Bursitida – zánět tíhového váčku

Bursa je váček, který se nachází mezi třecími plochami svalů, šlach a kloubů. Je vyplněn tekutinou, která tyto třecí plochy zvlhčuje a díky tomu je pohyb kloubů volný a lehký. Pokud dojde k zanícení tíhového váčku, vzniká bolestivé onemocnění nazývané bursitida.

Příčiny vzniku bursitidy a její příznaky

Zánět tíhového váčku vzniká dlouhodobým namáháním a přetěžování kloubu (dlouhodobé klečení) nebo jako důsledek úrazu (úder) či infekčního onemocnění (artritida). Nejčastěji postiženými klouby jsou ramenní, loketní a také kyčelní.

Hlavním přiznakem je bolestivost v oblasti kloubu, především při pohybu nebo tlaku na kloub. Na pohmat je teplý a často i oteklý, někdy se objevuje i zarudnutí.

Bursitidou často trpí lidé, u nichž byla diagnostikována artritida, dna, nebo stafylokokové infekce.

Diagnostika bursitidy

Bursitidu lze diagnostikovat již podle zřejmých klinických příznaků jako je výše zmíněná bolestivost, horkost a otok v oblasti kloubu. V případě podezření na chronickou bursitidu nebo v rámci diferenciální diagnostiky se provádí rentgenové vyšetření, které odhalí možné kalcifikace. Ke zobrazení měkkých tkání a zachycení výpotku v burse se využívá ultrazvuk. Někdy je třeba provést artroskopii. Laboratorní vyšetření krve a moči může pomoci prokázat známky zánětlivého onemocnění.

Léčba bursitidy

V mnoha případech lze toto onemocnění zvládnout v domácím prostředí. Postižený kloub je třeba uvést do klidové polohy, případně jej zafixovat. Na postižené místo je vhodné přikládat ledové obklady. K potlačení známek zánětu, ale také snížení bolestivosti, se celkově podávají nesteroidní antirevmatika a analgetika. Zánět by měl odeznít do jednoho až dvou týdnů. Pokud se tak nestane, nebo se dokonce otok kloubu zvětšuje, stejně jako zarudnutí a bolest, je nezbytné vyhledat lékaře. V některých případech lékař může provést obstřik steroidy.

Závažným a nepříjemným problémem je přechod bursitidy do chronického stavu, kdy může následkem onemocnění docházet ke vzniku kalcifikací a trvalé bolesti kloubu. V některých případech je účinná léčba rázovou vlnou.

Prevence bursitidy

V mnoha případech se dá vzniku bursitidy jednoduše předcházet. Především je třeba svaly dobře zahřát před jejich zatížnením nebo před fyzicky namáhavou a jednostrannou činností. Doporučuje se používání ochranných pomůcek na klouby, nošení vhodné obuvi, vyvarování se jednostranné zátěže bez přestávek úlevových poloh. Svůj velký význam má i strečing a jiná protahovací cvičení, která sval uvolní a přehřejí.

(redakce)

Publikováno: 24.11.2008