Vysoké AMH - šance na otěhotnění

Vysoké AMH - šance na otěhotnění

tournesol  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, vzhledem k tomu, že jsem chtěla zjistit, jaké mám šance na otěhotnění, jsem si nechala nabrat AMH a jsem z výsledků vystrašená - 19,36 ng/ml - refrenční mez je 1-5. Můžete mi prosím vysvětlit, co to znamená?

Ostatní hormony jsou: Hemoglobin A1c 25.3 [20-42] mmol/mol; Cholesterol 4.44 [2.9-5] mmol/l; LDL cholesterol 2.49 [1.2-3] mmmol/l; Triglyceridy 0.52 [0.45-1.7] mmol/l; TSH 2.820 [0.27-4.2] mIU/l; Free T4 18.9 [12-22] pmol/l; Inzulín 7.3 [2.6-24.9] mIU/l; DHEA-sulfát 3.49 [0.81-8.99] umol/l; AIP chybí vstupní hodnoty -; Testosteron 1.87 [0.61-2.67] nmol/l; Androstendion 8.45 [2.47-9.4] nmol/l; SHBG 58.1 [43.2-94.8] nmol/l; FAI 3.2. Test OGTT v pořádku.

Četla jsem, že vysoké AMH může naznačovat i tumor vaječníků či vejcovodů - mohu být v klidu, když mám za sebou podrobný ultrazvuk cca před měsícem ? Na vaječnících nebyl žádný problém ani nebyly zhodnoceny jako polycystické.

Co tyto hodnoty zjamenají pro otěhotnění?

Děkuji!
MUDr. Jan Šulc  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 49 odpovědí
  • 29 Likes
Dobrý den.
Vysoká hladina AMH obvykle svědčí pro syndrom polycystických vaječníků (=PCOsy). Váš UZ nález pro tento syndrom ale nesvědčí, stejně tak jako uvedené laboratorní hodnoty. Syndrom je ale vždy seskupením příznaků, kdy ne všechny musí být plně vyjádřeny. Ve vyšetřeních postrádám stanovení LH a FSH - výrazně vyšší hladina LH oproti FSH mezi 2. a 5.dnem cyklu je typickým příznakem PCOsy.
Po stránce plodnosti nález signalizuje dostatečnou zásobu vajíček a potenciální možnost problému s ovulací. To je ale obvykle poměrně snadno řešitelné.
Po stránce nádoru se domnívám, že obavy jsou zbytečné.
MUDr. Jan Šulc
tournesol  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Děkuji, LH a FSH jsem naposledky měla vyšetřeno před 3 lety a bylo cca 15 ku 5, takže to pro PCOsy svědčilo - jedno dítě už mám. Znamená to do budoucna, že by se těhotenství mohlo podařit nebo to, že pacient s PCOsy má již děti nic neříká o tom, že se podaří další?
Děkuji.

Reakce na tournesol

MUDr. Jan Šulc  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 49 odpovědí
  • 29 Likes
Dobrý den.
Pokud již máte dítě, je šance na otěhotnění zcela reálná. Myslím, že výsledek AMH můžete "hodit za hlavu"
MUDr. Jan Šulc

Reakce na MUDr. Jan Šulc

tournesol  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, to je skvělá zpráva, moc Vám děkuji!

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí