Ječné zrno, vlčí zrno

Řada lidí ví, že v případě obou onemocnění se jedná o chorobu očního víčka. Jaký je však rozdíl mezi ječným a vlčím zrnem? Co obnáší jejich léčba?

Žlázky očního víčka se mohou ucpat a následně zanítit. Pokud se zanítí povrchové žlázky, které jsou umístěny na okraji víčka, pak se jedná o hordeolum, nebo-li ječné zrno. Při ucpání a zanícení hlubokých mazových žlázek dochází ke vzniku vlčího zrna (chalazion). U pacientů s chronickými záněty víček není výjimkou výskyt několika zrn současně.

Příčina vzniku ječného a vlčího zrna

Dispozici ke vzniku ječného nebo vlčího zrna mají obvykle lidé s mastnou pokožkou. Jejich vznik mohou také vyprovokovat hormonální a imunologické poruchy. Svůj podíl má také namáhání očí u počítače, používání nevhodných brýlí, práce v pološeru a nedostatečné mrkání.

Příznaky ječného a vlčího zrna

Prvními příznakem ječného zrna bývá otok víčka a jeho bolestivost. V průběhu dvou dnů se vytvoří na okraji víčka zarudlé místo skrývající dutinku vyplněnou hnisem. Jeho průběh je většinou rychlý. Po několika dnech obvykle samovolně praskne a zhojí se i bez léčby.

Vlčí zrno mívá pomalejší průběh a je více bolestivý. Víčko je výrazně oteklé a zarudlé. V další fázi se zánět ohraničuje a víčko se zklidní. Pod jeho kůží však zůstává tuhá bulka o velikosti několika milimetrů. Z vnitřní strany víčka vypadá vlčí zrno jako bělavá žlázka s okolním zarudnutím.

V některých případech může ječné nebo vlčí zrno zhoršovat vidění, protože vzniklá bulka tlačí na oko. Obvykle pomůže několikrát zamrkat a vidění se na chvíli zlepší. Jakmile začne zánět ustupovat, zmizí i tento problém.

Diagnostika a léčba ječného a vlčího zrna

Diagnostika ječného nebo vlčího zrna není nijak obtížná. Obě onemocnění lze poznat na první pohled. Lidé, kteří mají s ječným zrnem zkušenost, lékaře obvykle nevyhledávají a s problémem si poradí sami. Pokud se však onemocnění vyskytne poprvé nebo se objeví další nejasné příznaky, je lépe očního lékaře navštívit. Ten pravděpodobně provede everzi víčka (tedy jeho obrácení naruby), aby se ujistil o své diagnóze.

Léčba ječného zrna většinou není nutná, jeho průběh lze urychlit přikládáním teplých obkladů, které způsobí, že zrno rychleji uzraje a praskne.

V případě vlčího zrna, kdy se bulka teprve tvoří, bývají podávány oční masti s obsahem antibiotik a kortikosteroidů, které zmírní zánět. V další fázi dochází buď ke vstřebání bulky, nebo k přechodu do chronického stádia, kdy je bulka sice hmatná, ale nebolestivá. V takovém případě je třeba ji chirurgicky odstranit. Tento zákrok se provádí ambulantně v místním znecitlivění oka, při kterém se celá zanícená žlázka vyřízne.

Zákrok pacienta většinou na dlouho neomezí, obvykle již druhý den může vykonávat běžnou činnost.

Pokud se problémy zhoršují a přetrvávají více dní nebo se objeví zvýšená teplota, vždy je nutné vyhledat očního lékaře. Ten vyloučí jiné onemocnění jako je například zánět slzné žlázy nebo slzného vaku.

Pokud se ječné nebo vlčí zrno objeví jednou, není nutná další prevence. Je-li jejich výskyt opakovaný a mnohočetný, je na místě věnovat očním víčkům zvýšenou pozornost a provádět jejich hygienu. Ta pomáhá alespoň částečně frekvenci výskytu onemocnění snížit.

(redakce)

Publikováno: 10.11.2008