Implantace čoček nebo laser?

Implantace čoček nebo laser?

AlenaM  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobry den, je mi 24 let a mam na obou ocich 6 dioptrii. Vada se zatim jeste zhorsuje, ale tempo se pomalu ustaluje a premyslim o operaci oci. Laserova operace se mi zda jako prilisny zasah do oka, bojim se mozneho zjizveni. Docetla jsem se ale o implantaci fakickych cocek – byl by tento zakrok pro mne moznym resenim? Dekuji.
MUDr. Josef Hycl CSc.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Brno
  • 6 odpovědí
Pokud máte 6 dioptrií tak není důvod se ničeho být. Faskická čočka je možná - pokud si to budete přát rádi implantaci fakické čočky provedeme. Jen riziko je naopak o něco větší než u laserových opoerací a také jefakická čočka dražší - z těchto důvodů je používáme většinou jen pokud laserová operace není možná - tj cca nad 11 dioptrií. Ve vašem případě bude nejlepším řešením laserový zákrok NeoLASIK nebo NeoLASIK HD. Tyto zákroky jsou nejšetrnější a nejstabilnější z dostupných metod.
Hlavní výhodou je, pro vás skutečnost, že v ceně těchto zákroků je zahrnuta doživotní záruka - tj. pokud by se vám v budoucnu vada znovu objevila, máte další zákrok zdarma. Pokud je vám 24 let a máte 6 dioptrie, je další zhoršování v následujících 5 až 10 letech možné – proto bych doporučoval volit zákrok se zárukou. Který z těchto dvou zákroků je pro vás vhodnější lze říci až po vyšetření vašich očí. Cena je 19 a 24 tisíc za jedno oko
Pokud se budete chtít objednat na vyšetření, zavolejte prosím na níže uvedená tel. čísla. Sekretářky vás budou informovat o aktuálních termínech na objednání.
Děkuji za váš dotaz a zdravím.

MUDr. Josef Hycl, CSc.
lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize

Oční klinika NeoVize
Viniční 235
615 00 Brno - Židenice

tel: XXXXXXXXXXX
tel: XXXXXXXXXXX
mobil: XXXXXXXXXXX
fax: XXXXXXXXXXX
e-mail: XXXXXXXXXXXXXXX

XXXXXXXXXXXXXX

Ifex  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den. Je mi 19 let. Mám 8D na dálku a byla mi doporučená operace. Už 2-3 roky se mi dioptrie nemění. Po řadě vyšetření, kdy mi diagnostikovali ztenčelou rohovku, mi řekli, že laserová operace není vhodná a poradili mi fakickou čočku (STAAR-ICL nebo AcrySof Cachet). Chtěla bych se poradit, zda mám vyzkoušet ještě nějaká vyšetření třeba na jiné klinice(u jiného lékaře) a zda je vůbec pro mě taková operace vhodná (bylo mi řečeno, že ano). Případně HLAVNĚ někoho, kdo implantaci fakické čočky prodělal a má s tím nějaké zkušenosti a mohl by mi napsat svůj názor na tento zákrok.
Mockrát děkuji Ivana T.
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
pokud rohovka nedovoluje zákrok laserem je dalším řešením implantace fakické čočky. Tyto operace na našem refrakčním centru provádíme již řadu let s dobrými výsledky, zvláště Vámi uvedené dva typy jsou stejně bezpečné jako operace laserem. V případě tenké rohovky hrozí nebezpečí jejího vyklenování po operaci a nutnosti transplantace rohovky či jejího zpevnění tzv. cross linkingem. Za bezpečnou hranici se pokládá zbývajících 250 - 300 mikronů tkáně po provedení lamely a odstranění potřebné vrstvy tkáně. To také limituje případné reoperace. Jistě bude dobré, když navštívíte i další pracoviště, aby jste měla při Vašem rozhodování jasno. Naše centrum má tel. XXXXXXXXXXX.
S pozdravem
Jaroslava291  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 2 odpovědí
Zdravím Ivano
Já jsem prodělala implantaci čočky ICL-T víc jak před 2 roky .Můžu Ti říct jen jedno jdi do toho určitě to stojí za to . Ten pocit když se druhý den sundá obvaz z oka a hned perfekne vidíš prostě parádá . Operace nebolí, večer je vidění taky super o hodně kvalitnější než s brýlemi a nebo kontaktní čočkou. I když je ta operace trošku dražší zaležitost, tak do dnes peněz za operaci nelituju a považuju to za jednu z nejlepších investic svého života .
prim. MUDr. Martin Kacerovský  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Karlovy Vary, Planá u M.Lázní, Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den. V případě Vaší vady a ztenčelé rohovky je implantace fakické čočky jediným a ideálním řešením.Riziko výkonu je o něco vyšší než u laserových zákroků,ale v rukou zkušeného očního chirurga se jedná o poměrně bezpečný zákrok s velmi rychlou rekonvalescencí,prakticky druhý den po operaci normálně vidíte.Osobně mám nejlepší zkušenosti s fakickou čočkou ICL.Cena této čočky je u nás 21000 -26000 Kč.
MUDr. Martin Kacerovský
oční klinika Horní Počernice
XXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
nirvanka  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,mám známou jednu paní,která má 24 dioptrií na jedném oku jí začíná šedý zákal,je strašně neštástná doktoři jí řekli,že to operovat nejde a že časem oslepne.Sítnici má menší než jeden milimetr,tak to nechce nikdo z doktorů riskovat.Zdá se mi to dost nelogické,když v dnešní době jde pomalu všechno.Vždyt´přece když ještě trochu vidí,tak jí nemůžou doktoři odsoudit ke slepotě,vžd¨´t musí být nějaké řešení.Ona by si zaplatila operaci i klidně někde v cizin hlavně,aby zase o něco lépe viděla.Když mi řekla svůj příběh bilo mi jí líto a ted´hledám na internetu nějakou radu nebo řešení.Mohl by jste mi prosím napsat Váš názor na celou věc???Paní je přez 60let.Děkuju moc za jakoukoliv odpověd´.Lenka
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den Lenko,
vaše známá bude nejspíše trpět vysokou krátkozrakostí, při níž bývá často také poškozena sítnice tzv. myopickou degenerací, která dále zhoršuje vidění. Nicméně, pokud dojde k rozvoji šedého zákalu, jenž se významně podílí na poklesu vidění, není důvod neprovést operaci. Před operací je však nutné pečlivé vyšetření míry zákalu čočky a stavu sítnice, aby byl prospěch z operace (tzn. zlepšení vidění) vyšší než rizika. Pokud se na poklesu vidění výrazněji podílí poškození sítnice a šedý zákal je jen minimální, pak nelze po operaci katarakty očekávat výraznější zlepšení zrakových funkcí. K předoperačnímu vyšetření se může Vaše známá objednat na naší oční klinice NeoVize v Brně (Tel.:  517 ... Zobrazit číslo 517 070 700  Telefon ;  517 ... Zobrazit číslo 517 070 707  Telefon ;  775 ... Zobrazit číslo 775 858 700  Telefon ) nebo oční klinice Duovize v Praze (Tel  2230... Zobrazit číslo 223009068  Telefon ;  777 ... Zobrazit číslo 777 643 020  Telefon ).
S pozdravem,
MUDr.T.Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize, Brno
Viniční 235
Oční centrum - MUDr. Magda Rau  |  Basic member  |  Praha Cham
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den Lenko, pro jakékoliv řešení problému Vaší známé je nezbytně důkladné vyšetření. Pokud má Vaše známá zájem, může kdykoliv kontaktovat naše Oční centrum na telefonech 77656513 nebo 220518176, případně na e-mailové adrese info@dr-rau.cz a dohodnout si vyštření paní primářkou MUDr. Magdou Rau, která má jak v impalntaci čoček tak v laserových operacích letité zkušenosti a praxi. Vaši známou je možné operovat i na klinice MUDr. Rau v německém Chamu. Více informací o zkušenostech MUDr. Rau naleznete na stránkách www.dr-rau.cz. Přeji hezký den,
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den Lenko, ve Vašem případě by byla možnost operovat šedý zákal, při kterém se odsaje Vaše zkalená čočka a místo ní se do oka implantuje nitrooční čočka buď monofokální, v tomto případě pacientovi zůstanou brýle zpravidla pouze do blízka o velikosti asi 2,5dpt, nebo multifokální nitrooční čočku, kdy pacient nepotřebuje nosit brýle na dálku ani do blízka. V každém případě doporučuji komplexní oční vyšetření na specializovaném očním pracovišti, můžete
navštívit naši Oční kliniku v Pardubicích, Rokycanova 2798, tel. objednání na XXXXXXXXXXX.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


PavelK  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,

podstoupil jsem operaci - implantaci fakických čoček ICL (z důvodu silnější krátkozrakosti)na obou očích (rozdílné dioptrie na L a P oku). Vidění na dálku se mi po operaci výrazně zlepšilo . Ovšem vidění na blízko -cca. 10 cm až 50 cm od očí- se mi hodně zhoršilo a dělá mi velké obtíže (jsem 4 dny po operaci ). Bude se mi zlepšovat i vidění na blízko (které jsem měl před operací jakžtakž bez problémů - i když bez brýlí jen do malých vzdáleností - cca. 20 cm) a v jakém +/- období nebo se mám smířit s tím , že na krátké vzdálenosti budu muset mít brýle stejně ?
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, předpokládám, že jste vetchozraký s krátkozrakostí. Podle mne se jedná čistě o refrakční problém. S operací se to změnilo, do dálky je vše v pořádku, na čtení mátet problém a budete potřebovat brýle na čtení. V tomto případě bych volil mutifokální nitrooční čočku, zachováme Vám vidění do dálky i do blízka.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

PavelK  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Děkuji za vaši odpověď.
Možná je to i vetchozrakost , je mi 40 let. Bylo možno toto zjistit při vstupním vyšetření ? Při předoperačních konzultacích a diskuzích mi bylo řečeno , že se dostanu s dioptriemi v podstatě na nulu.

Reakce na PavelK

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, při konzultacích před operací se brala do úvahy jenoum korekce do dálky, dá se z tohoto pohledu řící, že operace dopadla úspěšně - co se týká dosáhnuté korekce. Určitě se měl ale brát i ohled na věk pacienta a potenciální problémy s viděním do blízka, pokud pacienta dáme na nulu do dálky. Myslím, že tento problém se buď vůbec neřešil a nebo jenom okrajově. Určitě jste se měl informovat, jaké může mít následky úplná korekce do dálky, tedy na nulu, na zrak na čtení a na střední vzdálenost. Navrhuji Vám kontrolu na naší klinice.
Objednejte se v recepci na tel. čísle: XXXXXXXXXXX.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

anela  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,trpím keratokonem, syndromem suchého oka, alergií v očích a jsem silná ekzematička, též na očích. Mám za sebou operaci CCL a ICRS, zákroky jsem obsolvovala na obou očích. Nyní mě čeká za měsíc implantace fakické čočky, myslím že STAAR-ICL TORIC myopie. Jen se bojím toho, co bude po operaci po přečtení uričtých diskuzí týkající se tohoto tématu. Jedná se mi o to, zda poté budu vidět jak na blízko tak do dáli a jaký je vývoj vidění po operaci.Děkuji za veškeré příspěvky, ALENA

Reakce na anela

TANA oční klinika s.r.o.  |  Basic member  |  Olomouc
  • 22 odpovědí
Dobrý den, fakické čočky řeší vadu do dálky. Na blízko uvidíte také dobře, pokud jste zvyklá nosit brýle do dálky trvale a pokud je Vám méně než 40 let. Máte více očních problémů, než jen refrakční jednoduchou vadu, takže všechny podrobnosti Vám odpoví pracoviště, kde jste si sjednala operaci a kde jste byla vyšetřena.
S pozdravem MUDr.Špačková Kateřina, odborná oční lékařka

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

PavelK  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Děkuji za vaši odpověď i nabídku.Bohužel to mám do Pardubic přece jen dál. Zkusím ještě prodiskutovat mé problémy při plánované pooperační prohlídce u operatéra , který mi operace prováděl . Z dosavadních informací mám přece jen drobný pocit , že problém možná nebyl v operaci samotné , ale spíše ve fázi předoperační , kdy se nepovedlo stanovit dostatečně přesně, jakou vadu (vady) mám a jakým způsobem je odstranit (nebo eliminovat na minimum). Jen pro informaci - předoperační vyšetření trvalo 1x cca.15 min. a 1x cca. 15 min.
TANA oční klinika s.r.o.  |  Basic member  |  Olomouc
  • 22 odpovědí
Dobrý den!
Vidění do blízka se lepšit nebude, na krátké vzdálenosti budete potřebovat brýle. Vše Vám vysvětlí pracoviště, kde jste byla operována.

MUDr. Kateřina Špačková

Reakce na TANA oční klinika s.r.o.

PavelK  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Děkuji za vaši odpověď,
na pracoviště se obrátím rovněž , jen jsem chtěl znát názor i někoho "nezávislého na pracovišti" . Nyní mám pocit , že se mi stav vidění na blízko od operace i lehce zhoršil (5. den od operace).
Oční centrum - MUDr. Magda Rau  |  Basic member  |  Praha Cham
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, domnívám se, že právě vy jste vhodná pro laserovou operaci. Právě šetrná metoda Lasek Viccodesekce vyvinutá MUDr. Rau je vhodná, protože při ní nedochází k řezu do rohovky. Pro bližší vysvětlení a případné odborné vyšetření a doporučení postupu kontaktujte prosím sestru OC Dr. Rau paní Hartmanovou na čísle 777 656 513.
Monika  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, jsem 21letá studentka, často koukám do počítače, brýle na dálku nosím od 8mi let.Na pravém oku mínus 5 a čtvrt dioptrie,na levém mínus 6.Byla jsem na celkovém vyšetření v očním centru, kde mi zjistili hraniční tenkost rohovky.Laser lasik či lasik HD je možný, ale další operace,v budoucnu v případě zhoršení po dětech např,by již možná nebyla.Doporučují mi proto spíše fakickou čočku či nitroočí.Žádné kladné recenze jsme však na internetu nenašla,narozdíl od spokojených laserových klienů.Dívala jsem se na internetu na složitost operace,jsem neklidný pacient,při zvýšené psychické zátěži omdlívám.Prosím o radu.Existuje nějaký extrémně šetrný laser?
MUDr. Kristina Vodičková Ph.D., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Brno
  • 26 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
z implantace nitroočních fakických čoček nemusíte mít strach, je to výborná alternativa právě pro pacienty, u kterých laser rohovky z různých důvodů nelze provést. Implantace fakických nitroočních čoček, zvláště pak čočky Acrysof Cachet je velmi rychlá a efekt je okamžitý. Na sále nestrávíte déle než 10 minut a po zákroku ihned uvidíte. Velkou výhodou je i vratnost takovéhoto zákroku.

S pozdravem,
Prim. MUDr. Petr Novák  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 19 odpovědí
  • 3 Likes
Dobrý den.Implantace fakické čočky je alternativní metodou odstranění myopie (krátkozrakosti). Podobně jako bezpečné provedení laserového zákroku má své podmínky, ne jinak je tomu i v případě implantace fakické čočky. Fakická čočka není žádná novinka. Zkušenosti s její implantací máme již více než 15 let. Původní implantát se jmenoval NuVita, jednalo se o tzv. předokomorovou fakickou čočku a výsledky pokud se týče vidění byly velmi dobré. Problémem byl materiál. Prakticky se jednalo o plexisklo, takže materiál vysoce rigidní (neohebný). První problém byl v tom, že čočka průměru 5,5 mm musela mít pro implantaci otvor také 5,5mm a rána se tak musela šít. Minimální flexibilita pak vedla k permanentnímu tlaku na jemné struktury oka a nejčastější komplikací byla tzv. progresivní ovalizace zornice. Zornička se měnila s přirozeně okrouhlého tvaru na „kočičí“ oko. Nositelé ale byli a jsou natolik spokojeni s výsledným viděním, že odstranění implantátu odmítají. Před a po implantaci fakických čoček se dále musí sledovat nitrooční tlak a pokles počtu endoteliálních buněk rohovky.
Nejnovějším implantátem na trhu je čočka Cachet firmy Alcon. Tento implantát je vyroben z měkkého, léty prověřeného materiálu a je flexibilní. Implantace je otvorem 2,5mm přestože vlastní velikost implantátu je 6mm. Má vynikající stabilitu v oku a nedráždí nitrooční struktury. Výhodou implantace měkké fakické čočky je i tzv. reverzibilita zákroku, rozuměj možnost čočku vyměnit za jinou, nebo z oka bez následků odstranit. Na druhou stranu, bavíme se o nitroočním zákroku, který má také svá rizika, včetně zavlečení infekce.

Reakce na Prim. MUDr. Petr Novák

vlcice  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den pane doktore, mám 5 let po operačním zákroku, kdy mi byly implantovány fakické čočky, dovezené z Irska (společnost AMO, levé oko OKH 666, REF: V30051W26N, S-13.0x C-2xAO0; pravé oko OKH 201 model: VRSM60, diopter: -10,0D). Operační zákrok se prováděl v celkové anestezii v týdeních odstupech, na každém oku jsem měla 2 stehy. Vidění je perfektní, jen někdy se vyskytne pocit jako by Vám spadla řasa do oka, ten ale odezní. Každé 2 roky chodím na pravé kontroly. Po operaci mě paní doktorka ujistila, že přirozený porod po implantaci fakických čoček není problém. Po poslední návštěvě však přidala doporučení, ať se vyhýbám nebezpečným situacím, např. rána do oka může tuto čočku vychýlit a následkem může být návrat do stavu před operací. Prosím tedy ještě o další názor na přirozený porod v případě implantace fakických čoček. Není možné, že při zvýšeném tlaku na oči při porodu prvorodičky dojde k posunutí této čočky a následné obnovené vadě vidění? Děkuji za Váš názor.

Reakce na vlcice

prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
děkuji Vám za dotaz. Ničeho se neobávejte, čočka v oku dobře drží a přirozený porod ji nemůže vychýlit ani Vám s okem ublížit. Přeji Vám hodně radosti.

Reakce na prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
implantovaná nitrooční čočka není překážkou pro přirozený porod. V oku je uchycena a její vychýlení tedy nehrozí. Ovšem vzhledem k výši dioptrií Vám doporučuji zajít na oční konrolu ještě ke konci těhotenství (ideálně konec osmého měsíce) a nechat si změřit nitrooční tlak. Pokud by byl vysoký je vhodné indikovat císařský řez. Dále je přirozený porod kontraindikován, pokud Vaše sítnice vykazuje degenerativní změny v důsledku vysoké oční vady. V takovém případě je riziko vyšší riziko odchlípení sítnice.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Reakce na prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO

PAJA0011  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
byla jsem na vyštření jelikož jsem chtěla jí na inplatnaci čoček, na ICL nejsem vhodná, na laser také ne.
A inplantaci čoček mi nedoporucují v rámci mého věku 24let.
Bojí se, že nebudu spokojná s viděním, mám vadu dalekozrakosti.
v jiné klinice mi řekli, že mi to klidně udělají. Tak bych se chtěla tady poradit prosím.
Děkuji za jaký kolik komentář

Reakce na PAJA0011

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
bez znalosti velikosti refrakční vady a anatomie nejde přesně poradit. Jestli máte možnost, zašlete mi na mail lékařskou zprávu, třeba z některé kliniky (scan, foto). Takto se mohu vyjádřit pouze tak, že při implantaci nitrooční čočky v tomto věku je přesná kalkulace velmi obtížná, kvůli zachovalé a velmi vycvičené akomodaci. Takže je možné, že by se Vám např. ve čtyřiceti letech mohla vada mírně vrátit.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
Monika  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
Dále mě ještě napadá, zda by se eventuelně po deseti-dvaceti letech po laserovém zákroku,v případě zhoršení zraku,dala nasadit ještě nitrooční čočka ICL či fakická Cachet? Neboť díky ztenčené rohovce by podruhé laser nebyl možný. Nyní mám z aplikování čočky velký strach,většina pacientů je s laserem spokojena,s čočkou však nikdo nemá příliš zkušeností a díky její novotě na trhu nikdo neví,jak se v oku zachová za právě takových deset let.Děkuji mnohokrát za odpověď.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den Moniko,
ve Vašem věku a při těchto dioptrických hodnotách bych se přikláněl k volbě fakické nitrooční čočky (cachet). V České republice se sice ještě pořád jedná o méně rozšířenou metodu, ale je v mnoha ohledech výhodnější. V zahraniční literatuře se o ní dočtete stejně často jako o laserech. Největším pozitivem implantace takové čočky je reverzibilita zákroku a nezpůbení nevratných změn na rohovce. V případě opětovného zhoršení je možná výměna této čočky, nebo provést mírnou dokorekci laserem.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika Pardubice
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
Majitel


XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Prim. MUDr. Petr Novák  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 19 odpovědí
  • 3 Likes
/pokračování/
Primárně se nabízí laserové refrakční zákroky a fakická čočka se implantuje jen tam, kde laserové řešení není možné. Na tisíce laserových operací připadají řádově desítky implantací fakických čoček. Proto nemůžete najít recenzi.
Na závěr, každá metoda má svá pro a proti. Ne všude Vám mohou nabídnout obě metody. Doporučení dostanete od lékaře, ale rozhodnutí bude výhradně na Vás. Bez reálných výsledků v ruce Vám nedokáži poradit, která varianta by byla konkrétně pro Vás lepší. Šťastou volbu!

prim.MUDr. Petr Novák
Refrakční Centrum Praha
Olivova 6, Praha1
 224 ... Zobrazit číslo 224 505 161  Telefon -4 www.refrakcnicentrum.cz
Zdenka  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Je mi 47 let, dioptrie -1.75 chtěla bych si nechat implantovat umělé čočky - PRELEX, na brýle si nemohu zvyknout, provádí tyto operace někdo levněji než za 29.000,- Kč /jedno oko/?

Děkuji. Zdeňka
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Zdenko,
na Naší klinice Oftex v Pardubicích provádíme tento zákrok za 28 000,- za oko. Za tuto cenu implantujeme jmodernější multufokální čočky od firmy Zeiss. Pro podrobnější info XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02
Česká republika
ředitel

Naše internetové projekty a obchody:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
---------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX



Baronka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Mám vrozenou vadu, vidím špatně do dálky, mám 5 dioptrií a 2 cylindry.Teď začínám mít problémy i se čtením. Nabízíse možnost výměny oční čočky za Multifokální Lentis Mplus.
Mám ale strach, je to nevratné. Máte s tím někdo zkušenosti?
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
stejné obavy jako Vy má opravdu mnoho pacientů. Naprostá většina z nich po operaci tvrdí, že strach byl zbytečný. Doporučil bych Vám obrátit se na kliniku, kde s Vámi vše proberou a do podrdobna vysvětlí. Tento typ operace je jedinou metodou, která Vás zbaví závislosti na brýlích a to do dálky a do blízka.
Ve Vašem případě bude na zvážení tórická varianta této nebo jiné multifokální čočky. Při takové velikosti cylindru už je v naprosté většině případů nutností zakomponovat cylindr do čočky pro dosažení optimálního vidění. Osobně mám velmi dobré zkušenosti z multifokální tórickou čočkou At.lisa toric. Typ čočky, kterou uvádíte, na Naší klinice nepoužíváme.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

Baronka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Děkuji za podporu, jen ještě dotaz. Mám vysokou krvácivost,)drobné píchnutí do prstu krvácí cca 3 hodiny) nevím, jestli to není problém. Navíc jsem samoživitelka, mám 2 děti, které denně vozím do školy a školky autem. (není spojení MHD. Žiji s dětmi sama, na jak dlouho jim mám tedy nahlásit absenci ze školy? Řídím také často v noci, někde jsem četla, že po operaci mi oslnění od protijedoucích aut znemožní vidět?

Reakce na Baronka

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
krvácivost není až tak velkým problémem, protože se jedná o operaci v oblasti, která nekrvácí. Ale určitě kvůli tomu absolvujete předoperační vyšetření. Pravděpodobně bude ale pooperačně nadměrně prokrvácená spojivka. Co se týče rekonvalescence, tak většina pacientů je schopna řídit za 2-3 dny a to i za tmy. Po operaci opravdu budete citlivější na oslnění, protože sítnice je zvyklá na menší intenzitu světla a musí se nově přizpůsobit. Proto se doporučuje po operaci nosit sluneční brýle, které omezují průnik světla do oka. Toto období adaptace je individuálně dlouhé, ale stav se postupně upravuje a v průměru do měsíce až dvou nebude oslnění problémem, ale kruhy kolem světel mohou přetrvávat i tak.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
PAJA0011  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
je mi 23 let mám na jednom oku 4 a na druhém 4.5 diptrii plus nám skryté dioptrie. Na vyěetření mi řekly, že Laser mě brýlí nezbaví tak by pro můj věk bylo vhodnější ICL, (dalekozrakost)a nebo ty nitrooční čočky, ale tam je to nezvratné. Chtěla bych jít do neovize, ale nevím kolik by to stalo? Také se bojím, aby se mi to nevrátilo.Mohly hy jstě mi někdo prosím poradit co by bylo pro mě lepší?
Děkuji moc předem Pavlína Kavalcová
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
vzhledem k věku se jednoznačně přikláním k čočce ICL. Zhoršení vady na dálku se obávat nemusíte. Vada se kompenzuje i se svou skrytou částí, jelikož se umísťuje nitrooční čočka těsně před Vaši přirozenou, tak ji jakoby dioptricky doplňuje. Stejně jako jedinec bez dioprické vady budete potřebovat brýle na čtení po 40. roku. Cena na Naší klinice Oftex je 35.000,- za oko.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

TANA oční klinika s.r.o.  |  Basic member  |  Olomouc
  • 22 odpovědí
Dobrý den paní Kavalcová!
V dnešní době je u vaší vady (dalekozrakost) ideální počkat.
Nosit brýle a kontaktní čočky ( pokud je snesete) a kolem 35. let jít na operaci s implantací multifokálních čoček.
Zkušenosti s multifokálními čočkami u Vaší vady jsou výborné.
Laser Vám celou vadu neodstraní.

S pozdravem
MUDr.kateřina Špačková, odborná oční lékařka
Oční centrum Tana
MUDr. Renata Matějková  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Brno
  • 7 odpovědí
Dobrý den,
pro Vaše dioptrie opravdu není vhodný laserový zákrok. A pro Váš věk 23 let, kdy je ještě plně zachovaná akomodace, je nejlepším řešením implantace fakické nitrooční čočky. Tento zákrok je plně reverzibilní, vratný. Na naší klinice stojí CACHET 37 tis. a ICL od 29 tisíc. Která z čoček by pro Vás byla nejvhodnější, Vám poradíme po vyšetření Vašich očí, nakteré se můžete objednat na níže uvedených tel. číslech.
MUDr.Renata Matějková
Oční klinika NeoVize
tel.:XXXXXXXXX, XXXXXXXXX
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, slečno Kavalcová,
zda je pro Vás možná laserová operace nebo implantace nitrooční čočky zjistíme až po podrobném vyšetření. Indikace operace záleží na výšce vady(i v tzv. cykloplegii- kde se projeví skrytá část vady),na tloušťce rohovky,hloubce přední komory a dalších výsledcích. Výměnu čočky v tomto věku (23 let) většinou neindikujeme. Výhodou fakických čoček (ICL) je vratnost operace.
S pozdravem
MUDr. Jitka Wernerová
Oční klinika NeoVize, Brno
anonym  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den.
Je mi 58 let.Nosím brýle na dálku-pravé oko sph 0,5 cyl 1,0 axe 165
levé oko sph 0,25
na blízko pravé oko + 1,25/-0,75 80°
levé oko + 2,0
Chtěl bych se zbavit nošení brýlí jak na dálku tak i blízko.A tak bych měl dotaz,co by pro mne bylo nejvhodnější.Zda to jde Laserem metoda INTRACOR,či jinak.Nebo to řešit zřejmě Multifokální torickou čočkou.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
v první řadě je nutné zjistit, zda je astigmatismus v důsledku nepravidelného zakřivení rohovky a nebo čočky. Pokud jsou cylindry způsobené čočkou, tak není tórická multifokální čočka nutná, protože odstraněním čočky zmizí i astigmatismus. V naprosté většině případů jsou ale cylindry vyvolány rohovkou. Vámi uváděné hodnoty jsou ale hraniční pro indikaci tórické čočky a záleží tedy na výsledcích vyšetření. Hodnoty do 0,5 cylindrů není totiž nutné řešit. Momentálně nejkvalitnější a nejpřirozenější vidění po korekční operaci presbyopie poskytuje trifokální nitrooční čočka. Implantace je stejná jako u multifokální čočky, ale její design je konstruován na všechny vzdálenosti, tedy zajišťuje ještě i ostré vidění na střední vzdálenost. K metodě itracor, je standardně doporučována osobám s přídavkem do blízka do 1,5 D (Vy máte 1,75), zároveň je nutné si uvědomit, že v naprosté většina případů je navozena -0,5 D do dálky v důsledku sférické aberace. Navíc studie zatím prokázali stabilitu kvality vidění do blízka jen po dva a půl roku. Proto bych se přiklonil k nitrooční čočce.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat. Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem. MUDr. Vladimír Korda, Ph.D. Oční klinika OFTEX
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
vzhledem k Vašemu věku 58 let a refrakci bych doporučil odstranění čočky a její náhradu multifokální (trifokální) umělou čočkou - metoda PRELEX. S touto metodou máme mnohaleté a vynikající zkušenosti. Astigmatismus je u Vás poměrně nízký a pokud je způsoben zakřivením rohovky, pak jej lze v průběhu operace korigovat pomocí nářezů do rohovky - tzv. limbální relaxační incize (LRI). Torickou multifokální čočku většinou není nutné při nízkých hodnotách rohovkového astigmatismu implantovat. Pokud se chcete dozvědět více, podívejte se na naše stránky – stačí kliknout na tyto odkazy http://www.neovize.cz/cs/prelex-60/ a http://www.neovize.cz/cs/vadi-vam-bryle-na-cteni-49/. K vyšetření se můžete rovněž objednat na naší klinice v Brně (NeoVize) nebo v Praze (DuoVize).
S pozdravem,

MUDr. Tomáš Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize
Poliklinika Viniční
Viniční 235
615 00 Brno-Židenice
Česká republika
Tel.: +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 707  Telefon , +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 700  Telefon
Mobil: +  420 ... Zobrazit číslo 420 775 858 700  Telefon
e-mail: info@neovize.cz
www.neovize.cz
contrust  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

jaké jsou pravděpodobné kontraindikace implantace fakických čoček?
Případně v kolika % případů nastávají? Zvažuji kvůli tenké rohovce právě toto řešení, na doporučení lékaře. Překvapilo mě ale v příspěvku výše, že fakická čočka zlepší vidění na dálku, ale na blízko nikoliv? Pracuji každý den mnoho hodin s počítačem a potřeboval bych právě vidět lépe "na blízko" než do dálky. Mám dioptrie cca -9 na obou očích a 10 let nosím kontaktní čočky. Děkuji za odpověď!
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
kontraindikací k provedení implantace nitrooční fakické čočky jsou zejména mělká komora a nízký počet endotelových buněk.
Vy jste měl ale spíše na mysli komplikace. Ty se odvíjí od typu fakické čočky. Předněkomorová čočka je v oku vidět a může způsobit pokles endotelových buněk, což s sebou při velkém snížení nese zhoršenou kvalitu vidění. To se ovšem pooperačně hlídá. Další komplikací je z dlouhodobého hlediska změna v komorovém úhlu a zneokrouhlení zornice. U zadněkomorové čočky je největší komplikací dotyk s přirozenou čočkou, což vede ke vzniku šedého zákalu. Všechny uvedené komplikace jsou vzácné. Pooperačně může dojít ke zvýšení nitroočního tlaku, což je častější, ale snadno zvládnutelné.
Těsně po operaci se mohou vyskytnout negativné světelné fenomény jako jsou halo a glare. Mozek se na ně časem adaptuje a přestane je vnímat.

Vidění do blízka se nezlepší u pacientů, kteří již nemají zachovalou plnou akomodaci, tzn. po 45 roce věku. U mladších jedinců je vidění ostré na všechny vzdálenosti. Do dálky budete vidět ostře trvale, ale do blízka jen do doby než začne ochabovat akomodace (do 45 let). S tímto úbytkem akomodační funkce je pak přirozeně spojena potřeba nošení brýlí do blízka. Proto se volba techniky refrakční operace volí i podle věku.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
MUDr. Kristina Vodičková Ph.D., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Brno
  • 26 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
kandidát na fakickou nitrooční čočku musí splňovat hned několik kritérií, ta se týkají jednak rozměrů oka, počtu buněk na výstelkové vnitřní vrstvě rohovky - tzv. endotelu, šířky zornice atd. Po implantaci fakických nitroočních čoček, které Vám při výši vaší refrakční vady vřele doporučím, budete vidět na PC úplně stejně jako, když máte naaplikované KČ.
S pozdravem,
dr. Vodičková, Neovize Oční klinika Brno
tynah  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 23 let a ráda bych si podstoupila operaci kvůli odstranění brýlové korekce. Mám -6,25 na pravém oku, -7,0 na levém. Od posledního měření před 1,5 rokem se mi zrak o čtvrt dioptrie zhoršil. Při vyšetření mi byla naměřena následující tloušťka rohovky: OD: 511, OS: 519. Ráda bych vás poprosila o radu, zda je pro mě vhodnější operace laserem či vložení předněkomorové čočky. Občas trpím suchostí očí a jsem atopik(v poslední době s poměrně zanedbatelnými projevy ekzému.) Předem děkuji za odpověď.
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
vzhledem k síle Vaší rohovky a počtu dioptrií by laserový zákrok byl asi možný, nicméně by po operaci na rohovce již nezbývalo dostatek tkáně pro případnou reoperaci pokud by došlo k regresi vady (návratu dioptrií). Proto by pro Vás byla zřejmě vhodnější implantace fakické nitrooční čočky.
Pokud budete chtít, můžete se na níže uvedených telefonních číslech objednat k vyšetření na naší klinice.
S pozdravem,
MUDr. Tomáš Jurečka, Ph.D.
Oční klinika NeoVize
Poliklinika Viniční
Viniční 235
615 00 Brno-Židenice
Česká republika
Tel.: +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 707  Telefon , +  420 ... Zobrazit číslo 420 517 070 700  Telefon
Mobil: +  420 ... Zobrazit číslo 420 775 858 700  Telefon
e-mail: info@neovize.cz
www.neovize.cz
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
laserový zákrok by byl sice pravděpodobně proveditelný, ale hraničně a ještě je přítomný syndrom suchého oka, který by se mohl operací výrazně zhoršit. Proto bych se klonil k implantaci fakické čočky. Pokud budete mít zájem, můžete se obrátit i na Naše pracoviště.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Nela  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 23 let a trpím krátkozrakostí od svých 5 let. Na obou očích mám přibližně -13D a vzhledem k tloušťce rohovky mi nebyla laserová operace doporučena. V 10 a 14 letech jsem podstoupila skleroplastiku obou očí. Ráda bych se zeptala, jaká korekce vady by u mě byla možná.
Předem děkuji za odpověď.
Kotasová Nela
Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice  |  Basic member  |  Teplice
  • 35 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

určitě bych doporučil implantaci ICL do obou očí. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na tel.č XXXXXXXXXXX

S pozdravem

MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D., FEBO
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
další možnotí korekce refrakční vady je implantace fakické čočky. ve Vašem případě budou pravdpodobně možné implantovat předně (cachet) i zadně komorové (ICL) fakické čočky. Osobně doporučuji ICL.
Pokud budete mít zájem i o nezávznou konzultaci, tak nás můžete kontaktovt i naše pracoviště.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Peta  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
je mi 22 let. Mám těžkou myopii OD -7,25 -0,5 ax 165 v. 1,0.
OS -7,5 - 0,5 ax 120 v. 0,8.
Dioptrie mi stále s postupem času narůstají (za poslední 2 roky asi o půl dioptrie). Můj lékař mi nepřijde moc schopný, pokaždé říká něco jiného a na moje dotazy není shcopen jasně odpovědět. Takže prostě nevím co a jak :) Prý je pro operaci potřeba, aby se dioptrie ustálily, ale na druhou stranu už prý mám uvažovat nad operací. Zatím mám v plánu se objednat na vyšetření rohovky, protože ta je prý už docela zničená. Podle toho uvidím co dál. Spíše by mě tedy pro začátek zajímalo, zda by byla operace možná i přesto že mi dioptrie narůstají? Podle toho co tu čtu tak věk tu hraje také svou roli. Děkuji za odpověd.
Petra
Hanka  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
po konzultaci s lékařem jsem se rozhodla pro implantaci trifokální čočky. Lékař mi nabízí trifokální čočku od německé firmy Zeiss, ale jiná klinika zase nabízí čočky od belgické firmy Physiol. Jedná se o stejnou kvalitu?
děkuji za odpověď
Hanka

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí