Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Lyžování bez brýlí a čoček? Víme, jak na to

Lyžování bez brýlí a čoček? Víme, jak na to

Autor:

Při zimních sportech je samotné nošení dioptrických brýlí i péče o ně problematická. Dioptrické brýle se zamlží vždy v nejnevhodnější okamžik – při vstupu do restaurace, apré ski baru, při dosednutí do zahřáté kabinky, nebo prostě po náročném sjezdu. A co teprve při pádu! Sice nejsou zamlžené, ale plné sněhu - pokud je ovšem v tom prašanu vůbec najdete. Navíc očím samotným a nejbližšímu okolí očí hrozí při pádu nebezpečné úrazy v podobě poškození rohovky oka či dokonce průniku cizího tělesa do oka, což může způsobit i ztrátu zraku.

Ne každý „brejlovec“ snáší kontaktní čočky. Takže na svah s brýlemi prostě musí. Musí je „dostat“ pod lyžařské, což není vůbec jednoduché, ani pohodlné. Když svítí sluníčko, tak je nutné sbalit jednoduše dvoje. A ani lyžařské s vnitřními dioptrickými nejsou optimální – jakmile je sundáte, tak opět nevidíte. Takže je potřeba stejně mít v kapse ty „svoje“.

neovize lyzari

Ale ani kontaktní čočky vše neřeší. Při celodenním nošení v mrazu a často i větru mohou kontaktní čočky nepříjemně oko dráždit. Leckterý sportovec je překvapený, proč jej čočky tak „řežou“, když normálně je celý den snáší. Vysvětlení je jednoduché – při mrazu a větru rohovka oka ztíženě „dýchá“ a více osychá a proto ji kontaktní čočky, které dále v příjmu kyslíku brání, více dráždí. V běžných podmínkách kanceláře či domova stačí v takovém případě nakapat umělé slzy, v horším případě čočky vyjmout. Ale na svahu to tak jednoduše nejde. A pokud lyžujete ve výškách nad 3000 m n.m., tak se nesnášenlivost dále zvyšuje, neboť kyslíku ve vzduchu se zvyšující se nadmořskou výškou přirozeně také ubývá. Navíc při nedodržení čistoty při aplikaci či vyjímání kontaktních čoček může velmi jednoduše dojít k zanesení infekce do oka a následnému zánětu oka. A takový zánět umí pěkně potrápit a zcela vyřadit z lyžování. Návštěva odborného očního lékaře někde v Itálii, Rakousku nebo Francii také není levná záležitost.

„Obtíže při sportu jsou právě jednou z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Naštěstí máme dnes k dispozici bezpečné a spolehlivé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění,“ upozorňuje na možnou cestu primářka Oční kliniky NeoVize v Brně, MUDr. Věra Kalandrová.

Pro „brýlaté“ sportovce nabízí moderní oční medicína optimální řešení v podobě laserového odstranění dioptrické vady. Zákrok, který je vysoce bezpečný a se zaručenými výsledky. Na Oční klinice NeoVize v Brně a na Oční klinice DuoVize v Praze nabízí moderní způsob léčby dioptrických vad femtosekundovým a excimerovým laserem - zákrok NeoLASIK HD, který je zárukou nejvyšší kvality zraku. „Podkladem pro práci laseru je digitální mapa oka zkonstruovaná na základě měření oka speciálním přístrojem, který měří optickou soustavu oka v několika stech bodech. Dokáže zachytit a popsat i drobné, ale zrakově velmi významné nepravidelnosti optického systému oka, které v průběhu zákroku pak laser také ošetřuje,“ vysvětluje primářka Kalandrová.

A co je pro sportovce u těchto metod nejdůležitější? Výkon je nebolestivý a rekonvalescence probíhá velmi rychle a k pravidelným sportovním aktivitám se vrací po krátké přestávce.

www.skivize.cz
www.neovize.cz
www.duovize.cz

Publikováno: 13.3.2012

Doktor ve Vašem okolí