví nejpříznivěji olejové přísady v krémech, které jsou na bázi vysoce minerálních olejů.“

Mezi rodiči nadále panují některé zažité názory například, že produkty bez konzervantů jsou pro děti vhodnější. Konzervanty však chrání výrobek před usazováním a množením bakterií a plísní a zvyšují tak dlouhodobě jejich bezpečnost. Dětský lékař MUDr. Pavel Neugebauer k tomu říká: „Po staletí vede lidstvo boj s prakticky neviditelným nepřítelem - mikroorganismy, ty existují všude kolem nás. Kůže a kožní bariéra s nimi svádí neustálý boj. Lze si pak snadno představit, že přenášet na dětskou pokožku tyto nepřátele v podobě infikovaných mastí není žádoucí.“ A Prof. Cork vysvětluje: „Koncentrace konzervantů v produktech s kontrolovaným složením pro děti jsou natolik nízké, že byste dítě museli umýt 50 miliónkrát za den, aby to bylo nebezpečné.“

kozni-bariera

„Za velmi důležité považujeme dosáhnout shody s dermatology na základních doporučeních péče o dětskou pokožku. Tomu napomohla přednáška pana profesora a nyní je možné prezentovat široké veřejnosti, rodičům a následně také lékařům, jaké nové trendy je vhodné v této oblasti respektovat,“ uzavírá dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

Rohovor s profesorem Corkem
Rohovor s profesorem Corkem

Aktualizováno: 3.6.2010

Doktor ve Vašem okolí