Žádná změna po operaci karpálu

Žádná změna po operaci karpálu

pacient  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, mám týden po endoskopické operaci karpálu pravé ruky. Zatím necítím žádnou změnu, stále mám špatnou citlivost prstů a mravenčení. Je to normální, nebo je něco v nepořádku? Děkuji.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
hmm. efekt bývá obvykle (co se týče zmizení mravenčení) okamžitý. Snad pokud máte otok v operační oblasti....by to nějaké dny mohlo ještě být
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Hradec Králové, Čáslav
  • 30 odpovědí
  • 57 Likes
Dobrý den,
efekt a rychlost úlevy záleží nejen na provedení operace ale také na tom, jak velké bylo postižení nervu před operací. Pokud se jedná o mírný předoperační nález, tak lze po operaci očekávat téměř plný efekt. Pokud je ale předoperačně těžký nález s příznaky denervace a nevýbavným senzitivním vedením, tak lze očekávat, že to potrvá déle, než se efekt výkonu projeví. Citlivost prstů se u těžších postižení upraví třeba až po několika měsících.
Nepřímo lze poznat zda byl nerv dostatečně uvolněn podle nočních bolestí. Pokud byly před operací každou noc bolesti a brnění prstů, pro které bylo nutno s rukou cvičit a protřepávat aby odezněly, tak tyto noční obtíže by po operaci měly zcela odeznít nebo alespoň být významně menší. Noční bolesti jsou bolesti z neprokrvení nervu. Pokud se toto u Vás stalo, tak lze říci, že další efekt operace je jen otázkou času. Čím více byl nerv postižen, tím déle to však může trvat.
Každopádně doporučuji vyčkat a pokud by obtíže přetrvávaly tak udělat 3 měsíce po operaci kontrolní EMG vyšetření, které může definitivně rozhodnout zda je nerv uvolněn či nikoli.
S pozdravem MUDr.Aleš Fibír
pacient  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Děkuji za odpovědi. Již budu 3 týdny po operaci a stále necítím sebemenší zlepšení - stále jsou prsty necitlivé. V dolní části dlaně mám ztvrdlinu asi 2 cm - tuším, že by mohla být příčinou mých problémů. Myslíte, že ji mám rozmasírovávat, nebo raději počkat, až sama zmizí? Chodím na rehabilitaci, na ztvrdlilnu jsem upozorňovala, ale nedostala jsem pořádnou odpověď - prý může ještě zmizet. Jinak rehabilitace mi připadá dosti drstná a bolestivá.

Reakce na pacient

prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Hradec Králové, Čáslav
  • 30 odpovědí
  • 57 Likes
Dobrý de,
zduření v místě jizvy se objevuje téměř vždy, je projevem normálního hojení jizvy. Odeznívá za 2-4 měsíce po operaci. Jizvu doporučuji promašťovat a za týden můžete začít provádět tlakové masáže jizvy. Ty se provádí tak, že prstem druhé ruky tlačíte cca 30vteřin na jizvu, poté uvolníte, prst přesunete na jinou část jizvy a opět tlačíte. Zatvrdnutí v jizvě pravděpodobně nebude příčinou přetrvávajícího brnění prstů. Rehabilitaci doporučuji, účelem je obnovení plné pohyblivosti prstů. S pozdravem
MUDr. Zdeněk Kopal  |  Basic member  |  Rehabilitační a fyzikální medicína  |  Frýdlant v Čechách
  • 114 odpovědí
  • 5 Likes
Dobrý den, myslím si,že postupně se bude nález zlepšovat,záleží na tom jaký byl nález na EMG a jak dlouho byly potíže před operací,nutno i fyzioterapie a péče o jizvu po operaci.Jinak při potížích kontrolní EMG vyšetření dr kopal
Alena.35  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den,ja mam po operaci karpalniho tunelu jiz cca 8 let.A bohuzel,jiz temer dva roky jsou problemy zpet.navic mam nalez i na leve ruce :( Primarka,ktera me operaci provadela mi sama rekla,ze se to nevyleci uplne,a problemy budou stale.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí