Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Nevýhody nitrooční multifokální čočky - Implantace umělé čočky - PRELEX, RLE - Diskuze

Nevýhody nitrooční multifokální čočky

Nevýhody nitrooční multifokální čočky

Pavel
Pavel  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
je pravda, že po operaci multifokálních nitroočních čoček pociťují pacienti zhoršené vidění za šera a za tmy, a že je tedy nebezpečné řídit vůz v noci. Do jaké míry se tato nevýhoda projevuje? Je rovněž pravda, že vznikají kruhové obrazce při sledování ostrých světelných zdrojů? Mohou se tyto neduhy časem srovnat?
Děkuji
Oční klinika NeoVize Brno  |  Premium member  |  Brno
  • 167 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den pane Pavle.

Hlavní problém je v tom, že není multifokální čočka jako multifokální čočka.

Žádejte výhradně implantaci hydrofobní multifokální čočky Alcon Acrysof Restor 3D - žádejte po lékaři doklad ( kartičku s nálepkou s čárovým kodem) že vám byla implantována toto čočka.

V poslední době některá pracoviště v reklamách udávají kvalitní nitrooční multifokální čočky, ale v praxi implantují mnohem méně kvalitní hydrofilní nitrooční čočky vyráběné v Indii. Velmi podezřelý by vám měl být nízký doplatek za multifokální čočku pod 10 tisíc KČ.

Velkým obloukem se vyhýbejte pracovištím, kde se za multifokální čočku platí jen 5000 Kč. Za tak nízkou cenu se nedá kvalitní značková hydrofobní multifokální čočka pořídit a po operaci to poznáte na kvalitě vidění.
Investice do multifokální čočky je invetice na zbytek života do smyslového orgánu, který nám poskytuje 70% podnětů.

Děkuji za váš dotaz a zdravím

MUDr. Josef Hycl, CSc.
lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize

Oční klinika NeoVize
Viniční 235
615 00 Brno - Židenice

tel:  517 ... Zobrazit číslo 517 070 700  Telefon
tel:  517 ... Zobrazit číslo 517 070 707  Telefon
mobil:  775 ... Zobrazit číslo 775 858 700  Telefon
fax:  533 ... Zobrazit číslo 533 306 113  Telefon
e-mail: info@neovize.cz

www.neovize.cz



To je podstat problému.
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážený pane Pavle,
konstrukce multifokální čočky je taková, že rozděluje světlo na více míst a proto může způsobovat horší vidění při slabším osvětlení. S tím souvisí i další jevy, které uvádíte. Všechny zájemce o tyto čočky na tyto jevy upozorňujeme a podle jejich požadavků a způsobu života jim doporučujeme vhodný typ čočky. Většina takto operovaných si během několika měsíců na tyto jak uvádíte neduhy zvykne, souvisí to s procesem adaptace mozku na jiný obraz než na který byl dosud zvyklý. Pokud někdo profesionálně řídí vozidla v noci, nepatří mezi vhodné kandidáty.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
popisované problémy se opravdu mohou vyskytnout a jsou spojené s použitým designem čočky. Osobně mám nejlepší zkušenosti s multifokální čočkou At.lisa od firmy Zeiss. Jak již uvedl kolega...rozhodně zde nešetřete a nabídkám multifokálů za 5-10.000 Kč se oklikou vyhněte. Tyto jevy jsou u nich velmi markantně vnímány a vím i případech nutné explantace. V naprosté většině případů se mozek po nějaké době (do půl roku) přizpůsobí. Řídit auto v noci je pak zcela bezpečné. Ovšem pokud jste profesionální řidič, pak by Vám již při vstupní konzultaci byla taková čočka vymlouvána.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Pardubice
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX


anonym  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
projevují se u metody add on stejné neduhy, jako u multifokální nitrooční čočky?
Děkuji
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
stejně jako u multifokální nitrooční čočky uvidíte ostře dálku a blízko. Vidění střední vzdálenosti záleží na mozkové adaptaci, kterou neodhaneme. K difrakci světla na čočce dochází, ale v menší míře.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Pardubice
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX
Alenka  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Zdravím vás,
já vím, že mě doktorka nedoporučovala tyhle čočky. Ale nutně jsem je chtěla, protože jsem čočky potřebovala. Kupovala jsem si je na jednom webu, kde si napíšete jen požadavek a oni vám odpoví. Byla jsem docela spokojená. Očka mi nezlobí a docela jsem spokojená. Jde jen o zvyk...:) Doporučuju..:)
pavel59  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
je mi 54let a ve věku kolem 43 let se mi začal zhoršovat zrak a to jak na dálku, tak především na blízko a pro práci s PC. Nyní, kdy mě doslova začíná obtěžovat nošení brýlí (vadí mi to při práci) tak jsem se rozhodl pro výměnu čoček. Byli mi doporučeny trifokální čočky. Při počátečním vyšetření o vhodnosti očí k operaci bylo zjištěno, že oči jsou bez závad a tudíž vhodné, ale mé aktivity jsou nevhodné. Jedná se především o řízení motorových vozidel, svařování, opravy motorových vozidel a práce u soustruhu. To vše jsou nevhodné aktivity.
Co se týče řízení motorových vozidel, tak ty převážně řídím přes den, ale k řízení za soumraku, v noci a při špatné viditelnosti (hlavně v dešti) samozřejmě dochází. Zatím mi nikdo nedokázal říci, jak hodně se změní vnímavost, či jak hodně se změní schopnost řízení. Mohu někoho ohrozit? Mohu v noci sjet do přikopu, když mne oslní protijedoucí vozidlo? (Zatím neexistuje žádný simulátor na kterém by to bylo možné vyzkoušet). Pokud se schopnosti k řízení a nočním vidění časem srovnají, tak by to neměl být problém. Bude se muset na nějaký čas vysadit a až se to srovná, tak hurá do toho. Pak mám obavy, jak to bude se svářením. Pokud uvidím jenom kruhy kolem zdroje světla a tyto kruhy časem přestanu vnímat a nadále uvidím průběh svařování a svařovaný materiál, tak to by také neměl být problém. Obavy mám z práce u soustruhu a práce při opravě aut. Toto je činnost při umělém osvětlení, kde při nedostatku světla by mělo být špatně vidět. Jak dalece mám ale vnímat slovo špatně. Uvidím na menší šroubky, uvidím na ně špatně, velmi špatně nebo neuvidím na ty šroubky vůbec? Uvidím zda musím použít šroubovák křížový, plochý či imbus? Bude stačit jenom zvýšit intezitu osvětlení a pak na to uvidím jako ve dne? Budu to moci doladit slabšími brýlemi? To samé platí pro práci u soustruhu. Pokud se jedná o to, že při výše uvedených pracích uvidím pouze hůř a půjde to doladit slabšími brýlemi, tak by to zase neměl být problém. Nebo pokud bude stačit zvýšit intenzitu osvětlení, tak opět nevidím problém. Potřebuji ale vědět o kolik musím tu intenzitu osvětlení zvýšit a zda je to reálné. (abych nemusel na malý šroubek použít halogenové osvětlení o příkonu 500W).
Vše se ale točí kolem následujících otázek. Jak dalece se zhořší vidění při výše uvedených činnostech a zda to zhoršení lze něčím kompenzovat tak, aby došlo k normálnímu vidění. (brýle pouze pro práci při zhoršených podmínkách, zvýšit intenzitu osvětlení) Až si mozek zvykne na nové čočky, tak kruhové efekty zmizí, nebo je mozek přestane vnímat? Až si mozek zvykne, tak i za šera uvidím již normálně, nebo pouze lépe?
Chci se především informovat o tom, jak dalece mi výměna čoček změní další život a pracovní činnost. Předem děkuji za reakci na můj dotaz.
vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
ghjhgjhgjhgj
pavel59  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
je mi 54let a ve věku kolem 43 let se mi začal zhoršovat zrak a to jak na dálku, tak především na blízko a pro práci s PC. Nyní, kdy mě doslova začíná obtěžovat nošení brýlí (vadí mi to při práci) tak jsem se rozhodl pro výměnu čoček. Byli mi doporučeny trifokální čočky. Při počátečním vyšetření o vhodnosti očí k operaci bylo zjištěno, že oči jsou bez závad a tudíž vhodné, ale mé aktivity jsou nevhodné. Jedná se především o řízení motorových vozidel, svařování, opravy motorových vozidel a práce u soustruhu. To vše jsou nevhodné aktivity.
Některé dotazy již byli zodpovězeny, ale pro mne nebyli zcela přesné. Co se týče řízení motorových vozidel, tak ty převážně řídím přes den, ale k řízení za soumraku, v noci a při špatné viditelnosti (hlavně v dešti) samozřejmě dochází. Zatím mi nikdo nedokázal říci, jak hodně se změní vnímavost, či jak hodně se změní schopnost řízení. Mohu někoho ohrozit? Mohu v noci sjet do přikopu, když mne oslní protijedoucí vozidlo? (Zatím neexistuje žádný simulátor na kterém by to bylo možné vyzkoušet). Pokud se schopnosti k řízení a nočním vidění časem srovnají, tak by to neměl být problém. Bude se muset na nějaký čas vysadit a až se to srovná, tak hurá do toho. Pak mám obavy, jak to bude se svářením. Pokud uvidím jenom kruhy kolem zdroje světla a tyto kruhy časem přestanu vnímat a nadále uvidím průběh svařování a svařovaný materiál, tak to by také neměl být problém. Obavy mám z práce u soustruhu a práce při opravě aut. Toto je činnost při umělém osvětlení, kde při nedostatku světla by mělo být špatně vidět. Jak dalece mám ale vnímat slovo špatně. Uvidím na menší šroubky, uvidím na ně špatně, velmi špatně nebo neuvidím na ty šroubky vůbec? Uvidím zda musím použít šroubovák křížový, plochý či imbus? Bude stačit jenom zvýšit intezitu osvětlení a pak na to uvidím jako ve dne? Budu to moci doladit slabšími brýlemi? To samé platí pro práci u soustruhu. Pokud se jedná o to, že při výše uvedených pracích uvidím pouze hůř a půjde to doladit slabšími brýlemi, tak by to zase neměl být problém. Nebo pokud bude stačit zvýšit intenzitu osvětlení, tak opět nevidím problém. Potřebuji ale vědět o kolik musím tu intenzitu osvětlení zvýšit a zda je to reálné. (abych nemusel na malý šroubek použít halogenové osvětlení o příkonu 500W).
Vše se ale točí kolem následujících otázek. Jak dalece se zhořší vidění při výše uvedených činnostech a zda to zhoršení lze něčím kompenzovat tak, aby došlo k normálnímu vidění. (brýle pouze pro práci při zhoršených podmínkách, zvýšit intenzitu osvětlení) Až si mozek zvykne na nové čočky, tak kruhové efekty zmizí, nebo je mozek přestane vnímat? Až si mozek zvykne, tak i za šera uvidím již normálně, nebo pouze lépe?
Chci se především informovat o tom, jak dalece mi výměna čoček změní další život a pracovní činnost. Předem děkuji za reakci na můj dotaz. Pavel H.
BLANKA30  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 5 odpovědí
dobrý den. je to 16 měsíců, kdy jsem si zaplatila multifokální čočky. stejně jako jiným mi řekli, že uvidím hůř za šera, okolo světelných zdrojů se objeví kruhy. protože jsem před několika lety měla multifokální brýle, se kterými jsem neměla žádné problémmy, došla jsem k názoru, že to horší nebude. bylo. a o hodně horší. když jsem líčila své problémy, tak říkali, že se to usadí. potom vymysleli další variantu, že se můj mozek nedokážže s novou situací vyrovnat. takže suma sumárum. šero je i v prravé poledne, pokud nesvítí slunce. kruhy okolo zdroje světla jsem nazvala prskavky a brala je jako vánoce po celý rok. do chvíle, kdy mne vezla snach a proti nám jela motorka.ty kruhy jsou tak velké, že mi zakryly motorkáře. k pochopení došlo až při 30ti metrové vzdáleníosti mezi námi. první rok byl děsný hlavně z toho důvodu, že při odchodu z očního jsem byla přesvědčena, že potřebuji hlavně psychiatra. takié je dobrý vtip při čtení písmen na svítícím panelu. je mi 63 let. vím, jak písmena vypadají a proto je z 80% odhadnu. neznamená to ovšem, že vidím a jsem schopna číst. čtení a ruční práce jsem schopna dělat krátkou dobu, pokud mám 15 cm od hlavy 100w žárovku. jak řekl pan primář, ve svých letech už si nepotřebýuji nic zašívat. když mne můj oční obvodní lékař poslal na laser, dostala jsem další vtipnou odpověď. laser nepotřebuji, pan doktor mi ho napsal, abych se sklidnila. při poslední návštěvě u pana primáře, když jsem se ptala, proč na jedno oko vidím, pokud se to tak dá nazvat, dobře na blízko ale druhé oko vidí pouze na dálku. vysvětlil mi, že čočku vypočítává vlastně počítač a stejně jako při zhoršeném napětí kolísá obraz televize, tak i tento počítač může při kolísání proudu vyrobit čočku horší kvality. k tomu všemu jsem přečetla kvantum stejných problémů od lidí, kteří si tyto čočky nechali dát. proto jsem si koupila silnější stolní lampu, při práci na počítači nastavuji zvětšení na 200% a hlavně jsem pochopila, že to mohlo skončit ještě hůř. netvrdím, že všichni lidé s implantovanými čočkami mají problémy. ale vědět to, co vím dnes, nenechala bych si multifokální čočky za celoživotní úspory dát. rozhodnutí je ovšem na vás. blanka

Reakce na BLANKA30

Jarmila  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 6 odpovědí
Právě jsem Vám napsala své velmi nepříjemné zkušenosti s těmito čočkami. Zatím se ale, ač správně odeslán, neobjevil. Ještě chvíli počkám, možná se to objeví až posléze. Zatím doporučuji velké velké zvažování, podruhé bych se rozhodla jinak!!! M.H.

Reakce na Jarmila

pavel59  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
  • 1 Like
Ahoj Blanko,
děkuji za Vaší reakci, která mne moc nepotěšila. Za prvé, že máte takové problémy, které popisujete a za druhé, že jste mne nahlodala v mém rozhodnutí pro implantaci. Nyní nevím, jak se rozhodnout, ale ještě jednou děkuji.
prosím_smazat_tento_profil_a_jeho_příspěvky_děkuji  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 27 odpovědí
Ale to by snad neměl být problém tu nitrooční čočku nechat reoperovat jako reklamaci samozřejmě zdarma ne?
Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice  |  Basic member  |  Teplice
  • 35 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

explantace multifokální čočky je až posledním krokem, je duležité si prečíst informovaný souhlas pacienta , který ste musel pred operaci podepast, v kterem se určite uvádějí i případné komplikace spojene s implantaci MIOL. Doporučuji se obrátit na pracovište, které výkon provádělo a domluvit se na dalším postupu.

S pozdravem,

MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D., FEBO

Reakce na prosím_smazat_tento_profil_a_jeho_příspěvky_děkuji

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den pane Petře,
explantace čočky je náročnější zákrok než její implantace a s tím se pojí specifická rizika zákroku (např. uvolnění závěsného aparátu, nutnější je větší paracentéza a s tím souvisí vznik astigmatismu atd.) a do oka se musí implantovat jiná čočka. V opačném případě vznikne dioptrická vada okolo 12D. Pokud multifokální čočka opravdu způsobuje nepřekonatelné problémy, tak se opravdu implantuje standardní jednoohnisková IOL, ale tím pádem již budou třeba brýle na střední vzdálenost i na blízko.
A proč původní pracoviště...mají nejvíce informací o předoperačním stavu a kdyby se provádělo zmíněné krajní řešení, tak jsou pro správnou kalkulaci vhodná původní měření. Netvrdím, že si pochybující pacient nemá zajít na konziliární vyšetření na jiné pracoviště, ale v první řadě by problémy měly být řešeny u Vašeho operatéra.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
prosím_smazat_tento_profil_a_jeho_příspěvky_děkuji  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 27 odpovědí
Dobrý den,

a není to spíše problém, že to třeba ono pracoviště "neumí"?

https://www.youtube.com/watch?v=q9tH1PrI5v0
Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice  |  Basic member  |  Teplice
  • 35 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

tento názor nemám, ale explantace čočky je opravdu až posledním řešením.
Může dojít ke komplikacím, které jsou nevratné.

S pozdravem

MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D., FEBO

Reakce na Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice

Jarmila  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 6 odpovědí
Dobrý den. Nelze nereagovat. Sama mám velmi kvalitní multifokální čočky implantované víc než rok. VŘELE NEDOPORUČUJI!!!!
Měla jsem pár dioptrií +, pár - na každém oku a těšila se, jak bude báječné vidět na jakoukoli vzdálenost dobře. Teď svého rozhodnutí upřímně lituji. Když pominu neschopnost řídit bezpečně auto po setmění a to,že i,dřív mně milá obyčejná svíčka, mne mihotáním světla znervózňuje, když pominu i každovečerní bolest očí a rozdvojené vidění při únavě...rozhodně mě nikdo neupozornil, že třeba hrát tenis v brýlích je maličkost proti hře s voperovanými čočkami tohoto typu.Předmět (v tomto případě míček)totiž při pohybu stále mění,jak jinak, místo...a Vaše čočky budou tudíž stále "přepočítávat" zaostření!!!
Proto - věřte, příroda je mnohem chytřejší než naše vynálezy. Máte-li už v očích kataraktu, operaci se nevyhnete. (I tam stojí za úvahu, proč si spoustu očních lékařů nechává v takovém případě voperovat raděj čočky nemultifokální..) Do té doby vydržte a věřte - neriskujte, neriskujte, neriskujte!
Výhody? No - snad jen to, že mám zdarma veřejnou knihovnu..můj lékař mi totiž napsal po půl roce doporučení do zvukové knihovny. A zrakově postižení to mají zdarma. (...sem bych umístila "smajlíka", kdybzch věděla, jak..)

Reakce na Jarmila

vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Zdravím, já jsem po operaci necelý rok. Výše uvedené jevy tak dramaticky nepociťuji. Musím říct, že před operací jsem měla přibližně 8+ a 10+ dioptrií, takže jsem viděla opravdu špatně. Hrát tenis jsem stejně dobře nemohla, protože jsem ještě tupozraká (chybí 3D vidění)k tomu astigmatismus. Vzhledem k věku, už jsem neviděla ani na blízko, takže začala vznikat dokonce potřeba druhých brýlí. Podotýkám,že brýlové čočky na moji vadu byly opravdu drahý špás (vytáčeli mne reklamní poznámky typu, jak brýle sluší a jsou módním doplňkem...ano, když máte směšné 3 - 4 dioptrie. Ale při mém počtu byly oči jako tenisáky - přesně jako v jedné vtipné reklamě na mobilní telefony). Současný stav? Nevěřte moc řečem, jak najednou prozřete a vše bude úžasné a ještě krásnější. To je hloupost. Ale já rozhodně vidím minimálně stejně, spíše lépe než předtím. Určitě ne ideálně, potvrzuji směšnost vyšetření na čtecích tabulích, Pokud by tam byly jiné znaky než písmena, tak je výsledek mnohem horší...ale nejsem negramota...:-)na blízko v pohodě, ale třeba na manikúru si vezmu na oči staré brýle s asi 3+ (vše je krásně zvětšené. Taky vidění do dálky není perfektní (srovnávám s manželem, který má oči zdravé)ale opět: minimálně na stejné úrovni jako předtím s brýlemi.V noci? Světelné kruhy jsem měla i předtím, takže nic nového, oslnění se dá vydržet a zvyknout si (řidičák jsem si dělala až nyní, s novými čočkami a v noci vidí prostě všichni špatně, tak to je :). Závěr: pokud máte malou vadu (a já vady do 4 dioptrií opravdu považuji za malé a vady kolem 1 dioptrie ani dle mého názoru nejsou vady ale snaha prodat skla a obroučky...) tak bych na operaci nešla, za ty peníze si raději zajeďte na pěknou dovču, nebo kupte ojeté autíčko. Ale s velkou vadou, kdy vaše vidění je opravdu nekomfortní i s brýlemi...to bych operaci zvážila.
prosím_smazat_tento_profil_a_jeho_příspěvky_děkuji  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 27 odpovědí
Pro mou představu, do čeho bych šel... Můžete starburst/halos ohodnotit?

Jste na tom nějak takto, když potkáte na silnici auto? http://visionsimulations.com/index.php/starbursted-headlights

Tady zhodnotťě prosím jak jsou velké na škále 1-6: http://visionsimulations.com/index.php/communicating-starburst-size

A jsou to plné starburst nebo jen částečné
viz: http://visionsimulations.com/index.php/kinds-of-starbursts


Klinika hrůzy a vandalizmu Lexum na svých stránkách má tyto dva obrázky:

Mono IOL : http://www.lexum.cz/images/servicesdetail3.jpg

Multi IOL : http://www.lexum.cz/images/servicesdetail3-1.jpg

U mono vidíme, že vidíme rozmazaně na přístrojovu desku a Multi IOL vidíme nepatrná Halos a starbursts...

Sedí vám to s tím jak vidíte?
vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
No, pane jo....vy to teda prožíváte...:-)...mít z toho takové stresy, tak bych do operace nešla. Resp. zvažujte, jak velkou vadu máte a za co Vám to stojí. Jak říkám, pokud máte kolem 10 dioptrií, tak stejně nic pořádně nevidíte. Ani s brýlemi...protože dokorigovat brýlová skla, do toho ještě astigmatismus, + čočky musí být plastové (sklo jako těžítko při těchto dioptriích) ovšem ty plasty pak zase musí být tenčené...jelikož jsou obecně tlustější než sklo...no a do určitých rámků se pak musí přesně zaměřit a pokud se to nepovede, tak je ohnisko jinde a je to stejně na houby...a k tomu stejně nevidíte na čtení, protože kolem 43 roku je tady hold už vetchozrakost, takže na zastávce nepřečtete jízdní řád, o knize ani nemluvě, tudíž ani do dálky ani na blízko....tak Vám ve finále hallo efekt, jako jediné negativum, příjde jako sranda, která se dá vydržet.
Pokud vidíte s brýlemi dobře, tak bych operaci vůbec neřešila. Jinak na fotkách Luxumu kromě rozostřené palubovky nevidím rozdíl.
Co se týče http://visionsimulations.com/index.php/starbursted-headlights
tak určitě ne.
Co se týče škálového obrázku, tak na stupnici 1 - 4 něco mezi 1 - 2. Těžko soudit, já zase tak moc v noci nejezdila ( s čerstvým řidičákem...:)...prostě to jenom více oslňuje. Ale jak už jsem psala, já jsem ani dříve bez brýlí neviděla nikdy světlo jako bod, ale vždy jako kruh...

Reakce na vigi

Jarmila  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 6 odpovědí
No, já myslím, že raděj prožívat před než po. To někdo si řekne - proč nebýt trochu víc fatalista?!! A já myslím - pán dělá dobře! Je mnohem lépe všecko si zjistit a pak zvážit a rozhodnout se. Pán zjevně není žádný trouba, je mu jistě jasné. že na internetu najde v diskuzích víc těch, kteří jsou nespokojení. ti spokojení nemají důvod někoho varovat nebo, řekněme - předpřipravit,ohledně věcí, které mohou nastat..
Tak já myslím, že důkladně se informovat není žádná hysterie, je to zdravý rozum.

Reakce na Jarmila

vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Milá Jarmilo, nikdy bych si nikdy Petra nedovolila nazvat tak jako vy, nevím v jaké souvislosti Vás napadají slova o hysterii či fatalismu, hledáte mezi řádky něco, co tam rozhodně není. Čím to asi bude?Říká Vám něco symbol smajlíka?
Já rozhodně považuji za zásadní zjistit si před takovým to zákrokem co nejvíce informací! A buďte si jista, že jsem si je zjišťovala. Ale je třeba selektovat a brát hodnověrné zdroje.Pokud už uvažujete jenom v takových dimenzích, jako výše uvedené, pokud se řeší pouze hallo efekt, tak prostě k operaci není důvod! Já myslím, že se pro ni může rozhodnout jenom ten, kdo opravdu vidí špatně i s brýlemi, pro koho už brýle nejsou dostatečná kompenzační pomůcka. O tom celou dobu mluvím!
Navíc odkazy na vizuální simulaci o ničem nevypovídají. Najděte si svoji vadu a podívejte se, jestli opravdu simulace odpovídá...je to asi tak reálné, jako simulátory na gamestation.
A pro pana Petra, který určitě není tím, čím jste jej nazvala vy:
Velmi zajímavý článek
http://www.meditec.zeiss.com/C125679E00525939/ContainerTitel/ATLISAtri839MP/$File/supplement_lisatri839mp.pdf
+ další odkzay
http://bmctoday.net/crstoday/2013/
http://www.journals.elsevier.com/journal-of-cataract-and-refractive-surgery/
televizor  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Ja som bol na operácii šošoviek Lentis mplus v januári 2013. Musel som voliť túto variantu šošoviek, i keď nie je tak odporúčaná lekármi, lebo moja rohovka? nemala potrebnú hrúbku pre iný model.
Moja lekárka ma mierne odhovárala, aby som vzhľadom k môjmu veku (35) ešte pár rokov počkal, no môj zrak sa zhoršoval každých pár rokov a už som mal +7,5 dioptrii a astigmatizmus. Prognóza bola, že dioptrie s vekom budú len narastať a chcel som to zastaviť.
Prvé dni po operácii som bol pokojný, keďže som si bol vedomý, že si mozog musí zvyknúť. Ale ako sa mi končila po 5 týždňoch PN a videnie sa radikáne nelepšilo, obával som sa návratu do práce, keďže pracujem s metrom a kontrolujem kvalitu opracovania. Skutočne boli prvé dni náročné, než som si ako-tak zvykol. So zhoršujúcou sa intenzitou osvetlenia sa rozmazávajú detaily. Priblíženie predmetu k očiam pre zväčšenie detailov už nemôžem použiť, lebo pevná ohnisková vzdialenosť je optimálna na 30 cm a čím viac sa predmet od nej vzďaľuje, tým sa stáva rozmazanejší. Keď čítam a písmená sú mierne neostré, pomáha mi, keď mierne prižmúrim viečka.
Tiež moje prvé skúsenosti s jazdou za šera a za tmy boli rozpačité. Mal som pocit, že moja schopnosť videnia bola na hranici bezpečnosti. Asi ako šoférovať za tmy pri silnom daždi. Ale už sa to zlepšilo natoľko, že za tmy pri pouličnom osvetlení vidím mierne rozostrene, akoby po litri vína. Halos vidím v diaľke na úrovni 3-4. Ako sa približujem, tak sa zmenšuje. Starburst je na tej simulácii z môjho pohľadu prehnaný. Vidím toľko hviezd, koľko svetlometov. Ale pri jazde oproti neviem bezpečne odhadnúť rýchlosť a či je auto vzdialené kilometer alebo len 500 metrov. Dá sa mi to určiť až keď je auto cca 50 metrov a hviezdy sa zmenšili natoľko, že sú menšie ako obrysy auta. Dopravné značenie a smerové tabule vidím dobre za každého počasia.
Pri pohľade z vnútra tmavšej miestnosti proti dennému svetlu z dverí či okien, majú vzdialené predmety duchov. Aj pri sledovaní TV, pri tamvých scénach majú svetlejšie objekty alebo pri jasnom pozadí scény tmavé predmety, duchov. Čím je obrazovka voči okoliu kontrastnejšia, tým sú duchovia väčší, takže si musím miestnosť prisvecovať. HD programy si tak už nevychutnám.
Ako plynie čas, môj mozog vytesňuje najväčšie nedokonalosti videnia, takže si ich pri bežnom fungovaní takmer nevšímam.
Osobne neodporúčam túto operáciu len pre kozmetické zbavenie sa okuliarov s malými dioptriami, ak k tomu nevedú aj iné zdravotné ťažkosti. Je to voľba medzi zlým a zlým.

Reakce na televizor

vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Zdravím Vás na Slovensko a jsem ráda, že je zde další téměř shodný názor.
Souhlasím naprosto se závěrem příspěvku (co se týče vnímání jednotlivých problému, to je věc velmi individuální, nelze ji generalizovat), jenom - ale opět pouze z mého subjektivního pohledu - to není volba mezi zlým a zlým, ale zlým a trochu lepším. A ještě si dovolím poznámku k problémům při řízení auta. Velmi se mi osvědčují brýle pro řidiče (polarizační, samozabarvovací, mají i antireflex). Značku psát nebudu, abych nedělala reklamu, ale ta investice ( vzhledem k tomu, kolik jsem běžně musela dát za brýle) je směšná.
prosím_smazat_tento_profil_a_jeho_příspěvky_děkuji  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 27 odpovědí
No to záleží v jakých diskusích hledáte. Je třeba vygůglit ty správné diskuse...

Za mne musím říct, že jsem žil v pojmu, že není problém xchange multiIOL za monoIOL případně za synchrony dual optic acommodating IOL nebo já nevím jaké super extra IOL... :-O A najednou se dozvídám, že to nejde... :-( Že se mne tady snaží někdo "varovat" :-O

Raději se budu řídít svým chorým rozumem a nedám nic na nespokojence a neinformované názory v internetových diskusích! :-D
Jarmila  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 6 odpovědí
Moc jsem nepochopila, co je mi tu vyčítáno a nikoho jsem nechtěla urazit. Pokud se tak nedopatřením stalo, mrzí mě to..Na tom opravdu nemám zájem. Poučení pro mě: od teď se pokusím ovládnout se a do této diskuze nepřispívat. Mějte se všichni moc hezky.
A všem, kteří máte před operací, přeji bezproblémové uzdravení
prosím_smazat_tento_profil_a_jeho_příspěvky_děkuji  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 27 odpovědí
Paní/slečně Jarmile paní/slečno vigi spílat nemusíte... Měl bych tedy ještě dotaz, Vám tedy namontovali do očí dual do jednoho a tu trifocal LISU ? Nebo něco jiného? A na kolik ten špás přišel...
vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Ach jo, nikomu nespílám, snažila jsem se pomoc. Z celého dlouhého příspěvku jsou však v centru pozornosti zcela irelevantní, z kontextu vytažené a ještě překroucené části. Prostě klasické "zasvěcené" fórum.
Takže škoda mého času.
Petře, pro mne to nebyl špás a nějaká "montáž" v servise. Je to přece OKO, jeden z nedokonalejších a nejpreciznější orgánů. Tam nemůžete měnit jednu čočku za druhou, jako nevyhovující součástku v autě. Evidentně je zůstala nepochopena stěžejní část mých příspěvků. Já jsem opravdu, ale OPRAVDU viděla předtím špatně. Jestliže brýle dokáží spolehlivě korigovat Vaši oční vadu a navíc je Váš přístup k operaci tak veskrze negativní, tak nechápu, proč se tím vůbec zabýváte.
prosím_smazat_tento_profil_a_jeho_příspěvky_děkuji  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 27 odpovědí
Irelevantní z kontextu vytažené jsou pouze z Vašeho úhlu pohledu... každého přeci zajímá něco jiného...

S tím nejdokonalejším a nejpreciznějším orgánem to nemyslíte vážně :D Podívejte se jak je to "blbě" navržené a jak to mizerně funguje -- jak jste se konečně přesvědčila na vlastní oči.
rena  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
  • 4 Likes
Jsem 2 roky po operaci multifokálních čoček.Půl roku mi trvalo, než jsem si na nové čočky zvykla, mlhavé vidění, špatné vidění za šera,kruhy kolem světel, točení hlavy,měsíc pálení a řezání očí .Bylo mi řečeno, že halo efekty a glare zmizí - nic nezmizelo, jen si Vy na tyto jevy po čase zvyknete.Někomu to trvá méně, někomu déle.Já jsem byla nešťastná, že jsem tuto operaci podstoupila, ale za půl roku jsem si na nové oči zvykla a rozhodně musím říct, že jsem ráda, že jsem se brýlí zbavila. Mít 5 dioptrií na blízko a 4 na dálku není žádná sláva.Nosit stále sebou 2 brýle , nepoznávat už bez brýlí lidi, když Vás pozdraví, navíc 1 oko mám tupozraké, takže na něj vidím hůř i teď, ale přečtu i úplně malá písmena.Mým příspěvkem se přidávám k paní VIGI, že operaci by měl podstoupit ten, kdo má hodně dioptrií a ten, kdo má jen slabé brýle by si to měl rozmyslet, jestli má tuto operaci postoupit.

Reakce na rena

vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Díky Reno, Vaše zkušenost a zhodnocení naprosto přesně odpovídá i mým pocitům a zkušenostem.
vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Blbě navržené? Mizerně funguje? To snad vy nemůžete myslet vážně...

Reakce na vigi

Pavel
Pavel  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den všem. Pročetl jsem si všechny příspěvky v diskuzi a nebudu je nijak komentovat, tak jak to činili někteří. Napíšu Vám svůj oční příběh. Je mi 53 let a můj zrak se v minulém roce citelně zhoršil. Na levém oku -9,5 D na pravém - 10 D. Tedy poměrné špatné vidění s brýlemi a když jsem je sundal, třeba v koupelně měl jsem potíže ještě větší. V zoufalství a strachu, že se bude zrak ještě více zhoršovat, začal jsem se zabývat operací nitroočních multifokálních čoček. Co já jsem pročetl webových stránek, odborných článků i zahraničních, zvažoval jsem kde co, navštívil jsem dvě renomované kliniky, kde se však zalekli, že jsem pře 2 lety měl úraz na pravém oku a odchlípla se mi sítnice. Řekli, že mají strach, aby se to neopakovalo při samotné operaci a na rovinu mi řekli, že netouží po tom, abych je následně žaloval. Že se to u několika pacientů stalo, kteří na operaci trvali, ikdyž byli jasně upozornění, že stav jejich očí operaci moc nepřeje.
Nakonec jsem se vydal do obyčejné okresní nemocnice v Kyjově, kde primář také váhal, ale nakonec souhlasil. Řekl mi však, že si nemohu vybrat libovolnou čočku, ale že oni používají výhradně čočky Alcon Acrysof Restor 3D. Tak jsem znovu pátral po internetu a různých fórech a zjistil jsem, že tyto čočky jsou opravdu špičkové a je s nimi velká spokojenost. Výborně potlačují efekty jako Hallo a gláre, mají UV filtr i filtr proti modré složce UV záření, která poškozuje sítnici atd. A tak jsem na operaci minulé léto šel, příčemž jsem si byl vědom, že statistiky říkají, že spokojenost pacientů po operaci je 80%. Modli jsem se, abych do této skupiny patřil. A jak to dopadlo? Teď po 6 měsících mohu řict, že vidím skvěle do dálky, zivot bez brýlí a s ostrým viděním mě nadchnul. V noci se mi řídí skvěle, nežádoucí světelné efekty nepozoruji. Pokud se týká vidění na krátkou vzdálenost (čtení atd.), hraje obrovskou roli, jaké světelné podmínky při tom jsou. Podobně je to i s prací s počítačem, která mě provází denně několik hodim Pokud je světla dostatek, čtu a pracuji s drobnými předměty v pohodě, pokud se intenzita osvětlení sníží, tak je to dost citelný problém. Ale údajně s časem i tento problém se bude zlepšovat. Žije se mi mnohem lépe a všem bych upřímně a ze srdce moc přál, aby i oni takového zlepšení kvality života bez brýlí dosáhli.
S pozdravem
Pavel
Jana  |  návštěvník  |  Baden-Württemberg
  • 1 odpovědí
  • 1 Like
čeká mě operace šedého zákalu a rozhoduji se mezi čočkou multifokální, trifokální a po přečtení příspěvků mě přechází chuť na obě. Není hlavně důležité správné vyměření oka pro čočku aby se operace povedla bez následujících vedlejších negativ? Proč zde není více pozitivních příspěvků? Proč zde neodpovídají odborníci na uvedená negativa, nebo jsou kritiky oprávněné? díky Jana
vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Zdravím Jano, nemyslím si, že je převaha negativních. Pokud se pozorně podíváte. A zásah do očí a následná kvalita vidění není jen otázkou čočky samotné, ale dalšího zpracování mozku. Sama určitě víte, že oko je jenom část celého složitého procesu vidění.
A případné hallo efekty atd ? Dle mého názoru jsou vysoce subjektivní záležitost. I bolest vnímá každý jinak, někdo šílí, když jde na odběr krve a někdo nemrkne při náročném zákroku.
Každopádně je to tak trochu krok do neznáma a musíte zvážit všechna pro i proti jednotlivých typů čoček. A ty jsou daná jednoznačně.
Co se týče odborných rad na těchto stránkách doporučuji přistupovat velmi selektivně.
pavel59  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
  • 1 Like
Zdravím všechny diskutující. Před dvěma měsící jsem byl v podobné situaci, jako paní Jana. Neměl jsem šedý zákal, pouze vetchozrakost. Na dálku 1,5 a na blízko 3,5. Brýle mi vadily při práci a otravovalo mne neustále myslet na to, že vždy musím mít brýle při ruce, abych si mohl přečíst případný text. Hledal jsem kde se dalo nějaké informace o čočkách. Výhody a nevýhody, atd. Lidé bez vady a lidé, kterým brýle nevadí mi říkali, abych do toho nešel. Oči mám pouze jedny a když se to nepovede, tak co potom. Dále tu byli lidé, kteří byli spokojeni. Je pravdou, že kladných článků jsem četl méně než záporných. Dnes už vím, že to je tím, že spokojený člověk se už nenamáhá brouzdat po internetu a reagovat na různé články. Prostě je spokojen a zabývá se už jinou činností. Tak, jako jsem to až do teďka dělal já. Nyní jsem si řekl, že se s Vámi podělím o svou radost. Na operaci jsem byl 7.března 2013 v Teplicích u MUDr Mojžíše. Po prohlídce mi byli doporučeny trifokální čočky viz citace článku:
SVĚTOVOU NOVINKOU v oftalmologii je první čočka na světě, která řeší všechny tři vzdálenosti, blízko, střední vzdálenost a vidění do dálky- trifokální multifokální asférická čočka AT LISA 839MP, navíc je předsložená v zavaděči.
Hledání jiných čoček mne už unavovalo a tak jsem začal vycházet z toho co špatného mi to má přinést a co dobrého. Věděl jsem, že u zdrojů světla budou kruhy. Řikal jsem si, že budu koukat hlavně přes den a v noci budu spát, tak mi to tolik nevadí. Dále jsem četl, že někomu vadí řezání ve víčku a jiné negativní pocity. Protože už před operací jsem měl tzv, suché oči a tyto pocity jsem tudíž znal, tak jsem si řekl, že to možná horší nebude. Potom mi bylo řečeno, že za šera špatně uvidím a budu si muset přisvítit atd. Tyto a jiné obavy jsou patrné z mého dotazu z 25.1.2013 pod návštěvníkem Pavel 59 na který mi odpověděla pouze Jarmila. A jaký je výsledek?
Vynikající a všem jen doporučuji.
Kruhy kolem světel? ANO, ale snažím se to nevnímat a celkem se mi to daří. Za šera nebo při špatné viditelnosti nemám vůbec žádné problémy. Přitom z tohoto jsem měl největší obavy, že nebudu moci dělat pod autem a že při špatném světle špatně uvidím, což by mi vadilo při práci pod kapotou motoru. Tady bych řekl, že to je beze změn. Nepříjemné pocity v oku? Pouze v jednom cítím občas jakobych měl drobné smítko. Je to nepříjemné, ale dám si mastičku a někdy to je lepší. Jediné co vnímám jako špatné je skutečnost, že se mi při noční jízdě špatně odhaduje vzdálenost protijedoucího vozidla. Z bezpečnostních důvodů jsem tedy omezil noční předjíždění, nebo předjíždím, když je jiné vozidlo hodně daleko.
Pozitivní je skutečnost, že výborně vidím přes den, vše si bez problémů přečtu, nemusím hledat brýle a ty neustále nosit sebou. Když prší, nebo se potím, tak mi to nevadí jako dříve, když jsem měl mokrá skla a nic jsem neviděl. Nemusím si pořád čistit brýle. Jsem velmi spokojen. Jestli to je díky výrobci čoček, nebo díky MUDr Mojžíšovi nevím, spíše díky oběma jsem s výsledkem velmi spokojen. Opravdu všem doporučuji. Pozitiva převažují negativa a oooo tom to jéééé. Radovat se z dobrých věcí nééé.
Myslím si, že je důležitý výrobce čoček a OPERATÉR. Po tomto výběru pak už jen držet palce.
Na závěr snad jen to, že všem přeji takovou spokojenost, jakou prožívám já. Pavel
MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 111 odpovědí
  • 45 Likes
Dobrý den paní Jano,
při rozhodování, zda je pacient vhodný adept pro multifokální čočku jsou rozhodující tato kritéria: dioptrická vada, dále jak pacient chodí vykorigovaný (nejlepší adept je ten, který používá slabší nebo žádné brýle), povolání a zájmy (nevhodné pro pacienty požadující detailní rozlišování kontrastu - počítačoví grafici, kameramani) a v neposlední řadě i osobnost a očekávání pacienta. Nejvhodnější kandidát je pacient, který má požadavek pouze BÝT NEZÁVISLÝ na brýlích do dálky i blízka, nejmíň vhodný ten, který požaduje dokonalé vidění, ten bývá pravidelně zklamán. Na naší klinice bereme všechny tyto aspekty v úvahu a snažíme se pro každého pacienta vymyslet idividuální řešení, to znamená, mu případně mutifokální čočku i rozmluvit.
S pozdravem

Reakce na MUDr. Eva Jerhotová Ph.D.

Prim. MUDr. Martin Fučík  |  Premium member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 6 odpovědí
Mohu jen potvrdit, ze nejdulezitejsi je spravna indikace multifokalni cocky. cocek je t.c. na trhu vetsi mnozstvi a tezko se da rici, ktera je nejlepsi, nebot zalezi na fyziologickych schopnostech opticko-nervoveho systemu pacienta, jak bude s novou situaci pracovat. preji hezky den

prim. MUDr. Martin Fucik, ocni klinika Pruhonice
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Jano,
jak uvedla již přispěvatelka Vigi, důvodem absence pozitivních reakcí je to, že spokojený klient necítí potřebu ventilovat to do světa a užívá si života...nebrouzdá po internetových diskuzích. Vyměření je důležité, ale stejně tak je tomu s přizpůsobením se nově nastalé situaci.
Nikdo nezastírá, že implantace víceohniskových čoček má i svá negativa, jež byla výše popsána (halo, eventuálně snížení kontrastu atd) a je na každém člověku, aby se zvážil přínos oproti možným předem popsaným jevům. I z tohoto důvodu je předoperačně nutný důkladný pohovor a poznání člověka. Protože ne každý jedinec je vhodný pro tento zákrok.
Tímto bych chtěl i poděkovat Pavlovi59 za podělení se o pozitivní zkušenost.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

vigi  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 15 odpovědí
Souhlasím s panem primářem (na jehož klinice jsem BTW byla operována já). Jenom ještě pro případné zájemce. Pavel59 je naprosto spokojen a nadšen po měsíci, někdy to trvá ale déle, než se mozek trochu srovná. Já jsem od začátku viděla perfektně na blízko a střední vzdálenost. Do dálky to bylo všelijaké. K "hallo" efektům, kterých se všichni bojí jsem se vyjádřila několikrát již dříve. Já je považuji za minimální problém, stejné kruhy jsem viděla i dříve, před operací,když jsem si sundala brýle. Možná, že některé čočky mají tyto efekty silnější, ale já mám čočky stejné, jako Pavel59 (jenom ne obě tri, protože v jednom oku byl navíc astigmatismus). I operatér je stejný...:-) Shrnuto: nyní, po necelém roce jsem spokojená, vidím lépe než před tím s brýlemi a hlavně doufám, že už to tak zůstane. Jak řekl pan primář, je na každém, aby sám zvážil přínosy a případná negativa. A zdravím do Pardubic jak pana primáře, tak i všechny hodné sestřičky.

Reakce na vigi

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Děkuji a sestřičkám pozdrav vyřídím :-)

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
BLANKA30  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 5 odpovědí
věřte, že kririka je víc než oprávněná. protože jsem měla multifokální brýle a bez problémů, rozhodla jsem se. pro multifokální čočky. vidím hůř než s šedýám zákalem. ano, u doktora při silné žárovce, nebo venku při plném stupni vidíte dobře.doktoři řeknou, že uvidíte hůř za šera. jenže šero pro vás bude při oblačnosti, nebo doma, pokud si nenasaqdíte čelovou baterku.až si začnete stěžov at, sdělí vám postupně: že váš mozek to neumí. potom řeknou, že to měří přístroje a mohlo dojít ke kolísání proudu. reoperaci vám neudělají a po roce a půl jsem to vzdala. byly to mé jediné úspory. mohla jsem si každý druhý rok koupit nové brýle, nebo jezdit 10 let k moři. také se dozvíte, že se může objevit druhotný šedý zákal pouzdra, a když vám dá váš lékař doporučení na laser, tak vám řeknou, že to nepotřebujete a že vám to doktor napsal, aby jste měla radost. budete mít pěkné deprese. pokud si necháte dát čočky na čteníé, budete potřebovat pouze brýle na dálku a uvidíte normálně. držím vám palce! blanka hylanová
stefi  |  návštěvník  |  Trnava
  • 1 odpovědí
už som bol objednaný na predoperačné vyšetrenie ,ale zrušil som to a znova som vyhodil 550 euro za nové okuliare
Alan  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Vážený Pavle, vidím, ž Vám pan doktor neodpověděl. Jsem 3 roky po této operaci. Mám nelevné čočky Zeiss a přesto mam zmíněné problémy. Také dělá velké problémy příliš kontrastní scéna - na 10 m v protisvětle vidím jen černou siluetu postavy a nepoznám tak ani známého. Při vysokém suchu mám v očích písek. Na řízení v šeru a na kružnice si za rok zvyknete. Čočky zkrátka natvrdo uberou na původní světelnosti min. -1 EV. Alan.
pavel59  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 5 odpovědí
  • 1 Like
Zdravím Alane. Máte pravdu, že mi žádný doktor odborník neodpověděl, ale vše mám vyřešeno. Velmi mne mrzí, že jste dopadl tak, jak popisujete.
Já jsem dopadl podstatně lépe. V březnu 2013 jsem do toho šel a dodnes toho nelituju. Mám trifokální čočky a operaci mi dělal Mudr Mojžíš. Nebyla to levná záležitost ale změnil se mi svět a to v tom nejlepším smyslu. V úterý jsem byl na kontrole a zrak mám ohodnocen na 120%. Bez problémů přečtu i velmi malá písmenka, svařuji, řídím a to dokonce i závodně, takže jsem velmi spokojen. Po operaci byli drobné problémy s nočním viděním, ale vše se postupně uklidnilo a nyní s viděním nemám sebemenší problém. Občas se stane, že se ráno probudím s nesnesitelným řezáním v oku, ale to nemá zřejmě nic společného s operací. Je to syndrom suchého oka, který řeším kapáním umělých slz. Za nějaký čas to přestanu dělat a do cca měsíce až dvou se to objeví znovu. Pak si stačí nakapat a do večera je vše v pořádku.
Jak jsem ale již psal. S operací jsem velmi spokojen a po mé spokojenosti to absolvovala i má žena a kamarádi a všichni jsou spokojeni a nikdo toho nelituje.
S pozdravem Pavel

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Na vaší klinice jsem byl velmi spokojen s profesionálním a lidským přístupem celého kolektivu a zvláštní poděkování patří paní doc. Mudr. Šárce Skorkovské, která mně provedla samotný zákrok rychle a bezbolestně. Z výsled... Více 

1 Like  
hudebnik1 6.11.2017
Spokojený/á

Byl jsem velice spokojen s celým personálem, jsou všichni příjemní a ochotní, mohu jenom doporučit, nebudete litovat. Pan doktor Lubomír Továrek má zlaté ruce. Operace levého oka, ve kterém mi byla provedena výměna lidsk... Více 

1 Like   21 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí