Notice: Undefined index: show_discussions in /data/www/medved/application/widgets/DiscussionsRelatedBottomWidget.php on line 44
Diabetes a oči, poruchy zraku u cukrovky, diabetická retinopatie

Diabetes a oči, poruchy zraku u cukrovky, diabetická retinopatie

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné onemocnění, které má důsledky pro řadu orgánů lidského těla. Jedním z nich jsou i oči. Diabetické důsledky pro zrak mohou být velmi závažné a v krajním případě končí ztrátou zraku. Čím diabetici trpí?

U cukrovky dochází ke kolísání hladiny krevního cukru, které může způsobovat zhoršení zraku. Nastupuje rozmazané vidění, pokud je oko krátkozraké, dochází k přechodnému zhoršení této refrakční vady nebo k jejímu vzniku. Pokud hladina cukru stoupne, roste také koncentrace sorbitolu a dalších metabolitů, které vyvolávají otok a zakalení čočky.

Závažnějším onemocněním sítnice je tzv. diabetická retinopatie. V první fázi se prakticky neprojevuje, a tak hrozí nebezpečí, že nemoc bude podceněna. Každý člověk, který trpí cukrovkou by proto měl jednou ročně podstoupit oční vyšetření, aby se rozvoj tohoto onemocnění zachytilo včas a odvrátilo tak trvalé postižení zraku. Nejdůležitějším prostředkem, jak rozvoji diabetické retinopatie zabránit nebo její rozvoj alespoň maximálně oddálit, je udržení hladiny krevního cukru v mezích normy, tedy diabetes kompenzovat.

Stadia diabetické retinopatie

Diabetická retinopatie probíhá v několika fázích. První stádium (neproliferativní) se projevuje rozšířením žil a vlásečnic sítnice. Vznikají drobná ložiska krvácení, výpotku a sítnice je prosáklá. Vzniká otok žluté skvrny sítnice, tzv. makulární edém. Ten způsobuje rozmazané vidění.

Velmi závažným stavem je nedostatečné prokrvení zrakového nervu, které může způsobit trvalé poškození nebo ztrátu zraku. K diagnostice a zjištění stavu sítnice se provádí vyšetření očního pozadí, měření nitroočního tlaku a angiografické vyšetření, které za pomoci kontrastní látky aplikované do krevního oběhu zobrazí cévní systém sítnice. Díky tomuto vyšetření je možné identifikovat místo na sítnici, kde dochází k úniku tekutin. Ten může být zastaven pomocí laserového zákroku.

Dalším stádiem onemocnění je tzv. proliferativní fáze. Pokud opravdu dochází k nedostatečnému prokrvení sítnice (ischemii), v místě nedokrvení vzniká působením některých látek abnormální růst nových cév. Ty jsou velmi křehké, praskají a dochází k dalšímu krvácení. Tento proces se nazývá neurovaskularizace. Ten postupně zasahuje i sklivec a vzniká zajizvení. Řešení tohoto velmi závažného problému nabízí laserová fotokoagulace. Také zajizvenou tkáň sklivce lze odstranit za pomoci laseru nebo klasickou chirurgickou cestou. Komplikací, v kterou může diabetická retinopatie vyústit, je odchlípení sítnice. Potom je na místě vyplnění prostoru pro sklivec vzduchem nebo jiným plynem, který sítnici přitlačí zpět na místo.

Postižením zrakového nervu v důsledku diabetu dochází k rozvoji dvojitého vidění. Vyvolává je nerovnoměrná koordinace pohybu očních bulbů. U diabetiků se také daleko častěji rozvíjí zelený nebo šedý zákal a ateroskleróza. Základní prevence rozvoje diabetické retinopatie a přidružených chorob spočívá v co možná nejlepší kompenzaci cukrovky jak pomocí dietních opatření, tak i léků.

Publikováno: 19.11.2008