Natržený meniskus

Natržený meniskus

Jana
Jana  |  návštěvník
Dobrý den, před 14 dni jsem si při houbaření podvrkla koleno, které mi do půl hodiny dost oteklo. Na pohotovosti mi koleno vypunktovali a měla jsem tam 48ml krve, RTG byl v pořádku, ale koleno jsem nemohla ani pokrčit, po punkci se to zlepšilo. Ovšem druhý den jsem musela opĕt na punkci (48ml krve) pohybové testy na zjištĕní poranĕných vazů byly v pořádku. Mám seropoz. revmatoidní artritidu, nyní užívám biologickou léčbu+merotrexat+medrol. Z tohoto důvodu ortoped vyloučil prozatím artroskopii a mám se snažit koleno rehabilitací rozhýbat. Ovšem stále mĕ dost bolí vnitřní strana uvnitř kolene a nohu ohnu max. Do praveho úhlu. Proto by mne zajímalo, zda existují i jiné metody léčby (např. Rázová vlna) anebo zda byste mi doporučil pro jistotu podstoupit artroskopii.
Na mag. resonanci jsem nebyla. Přesnou diagnozu mi ortoped nestanovil. "tipuje" to buď na natržený meniskus nebo chrupavku.

Za Váš názor moc dĕkuji.
MUDr. Jaroslav Laštůvka  |  Basic member  |  Ortopedie  |  Boskovice
  • 19 odpovědí
  • 11 Likes
Dobrý den, při kombinaci Vašich léků jsou měkké struktury jako vazivo, kloubní pouzdro, menisky i kosti mnohem více náchylnější na poranění. Je proto i obvyklé, že tito pacienti i po banálním poranění mají často krev v koleni. Základní doba rekonvalescence je obvykle do 3 týdnů a algoritmus léčby je u většiny těchto postižení stejný. Magnetická rezonance je často v době akutních potíží hodně zavádějící a vzhledem k množství krevního výronu vede k mylné interpretaci rozsahu postižení tkání. Léčba by se měla soustředit na opadnutí otoku a obnovení pohybu, protože jen za těchto podmínek lze vyvodit skutečnou klinickou diagnozu poranění. Ve Vašem případě jistě je snaha postupovat zejména konzervativně ( bez operace), ale pokud po 4-6 týdnech od úrazu koleno bude nadále oteklé s omezeným pohybem, ortoped musí zvažovat artroskopii, ale bude nutné po domluvě s revmatologem vysadit přechodně metotrexat.