Běh a ploché nohy

Běh a ploché nohy

kattherine  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Ráda běhám, ale zároveň mám odmalička docela dost ploché nohy, a zajímalo by mě, jaké obutí mam na běhaní zvolit? Radši si nechat zhotovit nebo koupit vložky na ploché nohy a k tomu "normální" běžecké boty, nebo si koupit speciální běžecké boty, které jsou pro lidi s plochýma nohama, respektive pro lidi s pronací? Nebo jsem ještě narazila na novinku - boty Vibram. Děkuji moc za odpověď.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, Kattherine,
Z pozice fyzioterapeuta zastávám názor, že noha by neměla být podkládána (ortopedické vložky, specialní tvarování v botech,..) Klenbu mají držet svaly a vazy a ne ortopedické pomůcky. Pomohou, odlehčí, apod. ale jejich používání Vám problém nevyřeší. Doporučuji cvičení na posílení svalů, vazů a šlach v chodidle (potažmo řetězců na DK) + při zátěži jakou běh představuje bych doporučila taping.
Jezdíme tapovat běžce na závody (Run Czech, Run Tour..) a máme velmi dobré zkušenosti s pevným tapem přes příčnou klenbu a funkčním tapem pro aktivaci svalů podpírající podélnou klenbu.
Pokud se chcete dozvědět i více o Vibram respektivě barefoot pročtěte si XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Přeji hodně pohodových kilometrů, Mgr. Iva Bílková
Rehabilitace - Mgr. Pavel Bajnárek  |  Basic member  |  Liberec
  • 105 odpovědí
  • 1 Like
Je samozrejmé, že funkčnost nohy je dána hlavně svaly a řešenom je hlavně cvičení..Spirální dynamika pracuje s nohama moc hezky. Cvičit ale nelze 24h denně a vložky do bot doporučuji. Lépe individuálně dělané konkrétně na Vaše nohy. Je to sice pasivní podpora, ale při běhu toho moc na klenbu nenacvičíte a zatížení kleneb je tam významné.. Tejping se používá, ovšem vydrží jen max. několik dní, je potřeba to pokaždé znovu zatejpovat a člověk nechodí požád v uzavřených botech. Zvláště u dámy to není moc praktické.

Související zákroky