Lepší zrak se dá koupit. Za co je dobré připlatit?

Autor:

Moderní medicína dokáže zázraky. Výjimkou není ani oftalmologie - díky kvalitním umělým nitroočním čočkám mohou pacienti vidět zase jako zamlada, nebo ještě líp. Ovšem pozor: není čočka jako čočka a za dokonalý zrak si musí zájemci připlatit. Podle statistik jsou Češi v tomto ohledu trochu zdrženliví, nicméně se postupně učí do svého zdraví investovat.

Jsou tři druhy operací, při kterých oční chirurgové vyměňují přirozenou oční čočku za čočku umělou:

  • metoda RLE – Refractive Lens Exchange - výměna nitrooční čočky za účelem odstranění dioptrií
  • metoda PRELEX – Presbyopic Lens Exchange – výměna nitrooční čočky za účelem léčby vetchozrakosti, neboli presbyopie, tj. neschopnosti přirozené oční čočky zaostřit na čtecí vzdálenost po 40. roku života.
  • operace šedého zákalu - jednoznačně nejčastější důvod pro výměnu nitrooční čočky.

"V roce 2015 bylo v České republice provedeno více než sto tisíc operací šedého zákalu neboli katarakty. To je prakticky desetinásobek oproti roku 1988," říká docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno, a dodává: "Populace stárne a šedého zákalu se tak dožívá stále více lidí. Mezi lidmi staršími 65 let má kataraktu každý druhý. Dobrou zprávou ale je, že dnes je výměna oční čočky již naprosto rutinní, zcela bezpečnou a bezbolestnou záležitostí. Drtivá většina těchto zákroků je prováděna ambulantně."

IMG 6000w

Ještě před dvaceti lety bylo podle České společnosti refrakční a kataraktové chirurgie ambulantních operací šedého zákalu pouze 11 %. V ostatních případech museli být pacienti hospitalizováni i několik dní.

Jak se dnes operuje?

Více než 98 % implantací umělých nitroočních čoček se dnes provádí takzvanou fakoemulzifikací, kdy oční chirurg ultrazvukem rozmělní přirozenou oční čočku a podtlakovou pumpou ji z oka odsaje. Pomocí speciálního injektoru pak do oka vloží stočenou umělou čočku, která se následně v oku rozvine. To vše probíhá skrz 2 - 3mm drobný řez, který chirurg vytvoří pomocí skalpelu. Právě tento typ zákroku hradí zdravotní pojišťovny.

IMPLANTACE ČOČKY
implantace cocky1 Implantace cocky2

Moderní oční kliniky nabízejí také operace asistovanou femtosekundovým laserem LenSx. V takovém případě je skalpel plně nahrazen laserovým paprskem. "Použití laseru vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha, a dodává: "Podle výzkumů je laser až 10x přesnější než člověk.“ Za tuto šetrnější metodu si pacient připlatí kolem 15 tisíc korun.

Jakou čočku zvolit?

Volbou metody vše teprve začíná. Dalším důležitým rozhodnutím je, jakou nitrooční čočku si nechá pacient implantovat. Nabízí se několik možností:

      • Monofokální čočky – zlepšují vidění na jednu vzdálenost – buď na blízko, nebo do dálky. Pacient si tedy zvolí, zda chce po operaci vidět bez brýlí na čtení nebo do dálky. Vidění na druhou vzdálenost bude nadále korigovat brýlemi. Operaci šedého zákalu s implantací monofokálních sférických čoček u nás plně hradí zdravotní pojišťovny. Toto řešení bez doplatku volí asi 30 % pacientů.

        Pokud si ovšem pacient připlatí 3 a půl tisíce korun za jedno oko, může si pořídit monofokální čočky s asférickou úpravou. Ty rovněž korigují dioptrie na jednu vzdálenost, ale navíc zlepšují vidění za špatných světelných podmínek – tedy za šera či třeba v mlze.

        Za příplatek přibližně 8 tisíc korun jsou k dispozici monofokální čočky torické, které navíc odstraňují astigmatismus.

        Monofokální nitrooční čočky u nás patří mezi nejčastěji volený typ čoček, právě díky jejich relativně nízké ceně. Implantují se až v 93 % operací šedého zákalu.

VIDĚNÍ BEZ OMEZENÍ
MF cocka 1 MF cocka 2
Základní vidění (s monofokální čočkou) Vidění bez omezení (s multifokální čočkou)
      • Bifokální čočky – patří do skupiny takzvaných multifokálních čoček, které zlepšují vidění na více vzdáleností. S bifokální čočkou uvidíte lépe na dvě ohniskové vzdálenosti - na čtení i do dálky. Asférická úprava pro lepší vidění za zhoršených světelných podmínek je zde samozřejmostí.
KVALITNÍ VIDĚNÍ ZA MLHY A ŠERA
Asfericka cocka 1 Asfericka cocka 2
Základní vidění (se sférickou čočkou) Kvalitní vidění za mlhy a šery (s asférickou čočkou)
      • Trifokální čočky – jsou to nejlepší, co moderní oftalmologie nabízí. Oproti bifokálním čočkám navíc korigují i vidění na střední vzdálenost, tedy na obrazovku počítače. V případě bifokálních a trifokálních čoček se doplatky pohybují kolem 20 a 30 tisíci korun za oko. Tyto čočky se implantují zhruba při 3 % operací šedého zákalu.
VIDĚNÍ BEZ ASTIGMATISMU
Toricka cocka 1 Toricka cocka 2
Vidění s astigmatismem
bez korekce
Vidění s torickou čočkou korigující astigmatismus

Tyto čočky se implantují zhruba při 3 % operací šedého zákalu. Podle primářky NeoVize, Doc. Šárky Skorkovské, která se operacím katarakty věnuje již více než 20 let, si v poslední době Češi více a více uvědomují, že zrak a zdraví obecně je to poslední, na čem by měli šetřit. "Čím dál více pacientů se chce během jedné operace zbavit šedého zákalu i závislosti na brýlích. Nechtějí už ztrácet čas neustálým střídáním brýlí do dálky, na čtení a na počítač. Spousta našich pacientů žije i ve vyšším věku stále aktivním životem: cestují, sportují, čtou, luští křížovky, pracují na počítači – a po operaci chtějí fungovat bez brýlí,“ uzavírá primářka Skorkovská.

Publikováno: 22.6.2016

Doktor ve Vašem okolí